„Yra žinoma, kad urano sodrinimo įrengimai normaliai dirbo dar prieš neseniai surengtą Šiaurės Korėjos ir JAV lyderių susitikimą“, - cituoja agentūra NŽT direktorių Suh Hoonną.
Anksčiau Pietų Korėjos žvalgyba pranešė, kad Šiaurės Korėja nuo 2018 metų pabaigos nenaudoja 5 megavatų branduolinio reaktoriaus Jonbene. Iš jame panaudotų kuro strypų perdirbant gaunami 5-7 kilogramai ginklų plutonio per metus. Vienai atominei bombai pagaminti reikia 6 kilogramų šios skylančiosios medžiagos.
Suh Hoonnas taip pat pranešė, jog NŽT užfiksavo aktyvų sunkvežimių judėjimą tyrimų centre Sanymo rajone Pchenjano priemiestyje. Manoma, kad kaip tik ten gaminamos kelių modelių balistinės raketos, tarp jų - tarpžemyninė raketa „Hwasong-15“.
Vasario 27-28 dienomis Vietnamo sostinėje Hanojuje įvyko JAV ir Šiaurės Korėjos viršūnių susitikimas. Jo metu Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong-unas JAV prezidentui Donaldui Trumpui pareiškė, kad Pchenjanas demontuos kompleksą Jonbene, jeigu Vašingtonas atšauks dalį sankcijų. Bet D. Trumpas atmetė šį pasiūlymą, reikalaudamas likviduoti kitus objektus. Susitikimas baigėsi nepasirašius jokių dokumentų, šalys susitarė tęsti dialogą.
Trumpas perspėja Šiaurės Korėją
JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį sakė, kad būtų „labai, labai nusivylęs“ Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu, jei būtų patvirtinti pranešimai apie raketų bandymų objekto atstatymą.
Kalbėdamasis su žurnalistais D. Trumpas nurodė, kad „dar per anksti“ pasakyti, ar informacija apie vykdomus darbus šiame Šiaurės Korėjos objekte yra teisinga. Perspėjęs, kad būtų nusivylęs, jis pridūrė: „Nemanau, kad būsiu, bet pažiūrėsime, kas bus.“
Iš palydovų darytų nuotraukų analizė rodytų, kad Šiaurės Korėjos ilgojo nuotolio raketų bandymų objekte vykdoma veikla, kuri galėtų reikšti, kad Pchenjanas žlugus viršūnių susitikimui Hanojuje galbūt siekia „sparčiai atstatyti“ šį objektą.
D. Trumpas ir Kim Jong Unas praėjusią savaitę susitiko Vietname derėtis dėl Šiaurės Korėjos branduolinio arsenalo sunaikinimo, bet susitikimas staiga nutrūko nepadarius jokios pažangos.
Atsinaujinusi veikla Sohės kosmodrome buvo pastebėta dvi dienos po šio viršūnių susitikimo. Taip tikriausiai siekiama „parodyti ryžtingą nusiteikimą“, JAV atmetus Šiaurės Korėjos prašymą sušvelninti sankcijas, sakė tyrėjai iš Vašingtone įsikūrusio strateginių studijų centro „Center for Strategic and International Studies“ (CSIS).
„Šis objektas neveikė nuo 2018 metų rugpjūčio ir tai rodytų, kad dabartinė veikla yra apgalvota ir kryptinga“, – rašoma CSIS pranešime.
Kim Jong Unas per Pchenjane įvykusį susitikimą su Pietų Korėjos prezidentu Moon Jae-inu sutiko uždaryti Sohės raketų bandymų poligoną – tai turėjo būti dalis priemonių pasitikėjimui stiprinti. Rugpjūčio mėnesį iš palydovų padarytos nuotraukos rodė, kad darbininkai išmontuoja ten esančią variklių bandymų aikštelę.
Tačiau CSIS paskelbė, kad dabar veikla Sohės palydovų leidimo stotyje, iš kurios Pchenjanas 2012 ir 2016 metais leido palydovus, „yra akivaizdi“.
Jungtinių Tautų Saugumo Taryba uždraudė Šiaurės Korėjai leisti palydovus, nes kai kurios iš tuo tikslu naudojamų technologijų pritaikomos tarpžemyninėms balistinėms raketoms.
Atnaujinta veikla Sohės kosmodrome kelia abejonių, kad Kim Jong Unas kada nors atsisakys savo branduolinių ginklų programos. Vis dėlto derybos su JAV tęsiasi ir D. Trumpas vis dar tikisi susitarimo.
Trečiadienį jis sakė, kad jo santykiai su Šiaurės Korėjos lyderiu tebėra „geri“.