Pagal susitarimą bazė liks Jungtinės Karalystės ir JAV jurisdikcijoje mažiausiai 99 metus.
Jungtinės Karalystės vyriausybė teigė, kad šia sutartimi bus „pašalintos praeities skriaudos ir parodytas abiejų šalių įsipareigojimas remti čagosiečių – vietinių salų gyventojų – gerovę“.
Keli vadovaujantys konservatoriai šį sprendimą pavadino „silpnu“, o buvęs vertybinių popierių ministras Tom Tugendhatas sakė, kad tai yra „gėdingas atsitraukimas, kenkiantis mūsų saugumui ir paliekantis mūsų sąjungininkus neapsaugotus“.
Buvo išreikštas susirūpinimas, kad būsima Mauricijaus vyriausybė nesilaikys susitarimo ir leis Kinijai, kuri yra daug investavusi Mauricijuje, perimti bazę.
Nuo 1971 m., Jungtinei Karalystei JAV prašymu išsiuntus čagosiečius, tik Diego Garsijoje buvo leidžiama gyventi gyventojams – JAV kariuomenės darbuotojams. Kai kurie iš jų persikėlė į Mauricijų, o kai kurie nuo 2002 m. gyvena Jungtinėje Karalystėje, Krolyje, Vakarų Sasekse.
Išsiuntimas laikomas viena gėdingiausių Didžiosios Britanijos moderniosios kolonijinės istorijos dalių, o čagosiečiai dešimtmečius kovojo už tai, kad galėtų sugrįžti.
2021 m. į Diego Garsiją atvyko apie 89 Šri Lankos tamilų prieglobsčio prašytojų, tačiau britų vyriausybė teigė, kad pabėgėlių konvencija ten netaikoma, todėl jie lieka nežinioje.
Mauricijus bando iš Jungtinės Karalystės susigrąžinti Čagoso salas nuo tada, kai prancūzai jas perdavė 1845 m.
Mauricijaus ir Jungtinės Karalystės vyriausybių pareiškime teigiama, kad Mauricijus dabar „gali laisvai įgyvendinti persikėlimo programą“ salose, išskyrus Diego Garsiją, o britai suteiks pinigų ir kitą paramą išvykti turėjusiems čagosiečiams.
Jungtinė Karalystė taip pat suteiks Mauricijui „finansinės paramos paketą“, įskaitant metines išmokas ateinančius 99 metus, ir skirs lėšų infrastruktūros partnerystei.
„Ši vyriausybė paveldėjo situaciją, kai ilgalaikiam ir saugiam Diego Garcia karinės bazės veikimui kilo grėsmė, nes buvo ginčijamas suverenitetas ir nuolat kilo teisinių ginčų, - sakė britų užsienio reikalų sekretorius Davidas Lammy. - Šiandien sudarytu susitarimu ši gyvybiškai svarbi karinė bazė užtikrinama ateičiai.“
„Tai sustiprins mūsų vaidmenį užtikrinant pasaulio saugumą, užkirs kelią bet kokiai galimybei, kad Indijos vandenynu būtų naudojamasi kaip pavojingu nelegalios migracijos keliu į Jungtinę Karalystę, taip pat užtikrins mūsų ilgalaikius santykius su Mauricijumi, artimu Sandraugos partneriu“, - sakė D. Lammy.