Paskelbus kaltinamuosius aktus, pirmadienį prieš teismą stojo Paulas Manafortas ir jo ilgametis verslo partneris Rickas Gatesas. Jiedu padarė kaltės nepripažinimo pareiškimus.

Be kita ko, jie kaltinami rengę sąmokslą prieš Jungtines Valstijas ir plovę pinigus.

Kaltinamieji buvo paleisti už atitinkamai 10 mln. dolerių (8,6 mln. eurų) ir 5 mln. dolerių (4,3 mln. eurų) užstatus; jiems paskirtas namų areštas.

Tuo tarpu buvęs respublikono kampanijos patarėjas užsienio politikos klausimais George'as Papadopoulos prisipažino melavęs Federaliniam tyrimų biurui (FTB) apie savo ryšius su Kremliumi.

Paviešinti kaltinamieji aktai buvo pirmieji nuo gegužės, kai specialusis prokuroras Robertas Muelleris pradėjo tyrimą dėl galimo Rusijos kišimosi į JAV rinkimus. Ištisus mėnesius buvo spėliojama, ar D. Trumpo rinkiminės kampanijos nariai nebuvo susimokę su Maskva.

Nors ir nepasirodė konkrečių įrodymų apie sąmokslą tarp įtakingiausių pareigūnų, tie kaltinimai atskleidė potencialų modelį, kaip artimi D. Trumpo patarėjai, siekdami politinės ir ekonominės naudos, bendradarbiavo su Rusija ir jos įgaliotiniais.

Paulas Manafortas

68 metų P. Manafortas ir 45 metų R. Gatesas kaltinami galimai nuslėpę milijonus dolerių, gautų už darbą su ukrainiečių politiku Viktoru Janukovyčiumi ir jo prorusiška partija.

G. Papadopoulos prisipažino, kad mėgino nuslėpti ryšius su Maskvos remiama ruse teisininke, siūliusia perduoti „skandalingos informacijos“ apie D. Trumpo rinkimų konkurentę Hillary Clinton.

D. Trumpas pirmadienį prapliupo pykčiu ir atmetė trims jo patarėjams pareikštus kaltinimus. Prezidentas tikino, kad su Rusija nebuvo rengiamas joks sąmokslas ir ragino tyrėjus atkreipti dėmesį į jo politinę konkurentę H. Clinton.

„Nėra jokio sąmokslo!“

„Atleiskit, bet tai buvo prieš daugybę metų, dar prieš Paului Manafortui įsitraukiant į Trumpo kampaniją. Bet kodėl netiriama sukčiuvienė Hillary ir demokratai?????, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė D. Trumpas. – ...Beje, NĖRA JOKIO SĄMOKSLO!“

Vis dėlto šie kaltinimai skelbia apie naują svarbų etapą R. Muellerio tyrime, keliančiame realią grėsmę D. Trumpo prezidentavimui.

G. Papadopoulos atskleidė, jog per kampaniją jis asmeniškai informavo D. Trumpą ir kitus pareigūnus, kad galėtų surengti respublikono ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimą.

Buvęs D. Trumpo patarėjas sakė FTB, kad neįvardytas „kampanijos prižiūrėtojas“ liepė jam „neoficialiai“ susitikti su Rusijos pareigūnais, jei tai būtų „įmanoma“.

Tarp jo kontaktų su Rusija minima V. Putino dukterėčia ir Rusijos ambasadorius Londone.

Baltųjų rūmų atstovė Sarah Huckabee Sanders tvirtino, kad D. Trumpas neprisimena „konkrečių to susitikimo detalių“, o G. Papadopoulos kampanijoje esą neturėjo svarbaus vaidmens.

„(Jo vaidmuo) buvo itin ribotas; tai buvo savanorio pozicija. Dar kartą (kartoju), tuo atžvilgiu kampanijos vardu oficialiai niekada nieko nebuvo padaryta“, – pridūrė ji.

