Džamo minaretą, į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktą paminklą centrinėje Goro provincijoje, būtinai reikėjo remontuoti dar iki pirmadienio žemės drebėjimų, bet provincijos pareigūnas Abdulas Hai Zaeemas sakė AFP, jog 65 metrų aukščio statinys dabar dar labiau susilpnėjo. „Nukrito kai kurios plytos, pats minaretas dar labiau pasviro“, – vėlai trečiadienį sakė Goro informacijos ir kultūros skyriaus vadovas A. H. Zaeemas.
„Jei nebus skirtas tinkamas dėmesys, gali būti, kad minaretas sugrius“.
Pirmadienį du žemės drebėjimai vakarinėje Badgiso provincijoje nusinešė mažiausiai 22 žmonių gyvybes ir sugriovė šimtus namų, jie buvo juntami visoje šalyje.
Pastatytas XII amžiuje, valdant sultonui Ghiyasuddinui, Džamo minaretas atlaikė žemės drebėjimus, potvynius ir atšiaurias dykumos audras, bet metai padarė savo.
2002 m. minaretas ir jo archeologinės liekanos tapo pirmąja vieta Afganistane, įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.
Minaretas pastatytas ant aštuonkampio pagrindo, jame yra vidiniai dvigubi laiptai, bokštas įmantriai dekoruotas. Jo pastatymo data yra maždaug 1190 metai. Jis stūkso atšiauriame, nepasiekiamame slėnyje palei Harirudo upę, gerokai atokiau nuo Afganistano turistinių kelių, nepasiekiamas net praėjusio amžiaus septintąjį dešimtmetį, kai šalis it magnetas traukė ištvermingus keliautojus iš Vakarų.
UNESCO archeologai anksčiau bandė remontuoti minaretą, tačiau jo atoki vieta – Talibano kontroliuojamos teritorijos širdyje dar prieš jiems rugpjūtį ateinant į valdžią – reiškė, kad saugumas visada buvo problema. Praėjusiais metais agentūros vadovė Audrey Azoulay paragino Talibaną padėti išsaugoti Afganistano kultūros paveldą, įskaitant minaretą.
2001 m., einant į pabaigą pirmajam Talibano valdymui, talibai sunaikino dvi milžiniškas šimtmečių senumo Budos statulas, iškaltas iš uolos Bamijane, tai sukrėtė ir papiktino pasaulį. Šį kartą jie pažadėjo švelnesnį valdymą, Talibano kovotojai dabar saugo tai, kas dar liko iš statulų.