Rinkimai surengti praėjus šešeriems metams po to, kai 2017-aisiais C. Puigdemont’as nesėkmingai bandė paskelbti nepriklausomybę ir taip sukėlė didžiausią per pastaruosius dešimtmečius politinę krizę Ispanijoje.
Katalonijos socialistų partija, vadovaujama Salvadoro Illa’os, buvusio Ispanijos sveikatos apsaugos ministro per COVID pandemiją, laimėjo 42 iš 135 vietų regioniniame parlamente, t. y. devyniomis daugiau nei per ankstesnius 2021 metų rinkimus.
Sveikindamas rezultatą kaip „istorinį“, P. Sanchezas socialiniame tinkle „X“ rašė, kad jis žymės „naujos eros Katalonijoje pradžią“.
Tai svarbi pergalė P. Sanchezui, norėjusiam parodyti, kad jo vykdyta Katalonijos krizės sukeltos įtampos mažinimo politika pasiteisino, galiausiai sumažindama nepriklausomybės šalininkų skaičių šiame turtingame šiaurės rytų regione, kuriame gyvena aštuoni milijonai žmonių.
Katalonijos separatistų lyderis teigia sieksiantis suformuoti regioninę mažumos vyriausybę
Katalonijos separatistų lyderis C. Puigdemont’as pirmadienį pareiškė, kad, nepaisant savaitgalį vykusiuose rinkimuose patirtos nesėkmės, jis šiame Ispanijos regione sieks suformuoti nepriklausomybę palaikančią mažumos vyriausybę.
Sekmadienį Katalonijoje surengtus regioninius rinkimus laimėjo Ispanijos valdančioji Socialistų partija, taip atimdama separatistinių partijų turėtą daugumą.
Tačiau C. Puigdemont’as tvirtino, kad jis vis dar gali sutelkti nepriklausomybę palaikančias grupes ir suformuoti regioninę vyriausybę.
„Galime sutelkti darnią daugumą“, – pridūrė C. Puigdemont’as, kuris gyvena tremtyje, kad išvengtų teismo proceso dėl vadovavimo žlugusiam bandymui paskelbti nepriklausomybę 2017 m.
„Ne absoliučią, bet darnią, didesnę už tą, kurią gali suburti Socialistų partijos kandidatas“, – kalbėjo centro dešinės griežtosios linijos separatistų partijos „JxCat“ lyderis.
Sekmadienį socialistai iškovojo 42 iš 135 vietų regioniniame parlamente, t. y. devyniomis daugiau, nei per ankstesnius rinkimus 2021 m., tačiau pritrūko mandatų iki absoliučios daugumos.
Analitikai sako, kad socialistai gali susivienyti su radikalių kairiųjų aljansu „Comuns Sumar“, kuris gavo šešis mandatus, ir nuosaikia nepriklausomybę palaikančia partija ERC, kuriai atiteko 20 vietų.
„JxCat“, ERC ir mažesnė kairioji partija CUP iš viso gavo 59 vietas, palyginti su 74 praeitą kartą.
C. Puigdemont’as teigė, kad nepriklausomybę palaikančios partijos „potencialiai turi daugiau galimybių“ įsitvirtinti valdžioje. Jis nurodė susisiekęs su ERC, kad galėtų aptarti „suverenitetą palaikančios vyriausybės“ formavimą.
Prieš balsavimą C. Puigdemont’as žadėjo trauktis iš politikos, jei pralaimės.
Sekmadienį vykusių rinkimų baigtis yra palanki Ispanijos socialistų premjerui P. Sanchezui. Jis norėjo pademonstruoti, kad jo politika, skirta sumažinti įtampą, kurią sukėlė 2017 m. ištikusi krizė, buvo veiksminga ir padėjo apriboti palaikymą nepriklausomybei turtingame šiaurės rytiniame regione, kuriame gyvena 8 mln. žmonių.