Šią svarbią pergalę demokratai iškovojo likus kelioms valandoms iki numatyto bendro abejų Kongreso rūmų posėdžio, kuriame turi būti patvirtinta J. Bideno pergalė prieš kadenciją baigiantį prezidentą Donaldą Trumpą lapkritį vykusiuose valstybės vadovo rinkimuose.

Pastoriaus Raphaelis Warnocko pergalė, apie kurią paskelbė šalies televizijos, vainikuoja devynias savaites trukusią įtemptą rinkimų kampaniją prieš antrąjį balsavimo turą Džordžijoje.

Dabar nekantriai laukiama, kaip baigsis antrasis rinkimų mūšis šioje valstijoje, kurio rezultatai gali paveikti valdžios pusiausvyrą Vašingtone.

„Šįvakar pažadu jums: einu į Senatą dirbti visos Džordžijos labui“, – sakė R. Warnockas, per tiesioginę transliaciją kreipdamasis į šalininkus.

Jei respublikonai praras ir antrą vietą, tai bus triuškinama politinė nesėkmė prieš D. Trumpo laukiantį dar vieną skaudų smūgį. Prezidentas jį patirs, jei Kongresas patvirtins Rinkikų kolegijos balsavimo rezultatus ir J. Bideno pergalę valstybės vadovo rinkimuose.

Virtinė respublikonų leido suprasti, jog bandys blokuoti rezultatų patvirtinimą. Visgi jų nėra daug, todėl beveik neabejojama, kad Atstovų Rūmai ir Senatas atmes tokias pastangas ir patvirtins Rinkikų kolegijos balsavimo rezultatus.

51 metų R. Warnockas pateks į istoriją kaip vos trečias afroamerikietis, iškovojęs vietą Senate šalies pietuose. Jis įveikė 50-metę verslininkę Kelly Loeffler, kuri į Senatą buvo paskirta pernai gruodį, kai dėl sveikatos problemų atsistatydino respublikonų senatorius Johnny Isaksonas.

Dėl kitos Džordžijai priklausančios vietos Senate įnirtingai grumiasi dabartinis respublikonų senatorius Davidas Perdue ir demokratas Jonas Ossoffas. Pastarojo rinkimų kampanijos vadovas išplatintame pareiškime nurodė, kad demokrato komanda neabejoja, jog suskaičiavus visus balsus bus patvirtinta J. Ossoffo pergalė.

Duomenys, gauti iš 97 proc. balsavimo apygardų, rodo, kad J. Ossoffas savo varžovą lenkia 0,22 procentinio punkto. Analitikai sako, kad jis turi visus šansus laimėti, nes rezultatų dar nepateikę regionai, tarp jų Atlanta, laikomi labiausia linkusiais palaikyti demokratus.

Tokie rezultatai būtų triuškinamas smūgis D. Trumpo partijai, turint galvoje kad pietuose esanti Džordžija ilgą laiką buvo respublikonų bastionas ir du dešimtmečius nėra delegavusi į Senatą demokrato. Visgi J. Bidenui lapkritį šioje valstijoje pavyko aplenkti D. Trumpą beveik 12 tūkst. balsų.

Šio smūgio aidas nusiristų per Vašingtoną ir visą šalį, nes J. Bideno demokratai įgytų visus politinės valdžios svertus.

Remiantis duomenimis iš 97 proc. balsavimo rajonų, R. Warnockas prieš savo varžovę pirmauja 46 551 balsu – 1 procentiniu punktu.

Visgi K. Loeffler kol kas nepripažįsta pralaimėjimo.

„Reikia palaukti rytojaus. Padarysime viską, kad būtų suskaičiuotas kiekvienas balsas“, – sakė respublikonė, kreipdamasi į savo šalininkus.

Demokratams reikia abiejų partijos kandidatų pergalės, kad perimtų Senato kontrolę iš respublikonų. Jei laimės D. Perdue, respublikonai išsaugos daugumą Kongreso aukštuosiuose rūmuose.

„Džordžija, šalis žiūri į jus, veskite mus pirmyn“, – parašė J. Bidenas antradienį socialiniame tinkle „Twitter“.

