Ponios ir ponai, sveiki atvykę į vieną didžiausių, purviniausių, bet kartu ir vieną spalvingiausių pasaulyje Niujorko požeminių traukinių pasaulį.
Keleivius pasitinka pelėsiai
„Taip, iš šalies tai gali atrodyti labai blogai, bet prie visko priprantama“, – sako Niujorke organizacinę psichologiją studijuojanti lietuvė Reda Gudaitytė. Anot jau keletą metų šiame didmiestyje gyvenančios merginos, daugiausia problemų kyla turistams, kurie nėra pratę prie čionykščių įpročių.
„Atvykėlius gali varginti ne tik šiukšlės, pelėsiai ant sienų, bet ir tai, kad traukinių stotelėse nėra vėdinimo sistemos, o temperatūra rugsėjį lauke pakyla net iki 30 laipsnių Celsijaus. Klaidina ir nesunumeruoti traukiniai. Turistas galvoja, kad atvažiavo 2-asis, įsėda ir pasirodo, kad atsidūrė 5-ajame“, – teigia 27-erių Reda.
Draugų į Niujorką iš Teksaso aplankyti atvykusi 25-erių Randi Parker Proffitt portalui DELFI teigė, kad būdama Niujorko požeminiame traukinyje stengiasi prie nieko nesiliesti.
„Man nemalonu net kai mano marškinių rankovė prisiliečia prie sienos. Regis iškart prilips kažkokios ligos. Jau nekalbant apie tai, kad negaliu žiūrėti į keleivius, kurie laikosi už turėklų“, – prisipažįsta Brodvėjaus metro stotelėje sutikta mergina. Anot jos, Niujorko valdžia metro rūpinasi tik dėl akių, remontuojamos tik turistų lankomose vietose, tokiose kaip „Times“ skveras, esančios stotys.
Stotelėse šmirinėja žiurkės
Vis dėlto didžiausiu išbandymu pirmą kartą miesto metro važinėjantiems žmonėms tampa ant traukinių bėgių besiveisiančios žiurkės.
Amerikietė Randi situaciją komentuoja su pasibaisėjimu. „Daug keliavau po Europą ir visada visiems tvirtinau, kad Amerikoje labai kruopščiai laikomasi higienos normų, bet atvykus į Niujorką ir pamačius tuos parazitus, pasidarė gėda”, – sako Šiaurės Teksaso Universiteto Sveikatos mokslų centre dirbanti mergina.
Graužikai Niujorko metropolitene išties labai įprastas reiškinys. Beje, valdžiai tai, regis, irgi nelabai skaudi tema. Šių metų pradžioje, miesto metro darbuotojų iniciatyva buvo paskelbtas baisiausios metro žiurkės nuotraukos konkursas, kuris sulaukė didžiulio pasisekimo. Septintosios aveniu stotelėje amerikiečio Michaelo Spivacko nufotografuota žiurkė jam pelnė pagrindinį konkurso prizą – mėnesinį metro bilietą.
Netrūksta intymių scenų
„Tačiau patikėkite, įdomiausios istorijos vyksta pačiuose traukiniuose. Ir tai tik už 2,25 dolerio, nes tiek kainuoja vienkartinis bilietas”, – juokiasi R. Gudaitytė ir prisipažįsta, kad kartais tenka pamatyti tokių vaizdelių, kokių nepamatysi ir per televizorių.
„Kartą prie manęs sėdintis keleivis pradėjo kirpti nagus... kojų nagus. Ir blogiausia, kad tokioje situacijoje nieko negali padaryti. Geriau tiesiog atsisėsti kitur, nieko nekomentuoti, nes niekada nežinai, kokios nuotaikos yra tas žmogus“, – teigia Reda.
„Niujorko traukiniuose žmonėms geriau net į akis nežiūrėti, nes jie tai gali priimti kaip įžeidimą“, – priduria mergina.
Pasitaiko ir linksmų situacijų. „Pamenu įlipo toks keistuolis, akis ir veidą prisidengęs popieriaus lapais ir pradėjo garsiai pasakoti, kad asmeniškai pažįsta Dievą ir jis jam neva liepė surinkti tikinčiuosius į vieną grupę ir kad geriausia, kad tai būtų jaunos merginos. O akis jis neva prisidengęs dėl to, kad jos išdegins visas kitas akis, į kurias jis pažvelgs“, – visas vagonas mirė iš juoko.
„Šiandien jaunos merginos priimamos nemokamai“, – rėkė vyrukas sukeldamas dar didesnį keleivių kikenimą.
Tiesa, anot Redos, pasitaiko ir nemalonių bei pavojingų kelionių. Ne kartą merginai yra tekę vagone vienui vienai atsidurti su agresyviais keleiviais. „Tokiu atveju geriausia apsimesti, kad nieko nematai, nieko negirdi ir situacija aprimsta“, – teigia ji.
Atsargiam reikia būti ir traukiniams atvažiuojant į stoteles. Oficialūs Niujorko metropoliteno duomenys skelbia, kad 2011 metais po metro ratais žuvo 47 žmonės, 146 buvo sužeisti. Apie tykančius pavojus skelbia ir traukiniuose pakabinti plakatai su užrašu: „Netapk statistikos dalimi”.
Devynerius metus Niujorko „Queens“ rajone gyvenantis italas Marcello Marinelli DELFI teigė, kad kuo labiau traukinys tolsta nuo Manhatano rajono, tuo įstabesnių scenų gali prisižiūrėti.
„Kartą viename Bruklino traukinyje mačiau beveik pornografinį filmą. Nedrįsčiau pasakoti detaliau, nes tikriausiai žurnalistinė etika Lietuvoje draudžia publikuoti tokius aprašymus. Manhatane tokių vaizdų nepamatysi“ – tikino gastronomijos versle besisukantis trisdešimtmetis.