Laikraštyje „Augsburger Allgemeinen“ paskelbti apklausos rezultatai parodė, kad 59 proc. apklaustųjų mano, jog per pastarąjį mėnesį tris kartus viešai pastebėti A. Merkel drebulio priepuoliai yra susiję su kanclerės „privačiu“ gyvenimu, o 34 proc. laikosi nuomonės, kad tai yra visuomenės intereso klausimas.
Kitą trečiadienį A. Merkel švęs savo 65-ąjį gimtadienį. Kanclerė Vokietijos vyriausybei vadovauja jau 14 metų.
Dauguma palaikančių A. Merkel konservatyviąją Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) partiją kartu su dauguma socialdemokratų ir žaliųjų šalininkų mano, jog drebulio priepuoliai yra asmeninė kanclerės problema.
Ir tik dauguma remiančiųjų kraštutinių dešiniųjų partiją „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) galvoja, kad A. Merkel sveikata yra viešojo intereso klausimas.
Nors viešumoje kanclerė yra patyrusi tris nekontroliuojamo drebulio priepuolius ir šią savaitę liko sėdėti skambant nacionaliniams himnams per susitikimą su naująja Danijos ministre pirmininke, Vokietijos kanclerė primygtinai teigia, kad jaučiasi „labai gerai“.
A. Merkel pažymėjo, kad pirmasis drebulio priepuolis birželio 18 dieną per ceremoniją su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu sukėlė psichosomatinę reakciją, nulėmusią vėlesnius priepuolius.
Didžiulio tiražo dienraštis „Bild“ penktadienį pranešė, kad nuo pirmojo incidento, esą įvykusios dėl dehidratacijos, ištikusios kanclerę per Berlyną apėmusią karščio bangą, A. Merkel buvo atlikti išsamūs medicinos tyrimai.
DELFI primena, kad kanclerė A. Merkel trečią kartą mažiau nei per mėnesį turėjo paneigti nuogąstavimus, kad jos sveikatos problemos gali padaryti įtaką gebėjimui vadovauti Vokietijai tokiu nelengvu laikotarpiu, kai šalies ekonomika lėtėja, o kanclerės koalicija braška.
O jei A. Merkel nebegalės eiti savo pareigų?
Remiantis Vokietijos konstitucija, vicekancleris ir finansų ministras Olafas Scholzas, priklausantis Socialdemokratų partijai, kuriam laikui perimtų vadovavimą šaliai. Jei paaiškėtų, kad A. Merkel visai nebegali eiti savo pareigų, prezidentas Frankas Walteris Steinmeieris pasitartų su koalicijos lyderiais ir pasiūlytų kandidatą, kuris turėtų laimėti surinkęs absoliučią daugumą Bundestago narių balsų.
Jei kandidatas negaus reikiamo balsų skaičiaus, balsavimas bus pakartotinai surengtas po dviejų savaičių, siūlant tą patį arba kitą kandidatą.
Jeigu ir antruoju bandymu nepavyktų išrinkti naujo kanclerio, įvyktų trečias balsavimas, tačiau tokiu atveju užtektų paprastosios daugumos balsų.
A. Merkel dreba ne pirmą kartą. Birželio 18 d. ji akivaizdžiai drebėjo per ceremoniją su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu. Tuomet ji sakė, kad drebulį sukėlė dehidratacija. Ateinančiomis dienomis jos sveikata atrodė puiki. Moteris net juokavo apie incidentą.
Antrasis priepuolis ištiko vėliau nei po savaitės, lyderei būnant patalpose. A. Merkel teigė, jog tai savotiškas psichologinis efektas, susijęs su ankstesniuoju incidentu.
Kanclerės postą ji užima 14 metų.