„Shinzo Abe buvo atvežtas [į ligoninę] 12 val. 20 min. (vietos, 6 val. 20 min. Lietuvos laiku). Kai jis buvo atvežtas, jo širdis buvo sustojusi. Buvo taikomas gaivinimas. Deja, jis mirė 17 val. 3 min. (11 val. 3 min.)", – sakė Naros medicinos universiteto ligoninės skubiosios pagalbos medicinos profesorius Hidetada Fukushima.

„Pasak vieno aukšto rango LDP (Liberalų demokratų partijos) pareigūno, buvęs ministras pirmininkas Abe mirė ligoninėje Kašiharos mieste Naros prefektūroje, kai jam buvo teikiama medicinos pagalba. Jam buvo 67-eri“, – anksčiau pranešė visuomeninis transliuotojas NHK.

Apie ekspremjero mirtį pranešė ir kiti transliuotojai, taip pat naujienų agentūros „Jiji“ ir „Kyodo“.

„Buvęs ministras pirmininkas apie 11 val. 30 min. (vietos, 5 val. 30 min. Lietuvos laiku) buvo pašautas Naroje. Vienas vyras – kaip manoma, šaulys – buvo sulaikytas“, – žurnalistams anksčiau sakė ministrų kabineto vyriausiasis sekretorius Hirokazu Matsuno.


Visuomeninis transliuotojas NHK nurodė, kad dėl įtariamos žmogžudystės buvo sulaikytas įtariamas užpuolikas, iš pažiūros – į 5-ą dešimtį įžengęs vyras. Transliuotojas, remdamasis šaltiniais policijoje, pridūrė, kad iš šio asmens buvo paimtas ginklas.

Įtariamas užpuolikas, šaudęs į Shinzo Abe, teigė, jog griebėsi ginklo, nes buvo nepatenkintas buvusiu lyderiu, sakoma Japonijos naujienų pranešime. Kaip pranešė transliuotojas NHK, sulaikytas įtariamas nusikaltėlis sakė esąs „nepatenkintas“ ir tikėjęsis nužudyti Sh. Abe.

Japonijos policija su apsaugine įranga surengė reidą vyro, suimto dėl šaudymo, namuose, pranešė nacionalinis transliuotojas NHK.

NHK filmuotoje medžiagoje buvo matyti, kaip policininkai, dėvintys šalmus, šarvus ir su apsauginiais skydais, veržiasi į pastatą, kurį transliuotojas įvardijo kaip vyro, po išpuolio suimto už pasikėsinimą nužudyti, namus.

Sh. Abe sakė agitacinę kalbą per renginį, susijusį su sekmadienį įvyksiančiais parlamento aukštųjų rūmų rinkimais. Tuo metu pasigirdo į šūvį panašus pokštelėjimas, informavo keletas žiniasklaidos priemonių, įskaitant naujienų agentūrą „Kyodo“.

„Jis sakė kalbą, ir jam iš už nugaros priėjo vyras“, – NHK sakė viena ten buvusi jauna moteris.

„Pirmojo šūvio garsas buvo kaip žaislinio [ginklo]. Jis [ekspremjeras] neparkrito, ir tada pasigirdo garsus trenksmas. Antrasis šūvis buvo labiau matomas – buvo matyti kibirkštys ir dūmai“, – pridūrė ji.

„Po antrojo šūvio žmonės jį apsupo ir darė širdies masažą“, – pasakojo įvykio liudininkė.

67 metų ekspremjeras susmuko, buvo matyti, kad jam iš kaklo teka kraujas, naujienų agentūrai „Jiji“ sakė vienas šaltinis Sh. Abe valdančiojoje Liberalų demokratų partijoje (LDP).

NHK ir „Kyodo“ pranešė, kad Sh. Abe buvo išvežtas į ligoninę. Buvęs Tokijo gubernatorius Yoichi Masuzoe per „Twitter“ parašė, kad ekspremjerui sustojęs kvėpavimas ir neplakė širdis. Japonijoje įprasta, kad asmuo pripažįstamas mirusiu tik koroneriui pateikus oficialią išvadą.

Išpuolis Japonijoje

Vyriausybė nurodė, kad po incidento buvo įkurta darbo grupė ir kad kabineto atstovas artimiausiu laiku pateiks daugiau informacijos.

Sh. Abe, ilgiausiai premjero poste dirbęs Japonijos politikas, vadovavo vyriausybei 2006-aisiais, taip pat 2012–2020 metais.

