Ekspertai teigia, kad vaizdo įraše su aiškiu britišku akcentu kalba juodai vilkintis žudikas, ir tai ne kito asmens dubliavimas, informuoja dailymail.co.uk.
Džihadistas buvo su juoda kauke, iš po kurios matėsi tik akys, todėl sunku nustatyti, ar balsas tikrai jo. Visgi garso įrašų ekspertai teigia esą 99 proc. įsitikinę, kad „žodžius tarė filmuotoje medžiagoje matomas vyriškis“.
Manoma, jog žvalgybos šaltiniai identifikavo fanatiką, kurio balsas girdėti D. Haineso, Jameso Foley ir Steveno Sotloffo nužudymo vaizdo įrašuose, ir pasitelkę naujausias karines technologijas bando surasti jį Sirijoje.
Manoma, kad džihadistas Johnas – vienas iš 500 britų musulmonų, priklausančių judėjimui „Islamo valstybė“ ir kovojančių už kalifato (islamiška valdymo sistemą) įvedimą Sirijoje ir Irake.
Dėl oro antpuolių virš „Islamo valstybės“ pozicijų šiaurės Irake jihadistų lyderiai vis įtariau vertina kovotojus iš Vakarų, nes baiminasi, kad jie nebūtų šnipai. Tačiau sprendžiant iš džihadisto Johno įvykdytų žmogžudysčių, jis tebėra svarbus asmuo teroristų organizacijoje ir jos propagandiniame kare.
Sakoma, kad džihadistas Johnas – protingiausias iš trijų britų džihadistų. Jis bendravo su įkaitų artimaisiais per derybas, jis prisiėmė ir atsakomybę už nužudymų vazido įrašus.
Taip pat manoma, kad jis buvo atsakingas ir už saugumą, jis nurodė perkelti įkaitus mažiausiai 10 kartų, kad juos būtų sunkiau surasti.
Spėjama, kad Paulas ir Ringo jaunesni, tačiau kartu su džihadistu Johnu jie sadistiškai sumušė aukas.
Tarp sargų taip pat buvo prancūziškai kalbančių ekstremistų, mažiausiai vienas – belgas. Anot išlaisvinto prancūzų įkaito, visi labiausiai bijojo britų džihadistų, nes jie buvo žiauriausi.
Įkaitus mušė, prieš juos naudojo elektrošoko pistoletus, kankino su vandeniu – per medžiaga į nosį ir burną pilant vandenį, kad auka negalėtų kvėpuoti.
Dalį įkalintųjų iš Vakarų privertė dalyvauti tariamose žūtyse – JAV žurnalistą privertė apsimesti nukryžiuotu. Įkaitus dažniausiai laikė tamsoje, rūsiuose, vienus su kitais surakintus.
Pirmame visus sukrėtusiame vaizdo įraše gerklę aukai perpjovęs žudikas kalbėjo su aiškia londonietiška tartimi, anglų kalba akivaizdžiai buvo jam gimtoji.
Lingvistai mano, kad sprendžiant iš to, kaip jis tarė tam tikrus žodžius (pvz., Irako vietovardžius), galima spėti, kad jis galbūt įgijo pradinį išsilavinimą užsienio kalba – galbūt jo tėvai ar seneliai yra kilę iš Artimųjų Rytų. Jo odos spalva – kaip kilusio iš Afrikos, Artimųjų Rytų ar Pietų Azijos asmens.
Akademikų teigimu, džihadisto Džono akcentas buvo kaip daugiakultūrio Rytų Londono gyventojo.
Lėktuvai su modernia įranga, kuri gali užfiksuoti pokalbį kelių tūkstančių pėdų atstumu žemėje, klausosi, galbūt nugirs panašų balsą ir suseks teroristo buvimo vietą.
Tiesa, naujausiame nužudymo vaizdo įraše jo balsas kiek iškraipytas – veikiausiai „Islamo valstybė“ bando jį užmaskuoti.
Specialistų manymu, žudikui – apie 30 m., jis aukštas, lieknas, kairiarankis.
Trečiame vaizdo įraše nesimato jo pėdų, ankstesniuose jis avėjo modernius batus, skirtus žygiams po dykumą.
Manoma, kad jis išsiuntė paskutinį elektroninį laišką J. Foley šeimai rugpjūčio 12 d., savaitę prieš žurnalisto nužudymą.
Neapykantos kupiname laiške džihadistai prisiekė nužudyti J. Fooley: „Tu (Amerika) ir tavo piliečiai sumokės už bombardavimus. Pirmiausia tai bus Amerikos piliečio Jameso Foley kraujas. Dėl tavo nusidėjimų prieš mus jis bus nubaustas mirtimi.“
Ekspertų teigimu, sprendžiant iš didžiųjų raidžių, gramatinių klaidų, elektroninį laišką parašė darbininkų klasės kovotojas iš Britanijos.
Fanatikas piktinosi Vakarų užsienio politika – konkrečiai JAV oro išpuoliais prieš „Islamo valstybės“ pozicijas, negailėjo piktų žodžių Barackui Obamai ir Davidui Cameronui.
Jis minėjo neseniai JAV įvykdytus išpuolius virš Mosul Dam ir Haditha Dam Irake.
Regis, džihadistas Johnas norėjo papildyti „Islamo valstybės“ iždą išpirkų pinigais – jis reikalavo iš
J. Foley artimųjų 80 mln. svarų (347,1 mln. Lt). Manoma, kad Europos valstybės sumokėjo milijonus eurų, kad būtų paleisti devyni įkaitai, laikyti su D. Hainesu.
Kovotojas už J. Foley paleidimą taip pat reikalavo išleisti iš JAV kalėjimo Pakistano mokslininkę Aafia Siddiqui.