Tačiau, anot jo, būtina, kad NATO išlaikytų vienybę ir kad visi gerbtų NATO sutarties 5-ąjį straipsnį. Šis reglamentuoja kolektyvinę gynybą Aljanse ir nurodo, kad ginkluota ataka prieš vieną ar kelias sąjungininkes traktuojama kaip ataka prieš visas. V. Orbanas, be to, anot „Bild“, atkreipė dėmesį į daugybę problemų, su kuriomis Rusija jau susiduria fronte Ukrainoje.

Rusai turi kitą istoriją ir kultūrą bei kitaip nei europiečiai supranta laisvę ir nacionalinį suverenumą, kalbėjo V. Orbanas. „Tačiau jie racionalūs, jie hiperracionalūs“, – pridūrė jis. Į pastabą, kad pulti Ukrainą nebuvo racionalu, Vengrijos premjeras atsakė: „Iracionalumas yra kas kita, nei suklysti racionaliai skaičiuojant“.

Po apsilankymų Kyjive ir Maskvoje praėjusią savaitę V. Orbanas pirmadienį atvyko į Kiniją ir čia susitiko su šios šalies vadovu Xi Jinpingu. Kyjive jis kalbėjosi su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, o Maskvoje – su V. Putinu.

Kalbėdamas apie daug kritikos sulaukusį savo vizitą Maskvoje, V. Orbanas, kurio šalis liepą perėmė pirmininkavimą ES, sakė: „Pirmininkaujant ES Tarybai, negali nespręsti klausimo, kaip priartinti taiką“. Jis pažymėjo nesiderantis, nes neturįs tam mandato. „Stengiuosi Europos šalių lyderiams parodyti taikos galimybę“, – sakė V. Orbanas. Jis teigė užduodantis klausimus, renkantis informaciją ir apie tai pranešiąs.

Paklaustas apie lapkritį vyksiančius JAV prezidento rinkimus, V. Orbanas sakė nemanąs, kad JAV prezidentas Joe Bidenas liks Baltuosiuose rūmuose. Kartu jis vėl negailėjo pagyrų respublikonų kandidatui į prezidentus Donaldui Trumpui.

„Jis verslininkas, pats prasimušęs be kitų pagalbos. Jis į viską žiūri kitaip. Ir manau: tai yra gerai pasaulio politikai, – teigė V. Orbanas. – Nepamirškime, kad jis yra taikos žmogus“. Per savo ketverių metų kadenciją jis esą nepradėjo nė vieno karo ir daug padarė, kad pasiektų taiką senuose konfliktuose.

„Taikos misija Nr. 3“

V. Orbanas pirmadienį pranešė su „Taikos misija Nr. 3“ atvykęs į Pekiną.

Nacionalistų lyderio socialiniame tinkle „X“ paskelbtoje nuotraukoje matyti, kad V. Orbaną oro uoste pasitiko Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Hua Chunying.

Kinijos užsienio reikalų ministerija paskelbė trumpą pranešimą, kuriame nurodė, kad Vengrijos vadovas pirmadienį susitiks su prezidentu Xi Jinpingu, kad „nuodugniai apsikeistų nuomonėmis abi šalis dominančiais klausimais“.

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas pareiškė Pekine viešinčiam Vengrijos ministrui pirmininkui V. Orbanui, kad pasaulio galybės turėtų padėti Rusijai ir Ukrainai atnaujinti tiesiogines derybas.

V. Orbano kelionė į Kiniją, jo vadinama „taikos misija“, surengta likus dienai iki NATO viršūnių susitikimo, skirto NATO 75-mečiui paminėti.

Kinijos valstybinis transliuotojas CCTV citavo Xi Jinpingą, sakiusį, kad „tarptautinė bendruomenė turėtų sudaryti sąlygas ir padėti abiem šalims atnaujinti tiesioginį dialogą bei derybas“. „Tik tada, kai visos didžiosios jėgos panaudos teigiamą, o ne neigiamą energiją, gali išaušti paliaubos šiame konflikte kaip galima greičiau“, – V. Orbanui sakė Xi Jinpingas, pranešė CCTV. Jis pabrėžė, jog visos šalys suinteresuotos kuo greičiau nutraukti ugnį ir ieškoti politinio sprendimo, sakoma CCTV pranešime.

„Šiuo metu pagrindinis dėmesys skiriamas trims principams: kad karas nesiplėstų, nebūtų eskaluojamas ir šalys nekurstytų liepsnų ir padėtis kuo greičiau atvėstų“, – pridūrė Xi Jinpingas.

Po derybų V. Orbanas socialinės žiniasklaidos platformoje X parašė, kad Kinija yra „pagrindinė jėga kuriant sąlygas taikai“ pasiekti Rusijos ir Ukrainos kare. „Štai kodėl atvykau susitikti su prezidentu Xi Jinpingu į Pekiną, praėjus vos dviem mėnesiams po jo oficialaus vizito Budapešte“, – sakė jis.

V. Orbanas, palaikantis glaudžius ryšius su Xi Jinpingu ir Kremliumi, kitaip nei kiti ES lyderiai, atsisako siųsti Kyjivui ginklus, o Kinija po Rusijos invazijos sustiprino strateginę partnerystę su Maskva. Pekinas dedasi neutralus karo atžvilgiu, bet padeda Rusijai diplomatiškai ir palaikydamas prekybą, ji klesti nuo pat konflikto pradžios.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)