„Žinome, iš kur vėjas pučia į mūsų Baltarusijos žemę. Deja, ne iš tos pusės, iš kurios norėtųsi. Tačiau mes pasirengę bet kokiems vėjams. Juo labiau, kad anksčiau mokėmės savo valstybės istoriją, sovietinę istoriją (juk ir jūs žinote, kad į Baltarusiją vėjai visada pūtė iš įvairių pusių). Išskirtinis šiandieninio etapo ypatumas – tai, kad mes vis tik išmokome kovoti su šiais vėjais ir uraganais. Tada nemokėjome kovoti. Todėl neturėjome suverenios, nepriklausomos valstybės, – sakė A. Lukašenka. – Mus visada dalijo į dalis, dalimis prijungdavo tai prie vienos žemės, tai prie kitos. Jūs žinote, kad iki praėjusio karo mes praktiškai buvome padalinti. Todėl šiandien nevalia šito leisti.“
A. Lukašenka įspėjo, kad „maidanų Baltarusijoje nebus“.
„Mes puikiai žinome tikslus, kurių siekia kai kurie vėjapūčiai. Šie tikslai mums aiškūs: prezidento rinkimų išvakarėse ar prezidento rinkimų dieną surengti mums maidanėlį. Taip jie planavo. Šiame susitikime noriu įspėti jus ir visus, kas mus girdi, visus <...> noriu įspėti, kad maidanų Baltarusijoje nebus“, – pabrėžė A. Lukašenka.
Baltarusijos lyderis pabrėžė, esą niekas netrukdo atvirai išsakyti savo požiūrį.
„Mes niekam nedrausime kalbėti. Prašom – yra vietų Minske ir visuose miestuose, kur galima diskutuoti. Mano nuomone, Minske yra šeši taškai. Mūsų reikalas – kontrolė, kad neišeitų už rėmų. Šeši taškai Minske – eik ir dalyvauk debatuose. Tačiau Valstybės saugumo komitetas kartu su milicija jokiu būti neturi leisti pažeidinėti įstatymų“, – pridūrė jis.
Baltarusijos milicija sulaikė dešimtis opozicijos aktyvistų
Baltarusijoje pirmadienį buvo laikomi suimti dešimtys opozicijos aktyvistų, tarp jų buvęs kandidatas į valstybės vadovus, sulaikyti per politinius piketus, surengtus artėjant rugpjūtį numatytiems prezidento rinkimams.
Autoritariško lyderio A. Lukašenkos valdomoje Baltarusijoje smarkiai išaugo įtampa, valdžiai paskelbus, kad prezidento rinkimai vyks rugpjūčio 9 dieną.
Nuo 1994 metų Baltarusiją geležiniu kumščiu valdantis A. Lukašenka patvirtino, kad vėl sieks naujos kadencijos.
Baltarusijos žmogaus teisių gynimo organizacijos pasmerkė populiaraus Gomelio tinklaraštininko Sergejaus Tichanovskio sulaikymą per penktadienį vykusį mitingą. Jam buvo pareikšti kaltinimai per mitingą panaudojus smurtą prieš milicininką.
Šalyje neįregistruotas žmogaus teisių centras „Viasna“ pranešė, kad per demonstraciją vakariniame Gardino mieste ir kituose šalies miestuose buvo sulaikyta apie pusšimtis žmonių.
Vaizdo įraše iš mitingo, per kurį S. Tichanovskio sutuoktinė Svetlana rinko parašus už savo kandidatūrą į prezidentus, matyti, kaip pargriūna vienas milicininkas. Valdžia pradėjo incidento tyrimą.
Sekmadienį buvo sulaikyta daugiau žmonių, susirinkusių palaikyti S. Tichanovskajos kandidatūros.
Praėjusį penktadienį per rinkimų kampanijos renginį A. Lukašenka atmetė galimybę, kad Baltarusijai galėtų vadovauti moteris.
„Mes turėsime prezidentą vyrą. Esu tuo tikras“, – sakė jis susitikime su vienos gamyklos darbininkais.
„Pas mus konstitucija – ne moteriai [prezidentei]. Ir mūsų visuomenė dar nesubrendo balsuoti už moterį. Nes pas mus, pagal konstituciją, prezidentas turi stiprią valdžią“, – kalbėjo A. Lukašenka.
Milicija Minske taip pat sulaikė opozicijos politiką, buvusį kandidatą į prezidentus Nikolajų Statkevičių.
Praėjusį mėnesį Centrinė rinkimų komisija atsisakė užregistruoti N. Statkevičių pretendentu į prezidentus, motyvuodama, kad tebegalioja šio politiko teistumas.
Pirmadienį politikas milicijos areštinėje laukė teismo posėdžio, naujienų agentūrai AFP sakė jo žmona Marina Adamovič.
Neįregistruotos Baltarusijos socialdemokratų partijos (Liaudies Hramados) lyderis N. Statkevičius kandidatavo į prezidento postą per 2010 metų spalį vykusius rinkimus.
Tąsyk paskelbus, kad rinkimus vėl laimėjo A. Lukašenka, opozicija Minske surengė didelius protestus, per kuriuos prasiveržė smurtas ir buvo areštuota daugiau kaip 600 demonstrantų, įskaitant patį N. Statkevičių.
2011 metais teismas opozicijos lyderį pripažino kaltu dėl masinių neramumų organizavimo ir skyrė šešerius metus laisvės atėmimo.
2015 metų rugpjūtį A. Lukašenka suteikė malonę N. Statkevičiui ir kai kuriems kitiems opozicijos aktyvistams, bet jo teistumas lieka galioti dar aštuonerius metus, nes „masinių neramumų“ kurstymas laikomas itin sunkiu nusikaltimu.