JAV žvalgybos agentūros sausį atliko neįprastą žingsnį, viešai paskelbusios išvadą, jog V. Putino įsakymu Rusijai dirbę programišiai įsilaužė į įtakingų demokratų elektroninio pašto sistemas ir nutekino jų kandidatei H. Clinton nepalankius dokumentus, kad būtų sumažinti jos šansai įveikti D. Trumpą.

Hillary Clinton

Tebesitęsiant R. Muellerio tyrimui, D. Trumpas ir jam palankios žiniasklaidos organizacijos, tokios kaip „Fox News“, itin dažnai abejodavo specialiojo prokuroro, buvusio FTB direktoriaus, nepriklausomybe.

Demokratai laiko respublikono šalininkų R. Muelleriui ir H. Clinton metamus kaltinimus akivaizdžiu bandymu nukreipti nuo savęs dėmesį. Jie ragina apsaugoti specialųjį prokurorą.

„Prezidentas negali jokiomis aplinkybėmis, jokiais būdais kištis į specialiojo prokuroro darbą“, – sakė Senato demokratų lyderis Chuckas Schumeras (Čakas Šumeras).

„Jei jis taip padarys, Kongresas privalo greitai, vienbalsiai ir nepriklausomai nuo partijos sureaguoti, kad užtikrintų, jog tyrimas tęstųsi“, – pridūrė jis.

Dėmesys Ukrainai

P. Manafortas buvo vienas iš 2016-ųjų birželio 9-ąją dangoraižyje „Trump Tower“ įvykusio susitikimo su viena Kremliui artima teisininke dalyvių. Tas susitikimas sukėlė įtarimų, kad D. Trumpo kampanijos atstovai galėjo būti susimokę su Maskva.

Jį suorganizavo vyriausiasis JAV prezidento sūnus Donaldas Trumpas jaunesnysis, tikėdamasis gauti demokratų kandidatę kompromituojančios informacijos.

P. Manaforto kaltinamajame akte neminimas Rusijos kišimasis į JAV prezidento rinkimų kampaniją. Daugiausiai dėmesio jame skiriama ankstesniems buvusio D. Trumpo kampanijos vadovo ryšiams su ankstesne prorusiška Ukrainos valdžia.

Veteranas politikos strategas P. Manafortas prie D. Trumpo komandos prisijungė 2016-ųjų kovą, prasidėjus pirminiams rinkimams Respublikonų partijoje.

Pernai birželį D. Trumpas atleido savo kampanijos vadovą Corey Lewandowski ir į jo vietą paskyrė P. Manafortą.

Donaldas Trumpas

Tačiau tų pačių metų rugpjūtį jam teko atsistatydinti iš šių pareigų, nes Ukrainos kovos su korupcija pareigūnai paviešino dokumentų, kurie parodė, kad P. Manaforto kompanijos iš prorusiškos Regionų partijos gavo didžiules sumas pinigų. Be to, paaiškėjo, kad jis figūruoja ir JAV tyrime dėl ryšių su Ukraina.

Federaliniai teisėsaugos pareigūnai galimai jau 2012-aisiais žinojo apie elektroninius pervedimus, siejamus su P. Manafortu. Tais metais pareigūnai pradėjo aiškintis, ar jis nesukčiavo mokėdamas mokesčius ir ar nepadėjo Ukrainos režimui, kuris tuo metu buvo itin artimas V. Putinui, plauti pinigus.

Šie kaltinimai artimiems D. Trumpo patarėjams buvo paskelbti likus vos kelioms dienoms iki pirmųjų respublikono išrinkimo į prezidentus metinių ir Kongreso posėdžių, kuriuose dalyvaus „Facebook“, „Google“ ir „Twitter“ atstovai, išvakarėse. Per tuos posėdžius bus aiškinamasi, kaip Rusija bandė paveikti lapkričio 8-ąją vykusių rinkimų rezultatus per socialinius tinklus ir internetinę žiniasklaidą.

Pasak JAV žiniasklaidos, interneto milžinų atstovai įstatymų leidėjams turėtų pasakyti, kad Rusijos remiamo turinio buvo daug daugiau nei manyta anksčiau.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (133)