P.Porošenkos, kuris pats yra milijardierius verslo magnatas, kanceliarija pareiškime nurodė, kad I.Kolomoiskis pats pasiprašė atleidžiamas iš Dniepropetrovsko gubernatoriaus pareigų.
Šį žingsnį jis žengė po to, kai ginčas su P.Porošenka dėl pagrindinės valstybinės naftos ir dujų įmonės kontrolės peraugo į atvirą konfrontaciją.
„Ukrainos prezidentas patenkino Ihorio Kolomoiskio atsistatydinimo pareiškimą“ per jųdviejų susitikimą Kijeve, rašoma praėjusią naktį paskelbtame prezidentūros pareiškime.
P.Porošenka nurodė, kad laikinuoju Dniepropetrovsko srities administracijos vadovu paskirs Valentyną Rezničenką.
Vyriausybė praėjusią savaitę įgyvendino savo planus sumažinti milijardieriaus pramonininko I.Kolomoiskio įtaką, praėjusią savaitę prastūmusi parlamente įstatymo projektą, iš esmės atvėrusį kelią perimti iš jo naftos ir dujų bendrovės kontrolę.
Akivaizdžiai siekdama apriboti I.Kolomoiskio ambicijas, Aukščiausioji Rada priėmė įstatymą, nurodantį, kad akcininkų susirinkimo sprendimai yra teisėti, jeigu jame dalyvauja bent 50 proc. narių, nors anksčiau buvo reikalingas 60 proc. kvorumas. P.Porošenko pasirašė šį įstatymą maždaug tuo metu, kai susitiko su I.Kolomoiskiu tartis dėl jo atleidimo iš gubernatoriaus pareigų.
Rados sprendimas tiesiogiai paveiks I.Kolomoiskio verslo imperiją. Jo verslo konglomeratas „Privat Group“ valdo 43 proc. naftos ir dujų bendrovės „UkrsNafta“ akcijų.
Daugiau negu 50 proc. tos bendrovės akcijų priklauso valstybinei energetikos įmonei „Naftogaz“, bet „Privat Group“ iki šiol galėdavo blokuoti bet kokius sprendimus, prieštaraujančius I.Kolomoiskio interesams.
Netrukus po parlamento žingsnio kilo politinė audra, kai grupė ginkluotų ir kaukėtų vyrų praeito ketvirtadienio vakarą trumpam įžengė į bendrovės „UkrTransNafta“ biurą Kijeve. Pats magnatas atvyko į incidento vietą ir piktai išplūdo žurnalistus. Pakeistas „UkrTransNafta“ direktorius Oleksandras Lazorka buvo laikomas I.Kolomoiskio sąjungininku.
I.Kolomoiskis, kuris yra vienas iš bankų grupės „Privatbank“ įkūrėjų, neturėjo tiesioginių verslo ryšių su „UkrTransNafta“, kuri yra visiškai kontroliuojama vyriausybės.
Konfrontaciją dar labiau paaštrino įvykiai energetikos įmonės „Ukrnafta“ biure, kuriame prieš dvi dienas užsibarikadavo ginkluoti vyrai, irgi veikę, kaip manoma, su oligarcho žinia. Iš biuro šie vyrai galiausiai sutiko taikiai pasišalinti tik antradienį vakare.
Dniepropetrovsko gubernatoriaus pareigas užėmęs I.Kolomoiskis yra bankininkystės, energetikos ir žiniasklaidos magnatas, kurio turtą žurnalas „Forbes“ vertino 1,8 mlrd. JAV dolerių. Kitais vertinimais, jo turtas siekia 2,4 mlrd. dolerių.
„Turime išsaugoti stabilumą“
Trečią vietą turtingiausių Ukrainos žmonių sąraše užimantis I.Kolomoiskis gubernatoriumi buvo paskirtas pernai kovą, kai buvo nušalintas Kremliaus remtas prezidentas Viktoras Janukovyčius, ir sėkmingai užkirto kelią persimesti į jo vadovaujamą sritį separatistiniam sukilimui iš kaimyninių rytinių sričių.
Po to 52 metų oligarchas tapo svarbiu centrinės vyriausybės sąjungininku, padėjusiu finansuoti savanorių batalionus, siunčiamus kautis su prorusiškais separatistais.
P.Porošenka tvirtino, kad stabilumo išsaugojimas šiame svarbiame regione tebėra prioritetas nepaisant fakto, kad įtakingas verslo magnatas palieka savo postą.
„Turime išsaugoti taiką, stabilumą ir rimtį. Dniepropetrovskas turi likti Ukrainos bastionu rytuose ir ginti taiką bei piliečių ramybę“, – sakoma P.Porošenkos pareiškime.
Nors išlieka susirūpinimas dėl šios nesantaikos tarp I.Kolomoiskio ir vyriausybės baigties, daugelis pastaruosius sprendimus sveikino su palengvėjimu.
„(Jo) elgesys buvo tiesiog antausis teisėtai valdžiai“, – sakė Serhijus Leščenka, vienas iš dvejų radikalių deputatų, reikalavusių, kad oligarchui būtų pakirpti sparnai.
Po V.Janukovyčiaus režimo žlugimo per masinius protestus, kuriuos iš dalies išprovokavo didžiulė korupcija, daugelis tebesitiki, jog padėtis šalyje pasikeis.
Tarp veikėjų, užsitraukusių didžiausią visuomenės nepasitikėjimą, buvo magnatai, susikrovę kapitalą per sumaišties laikotarpį po Sovietų Sąjungos subyrėjimo. Daugelyje sovietinės erdvės šalių itin turtingi verslo magnatai daro spaudimą politikams ir vyriausybėms daug atviriau ir įžūliau negu Vakarų šalių verslininkai, todėl yra plačiai vadinami oligarchais.