NATO įkurta 1949 m. balandžio 4 d. ir šiuo metu vienija 32 valstybes. Akivaizdi NATO lyderė visomis prasmėmis yra JAV (vertinant skiriamas finansines lėšas, karinį dominavimą, kariuomenės galingumą, JAV autoritetą ir kitus kriterijus). 2024 metais NATO, kaip tarptautinės organizacijos, biudžetas ir programos sudaro apie 3,8 mlrd. eurų. Bet visų 32 NATO valstybių narių finansiniai ir kariniai pajėgumai skaičiuojami trilijonais eurų.

ŠBO įkurta 2001 m. birželio 15 d. ir ją sudaro 10 valstybių: Kazachstanas, Kinija, Kirgizija, Rusija, Tadžikija, Uzbekija, Indija, Iranas, Pakistanas, Baltarusija. Bet ŠBO turi daug erdvės plėstis, pvz., 2 valstybės (Afganistanas ir Mongolija) turi stebėtojų statusą, net 14 valstybių yra ŠBO dialogo partnerės (Armėnija, Azerbaidžanas, Egiptas, Jungtiniai Arabų Emyratai, Kuveitas, Saudo Arabija ir kitos). Labai įdomios pozicijos laikosi Turkija – oficialiai ji yra NATO narė, bet kartu turi ir ŠBO dialogo partnerės statusą. Drąsūs žurnalistai karts nuo karto paprašo aukštų Turkijos politikos pareigūnų pakomentuoti Turkijos ryšį su ŠBO, o atsakymai paprastai būna mandagūs, bet labai šabloniški. Pvz., Turkijos užsienio reikalų ministrai nuolat pasisako, kad „partnerystė sustiprins Turkijos ir ŠBO ryšius, ypač ekonomikos ir transporto srityse, taip pat leis kartu kovoti su visoms šalims grėsmingais iššūkiais“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (13)