„Galia jūsų rankose“, – rašė 78 metų demokratas, kuris, kaip ir D. Trumpas, balsavimo išvakarėse apsilankė Džordžijoje, kad sutelktų rinkėjus.

Džordžija balsavo per įtemptą politinę savaitę Jungtinėse Valstijose, D. Trumpui desperatiškai ieškant būdų užginčyti savo pralaimėjimą rinkimuose.

Vėliau trečiadienį viceprezidentas Mike'as Pence'as pirmininkaus bendram abejų Kongreso rūmų posėdžiui, kuriame turi būti patvirtinta J. Bideno pergalė valstybės vadovo rinkimuose.

Tuo metu D. Trumpas planuoja pasirodyti mitinge šalia Baltųjų rūmų, kuris organizuojamas reiškiant protestą prieš prezidento rinkimų rezultatų tvirtinimą.

Šimtai prezidento šalininkų, pasipuošusių raudonomis kepuraitėmis su užrašu „Padaryk Ameriką vėl didžią“, jau susirinko miesto centre, kur budi gausios policijos pajėgos. Didelė dalis pastatų sostinės centre buvo apkalti lentomis, baiminantis galimo naujo smurto protrūkio po pernykščių neramumų per miestą krėtusius protestus, kuriuose buvo reikalaujama rasinio teisingumo.

D. Trumpas paragino M. Pence'ą „nepripažinti apgaulės būdu paskirtų rinkikų“, nors viceprezidentas tokių teisinių įgaliojimų neturi. Tuo metu dešimtys D. Trumpui lojalių Atstovų Rūmų respublikonų ir 12 respublikonų senatorių, tarp jų K. Loeffler, leido suprasti prieštarausiantys prezidento rinkimų rezultatų patvirtinimui.

Visgi pastangos užkirsti kelią patvirtinti rezultatus neturi pakankamo palaikymo, todėl pasmerktos žlugti.

„Tęsis obstrukcija“

Demokratų pergalės Džordžijoje, kur dėl koronaviruso pandemijos iš anksto balsavo rekordinis skaičius rinkėjų – kiek daugiau nei 3 mln., užbaigtų respublikonų pergalių seriją antruosiuose rinkimų turuose šioje valstijoje, kuri tęsėsi nuo 1992 metų.

74 metų buvęs improvizacijų komikas Robertas Lowe'as, Atlantoje atidavęs balsą už demokratus, sakė, jog tai „svarbiausi rinkimai mano gyvenime“.

Jei respublikonai išsaugos Senato kontrolę, Vašingtone „tęsis obstrukcija“, sakė jis naujienų agentūrai AFP.

„Smukimo rizika“

Duomenys iš kelių Džordžijos apygardų rodė sumažėjusį palaikymą respublikonams, palyginti su parama D. Trumpui lapkritį vykusiuose rinkimuose. Tokia tendencija nežadėjo nieko gero K. Loeffler ir D. Perdue.

„Paaiškėjo, kad jei tavo koalicija taip smarkiai priklausoma nuo vieno asmens (D. Trumpo) gebėjimo sutelkti rinkėjus, esama didelės smukimo rizikos, kai to asmens pavardės nėra balsalapyje“, – tviteryje parašė Dave'as Wassermanas, JAV rinkimų kampanijas ir rinkimus analizuojančio interneto leidinio „Cook Political Report“ redaktorius.

D. Trumpas pirmadienį pasirodė respublikonų kandidatų agitaciniame mitinge Džordžijoje praėjus dienai po to, kai dienraštis „The Washington Post“ paskelbė telefoninio pokalbio garso įrašą, kuriame girdima, kaip 74 metų prezidentas ragina Džordžijos aukščiausią rinkimų pareigūną atšaukti patvirtintus balsavimo rezultatus ir paskelbti jį rinkimų nugalėtoju šioje valstijoje.

Garso įraše D. Trumpas ragina valstijos sekretorių Bradą Raffenspergerį „rasti 11 780 balsų“, kurių užtektų vieno balso skirtumu įveikti J. Bideną Džordžijoje. Prezidentas taip pat užsimena, kad valstijos sekretorius ir jo vyriausiasis teisininkas gali susidurti su „didele rizika“, jeigu neįvykdys jo prašymo.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)