Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas tvirtino, kad esą „padaugėjo“ balsų už narystę ES ir prezidentę Maią Sandu. Jis pridūrė, kad Kišiniovo mesti kaltinimai dėl „užsienio jėgų kišimosi“ yra „ganėtinai rimti“, o M. Sandu „turi pateikti įrodymų“.
Kaip jau skelbta, sekmadienį Moldovoje vyko prezidento rinkimai ir referendumas dėl narystės ES. Būta nuogąstavimų, kad į balsavimą galimai kišasi Rusija.
Sekmadienį M. Sandu pareiškė, kad Moldova „šiandien ir pastaraisiais mėnesiais“ susidūrė su „precedento neturinčiu išpuoliu prieš mūsų šalies laisvę ir demokratiją“ ir ėmėsi kaltinti „nusikalstamas grupes, bendradarbiaujančias su užsienio jėgomis, priešiškomis mūsų nacionaliniams interesams“.
Suskaičiavus daugiau kaip 99,68 proc. balsų, Moldovoje vykusiame referendume dėl prisijungimo prie Europos Sąjungos (ES), pasak rinkimų komisijos, „taip“ tarė 50,45 proc. dalyvavusių rinkėjų, o „ne“ – 49,55 proc.
Anksčiau šį mėnesį Moldovos valdžia įspėjo, kad siekiant nupirkti ES priešiškus balsus, tiesiai į 130 tūkst. Moldovos gyventojų sąskaitas buvo pervesta apie 14 mln. eurų Rusijos lėšų.
Prorusiškas oligarchas Ilanas Šoras, garsėjantis kaip Kremliaus slaptų operacijų Moldovoje iniciatorius, taip pat viešai siūlė pinigų už balsus prieš integraciją į ES.
Kišiniovas skaičiuoja, kad Rusija iš viso išleido iki 100 mln. eurų, kad pakenktų rinkimų procesui. Tam buvo pasitelktos koordinuotos dezinformacijos kampanijos, kuriomis siekiama užgniaužti arba pakreipti balsavimą tinkama linkme.
Ketvirtadienį Moldovos ministras pirmininkas Dorinas Receanas patarė rinkėjams išlikti budriems.
„Pastaruoju metu suintensyvėjo iš išorės kontroliuojamų nusikalstamų grupuočių bandymai destabilizuoti padėtį“, – sakė jis.
„Nuo jūsų, brangūs piliečiai, priklauso, ar sustabdysite polimą prieš demokratiją. Sekmadienį jūs spręsite: ar mes grįžtame į praeitį, vieni, be išteklių vystymuisi, pažeidžiami iššūkių, ar žengiame į ateitį, į civilizuotų šalių šeimą?“