Šeštadienį Viktoras Orbanas lankėsi Baile Tusnade – Rumunijos regione, kuriame gyvena daug etninių vengrų, ir dalyvavo kasmetiniame renginyje „Balvanyos Free Summer University and Student Camp“, skirtame jo valdančiosios partijos „Fidesz“ rėmėjams.
Sakydamas kalbą, jis pasmerkė klaidingą Europos Sąjungos (ES), visų Vakarų ir Lenkijos politiką Rusijos atžvilgiu.
„Lenkai vykdo veidmainišką politiką. Jie kritikuoja mus dėl santykių su Rusija, nors patys palaiko santykius su Rusija per tarpininkus. Dar neteko matyti tokio valstybės veidmainiavimo“, – V. Orbaną citavo „Laisvosios Europos radijo / Laisvės radijo“ padalinys Rumunijoje „Radio Europa Libera Romania“.
„Mes nepalaikome santykių su Rusija, skirtingai negu ministras pirmininkas Orbanas, esantis tarptautinės visuomenės paribyje – tiek Europos Sąjungoje, tiek NATO“, – sekmadienį į V. Orbano žodžius sureagavo Lenkijos užsienio reikalų viceministras Wladyslawas Teofilis Bartoszewskis.
„Kodėl gi [V. Orbanui] nesukūrus sąjungos su Putinu ir keletu panašių autoritarinių šalių? Jeigu nenori būti klubo narys, visada gali išeiti, – kalbėjo W. T. Bartoszewskis. – Nesuprantu, kodėl Vengrija tebenori priklausyti organizacijai, kurios taip nemėgsta ir kuri su ja neva taip blogai elgiasi.“
Lenkijos užsienio reikalų viceministras taip pat sakė, kad V. Orbano politika šiuo metu yra antiES, antiukrainietiška ir antilenkiška, turėdamas omenyje tą faktą, jog V. Orbanas blokuoja dideles pinigų sumas, kurias ES sumokėtų Varšuvai už Ukrainai perduotą karinę ginkluotę.
„Anksčiau buvo sakoma, kad „lenkai ir vengrai yra broliai“, bet dabar turime didelį šeimos kivirčą“, – tęsė jis ir priminė, kad V. Orbano kalbą sekmadienį labai neigiamai pakomentavo ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ambasadorius Budapešte, „nes tai buvo ataka prieš Lenkiją, JAV, Europos Sąjungą ir NATO“.
V. Orbanas taip pat apkaltino Lenkiją, kad ji neva pakeitė jėgų pusiausvyrą Europoje, susilpninusi Berlyno–Paryžiaus ašį naujos konfigūracijos – Londonas, Varšuva, Kyjivas, Baltijos šalys ir Skandinavijos šalys – labui.
Tai, anot Vengrijos premjero, susilpnina Višegrado grupę, keturių Vidurio Europos valstybių (Slovakija, Čekija, Vengrija, Lenkija) bloką. Jo teigimu, toks buvo „senas Lenkijos planas“, nes Višegrado grupė buvo trečia regioninė galia (kartu su stipria Vokietija ir Rusija), skelbia naujienų portalas „Ukrainska Pravda“.