„Pareigūnai iš OMON (riaušių policijos) būrio mane sučiupo ir nusitempė į furgoną, – pasakojo ji Laisvosios Europos radijui / Laisvės radijui (RFE/RL). – Ten jau sėdėjo moteris iš Nepilnamečių reikalų departamento.“
Paaugliai iš visos Rusijos RFE/RL pasakojo panašias istorijas apie tai, kaip jų gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis po to, kai jie buvo suimti rugsėjo 9 d. vykusiuose protestuose prieš vyriausybės planus padidinti pensinį amžių.
Šių opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno organizuotų protestų metu daugiau nei 30-yje miestų ir miestelių buvo suimta daugiau nei tūkstantis demonstrantų.
Stebėtina, kad į protestus dėl pensijų susirinko daug jaunų žmonių, o pareigūnai, atrodo, jiems skyrė ypatingą dėmesį.
„Policijos pareigūnai pasiekė naują dugną, su jaunais, taikiais protestuotojais elgdamiesi kaip su nusikaltėliais, – sako „Amnesty International“ Rytų Europos ir Vidurio Azijos skyriaus direktorė Marie Struthers. – Tai begėdiška ir skaudu.“
„Samaroje protestas prieš pensijų reformą sutapo su Miesto diena, – pasakojo dešimtos klasės moksleivis Jegoras Besčastnovas. – Aš pasiteiravau gatvėje patruliavusių policijos pareigūnų, ar nieko tokio, jei žygiuosiu su [Rusijos] vėliava. Jie atsakė, kad nieko tokio. Taigi žygiavau savo mieste mojuodamas Rusijos vėliava. Ir netrukus gavau šaukimą atvykti į policijos nuovadą.“
Kaip ir kiti jaunuoliai, kuriuos kalbino RFE/RL, J. Besčastnovas stojo prieš nepilnamečių reikalų komisiją ir buvo apkaltintas padaręs administracinį nusižengimą, nes dalyvavo nesankcionuotoje demonstracijoje.
„Man buvo juokinga, kai pamačiau, kad komisijai vadovauja stačiatikių šventikas“, – pasakė jis.
Komisija jam skyrė 10 tūkst. rublių (apytikriai 133 EUR) baudą už tai, kad jis neva nepakluso policijos nurodymui išsiskirstyti.
„Komisijos nedomino mano versija, – pasakojo J. Besčastnovas. – Man susidarė įspūdis, kad jie jau buvo viską iš anksto nusprendę. Vaizdo įraše aš nešaukiu jokių lozungų. Mane nuteisė už tai, kad ėjau mojuodamas Rusijos vėliava.“
Nikita Chudinovas taip pat yra paauglys, jis savanoriauja A. Navalno biure Permėje.
„Aš ir dalis kitų protestuotojų žygiavome Antrojo Pasaulinio karo monumento link, – pasakojo jis apie rugsėjo 9 d. įvykius savo mieste. – Policijos pareigūnai mus apsupo. Mes supratome, kad jie ketina mus suimti, tad ėmėme giedoti valstybinį Rusijos himną. Dar mums jo nė neįpusėjus, jie mus sučiupo ir nutempė į furgonus. Vienas policijos pareigūnas išspyrė vėliavą man iš rankų ir perėjo per ją.“
N. Chudinovas papasakojo, kad policijos nuovadoje buvo apklaustas nedalyvaujant jo tėvams. Pasak jo, pareigūnai nuolat jo klausinėjo, ar JAV Valstybės departamentas jam nesumokėjo už dalyvavimą demonstracijoje.
Galiausiai jis buvo apkaltintas dalyvavimu neteisėtoje protesto akcijoje, o jo motina apkaltinta negebėjimu vykdyti savo kaip motinos pareigų.
Nepilnamečių reikalų komisija jį nuteisė ir skyrė 5 tūkst. rublių (apytikriai 67 EUR) baudą. Kaltinimai jo motinai buvo panaikinti.
N. Chudinovo teigimu, tai, kad jam teko stoti prieš komisiją, sukėlė nemalonumų mokykloje.
„Turėjau mokykloje pateikti pažymą iš komisijos, kad būtų pateisintas nedalyvavimas pamokose, – paaiškino jis. – Tad teko paaiškinti, kodėl komisija mane iškvietė. Klasės vadovė man paaiškino, kad padėtis šalyje labai įtempta, ir tokie žmonės kaip aš sodinami į kalėjimą.“
Jis pridūrė, kad klasės seniūnė liepė jam nusisegti A. Navalną palaikantį ženkliuką.
„Ji didelė patriotė, prieš tai lankė karinę mokyklą, – pasakoja jis. – Ji man pasakė, kad A. Navalnas yra šnipas ir įspėjo, kad tikri patriotai palaiko prezidentą Vladimirą Putiną.“
Šešiolikmetis Pavelas Averočkinas iš Pemzos papasakojo RFE/RL, kad po jo sulaikymo rugsėjo 9 d. jo mamą iškvietė į mokyklą.
„Ten buvo policijos pareigūnai, kurie ją privertė pasirašyti protokolą dėl negebėjimo vykdyti savo kaip motinos pareigų, – pasakoja P. Averočkinas. – Ji nežinojo, ką pasirašo, nes jai pasakė, kad tai informacinio pobūdžio dokumentas.“
Jis pridūrė, kad po to juos iškvietė Nepilnamečių reikalų komisija.
„Esu pirmūnas, – sako P. Averočkinas. – Mano mama turi pagyrimo sertifikatą iš mokyklos už tai, kad puikiai mane išauklėjo... Labai nusivyliau tuo, kad mokykla leido policijos pareigūnams susitikti su mano mama mokyklos direktoriaus pavaduotojo kabinete. Mokyklos neturėtų dalyvauti politikoje. Po to pas mus į namus atėjo socialiniai darbuotojai, bet ji jų neįleido.“
„Mama baiminasi, kad dėl pilietinio aktyvumo nebūsiu priimtas į universitetą, – sako jis. – Bet ji man nedraudžia dalyvauti protesto akcijose ir supranta, kad tapome politinės priespaudos aukomis“
Paauglys Timūras Valiulinas, savanoriaujantis A. Navalno biure Chabarovske, taip pat buvo sulaikytas už tai, kad rugsėjo 9 d. žygiavo mojuodamas Rusijos vėliava.
„Jie manęs paklausė, ar aš noriu, kad viskas čia būtų kaip Ukrainoje“, – pasakojo jis apie policijos vykdytą apklausą.
Po posėdžio, kuriame jis dėl ligos negalėjo dalyvauti, Nepilnamečių reikalų komisija skyrė jam 10 tūkst. rublių (apytikriai 133 EUR) baudą.
„Po to pas mus į namus atėjo du vyrukai civiliais drabužiais, – pasakoja T. Valiulinas. – Jie prisistatė policijos pareigūnais ir pasakė mano tėvams, kad jei aš ir toliau vaikščiosiu į protesto akcijas, tapsiu nusikaltėliu. Jie taikė bizūno ir meduolio taktiką – pavyzdžiui, pažadėjo, kad jei nebesivelsiu į politiką, viskas bus gerai.“
Jie taip pat informavo Valiulinus, kad neštis Rusijos vėliavą į protesto akcijas draudžiama.
„Jie norėjo, kad tėvai man uždraustų dalyvauti protestuose, – pasakojo jis. – Bet tėvai man leidžia elgtis kaip manau esant tinkama.“