JAV ambasadorius Japonijoje Rahmas Emanuelis sakė esąs „nuliūdintas ir priblokštas“ šio incidento.

„Visi esama nuliūdinti ir sukrėsti pašovus buvusį ministrą pirmininką Abe Shinzo. Garbusis Abe buvo iškilus Japonijos lyderis ir nesvyruojantis Jungtinių Valstijų draugas. JAV vyriausybė ir Amerikos žmonės meldžiasi už garbiojo Abe gerovę, jo šeimą ir Japonijos žmones“, – sakoma ambasadoriaus pranešime.

Japonijoje šaunamųjų ginklų kontrolės įstatymai yra vieni griežčiausių pasaulyje. Šioje šalyje, turinčioje 125 mln. gyventojų, per incidentus, susijusius su šaunamaisiais ginklais, paprastai žūva ne daugiau kaip 10 žmonių per metus.

Japonijos piliečiams gauti leidimą ginklui gali tik po ilgo ir sudėtingo proceso. Jie privalo gauti šaulių asociacijos rekomendaciją, o policija atlieka nuodugnų patikrinimą.

Konservatorius, tapęs ilgiausiai valdžiusiu Japonijos premjeru

Buvęs Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe, penktadienį nušautas per rinkimų kampanijos renginį, vis dar turėjo didelę galią, net ir pasitraukęs iš premjero pareigų 2020 metais.

Sh. Abe dirbo iš viso keturias kadencijas ir tapo ilgiausiai valdžiusiu Japonijos ministru pirmininku, jis išliko įtakingas politinis veikėjas net ir 2020 m. atsistatydinęs po paskutinės kadencijos. Penktadienį, kai buvo nušautas, jis prieš sekmadienį vyksiančius parlamento aukštųjų rūmų rinkimus agitavo už konservatyvios Liberalų demokratų partijos (LDP), nuo Antrojo pasaulinio karo Japonijoje dominuojančios politinės jėgos, kandidatą. Jo senelis buvo vienas tų, kurie įkūrė LDP, šiai partijai priklausė ir jo tėvas, buvęs užsienio reikalų ministras Shintaro Abe. Be to, nuo 2021 m. Sh. Abe vadovavo didžiausiai LDP frakcijai.

Kai Sh. Abe buvo valdžioje, kai kurie jį vertino kaip patriotą, norėjusį „sugrąžinti Japoniją“ į tvirtą poziciją Azijoje ir pritaikyti ją šiuolaikiniam gyvenimui. Kiti jį laikė dešiniuoju populistu ir griežto užsienio politikos kurso šalininku, kuriam valdant seniausia Azijos demokratija nusisuko nuo pacifistinės pokario politikos. Kova dėl Japonijos vaidmens pasaulyje ir ypač jos kariuomenės vaidmens šalyje tebėra itin opi problema. Per debatus Sh. Abe ragino pakeisti Japonijos pokario Konstituciją.

1954 m. gimęs Sh. Abe patyrė stiprią savo senelio Nobusuke Kishi, ėjusio premjero pareigas 1957–1960 m., įtaką. 1977 m. baigęs Seikei universitetą Tokijuje, Sh. Abe trumpai studijavo politiką Pietų Kalifornijos universitete. Po to jis dirbo „Kobe Steel“, prieš pradėdamas politinį gyvenimą 1982 m. kaip savo tėvo Shintaro Abe padėjėjas. Po tėvo mirties Sh. Abe kandidatavo ir 1993 m. buvo išrinktas į parlamentą. Iš dalies jis išpopuliarėjo užėmęs griežtą poziciją Šiaurės Korėjos atžvilgiu.

2006 m. rugsėjį Sh. Abe pirmą kartą tapo ministru pirmininku, bet po metų atsistatydino dėl sveikatos priežasčių. Tačiau karingas politikas greitai išpopuliarėjo, kai 2012 m. dėl teritorinių ginčų kilo įtampa su Kinija ir Pietų Korėja. Tais metais jis sėkmingai sugrįžo kaip premjeras. Sh. Abe buvo pirmasis vyriausybės vadovas, gimęs po Antrojo pasaulinio karo, ir valdė Japoniją nuo 2012 m. gruodžio iki 2020 m. rugsėjo, kai atsistatydino dėl sveikatos priežasčių, tapęs ilgiausiai valdžiusiu šalies ministru pirmininku.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)