Pasak Pasaulinės maisto programos (PMP) vadovo Davido Beasley, daugelis džihadistų kovotojų, kuriems teko bėgti iš Sirijos, sugriuvus vadinamam jų kalifatui, atsidūrė Sahelio regione – siaurame Afrikos žemyną iš vakarų į rytus kertančiame pusdykumės ruože, kuriame gyvena maždaug 500 mln. žmonių.

Islamo valstybės kovotojai dabar bendradarbiauja su kitomis ekstremistinėmis grupuotėmis, tarp jų „al Qaeda“, „al Shabab“ ir „Boko Haram“, norėdami pridaryti „ypatingų sunkumų“ visame Sahelyje, sakė D. Beasley interviu naujienų agentūrai „The Associated Press“.

Jis sakė perspėjęs Europos lyderius, kad jiems gali tekti susidurti su kur kas didesne migrantų krize, jeigu jie nepadės aprūpinti regiono maistu ir užtikrinti stabilumo. Pabėgėlių iš Sahelio banga gali būti didesnė nei ta, kurią sukėlė konfliktas Sirijoje, perspėjo jis.

„Mes kalbame apie dar didesnį Sahelio regioną, kuriame gyvena 500 mln. žmonių, todėl Sirijos krizė gali pasirodyti kaip lašas kibire, lyginant su tuo, kas gresia“, – sakė PMP vadovas.

„Mamos viena po kitos jums paaiškins, kad „mano vyras nenorėjo dėtis prie ISIS ar „al Qaeda“, bet mes neturėjome maisto“, o jeigu savo mažylės arba mažylio nemaitini dvi savaites, vienintelė išeitis yra stoti į ISIS, taip ir daroma“, – pridūrė D. Beasley, pavartodamas kitą grupuotės „Islamo valstybė“ trumpinį.

Pasaulinė maisto programa siekia užtikrinti stabilumą, ekonominę plėtrą ir darnų vystymąsi regione, kad jame užtektų maisto, sakė PMP, atvykęs į Australiją derybų su vyriausybe dėl programos finansavimo strategijų.

Sahelio ruožas, į kurį patenka Burkina Fasas, Čadas, Nigeris, Malis ir Mauritanija, yra nesunkiai pažeidžiamas potvynių ir sausrų, todėl nuolat susiduria su maisto trūkumo problema.

Dar viena šių penkių valstybių problema – didėjantis ekstremistų grupuočių, susijusių su „al Qaeda“ Šiaurės Afrikos atšaka, pavojus.

2017 metų vasarį šių penkių valstybių grupė (G5) susitarė suformuoti regionines 5 tūkst. karių pajėgas „G5 Sahel“ kovai su ekstremistų grupuotėmis, organizuotu nusikalstamumu ir žmonių kontrabanda.

JT ekspertai, kontroliuojantys sankcijų įvedimą Malyje, šį mėnesį perspėjo, kad ši konflikto nuniokota Vakarų Afrikos šalis ir jos kaimynės susiduria su „padidėjusia teroristine grėsme“, ypač pasienio rajone tarp Burkina Faso, Malio ir Nigerio.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (53)