Jeigu ši problema nebus greitai išspręsta, aktyvisto Chen Guangchengo (Čen Guangčengo) klausimas gali užtemdyti kasmetinė dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų lyderių susitikimą, per kurį nagrinėjami įvairūs klausimai - pradedant Šiaurės Korėjos raketų programa, baigiant Sirijos konfliktu.
Prakalbo apie abortus ir priverstinį sterilizavimą
H.Clinton anksčiau yra ne kartą kritikavusi Pekino elgesį su 40 metų aktyvistu, kuris kėlė valdžios nepasitenkinimą, atskleisdamas faktų apie priverstinius abortus ir sterilizavimo operacijas, Kinijai vykdant "vieno vaiko" politiką.
Ekspertai sako įžvelgiantys mažai galimybių išspręsti problemą dėl Chen Guangchengo, kuris teigė, kad jis ir jo žmona buvo žiauriai mušami už tai, kad atkakliai skleidė savo mintis, kai aktyvistas atliko ketverių metų laisvės atėmimo bausmę.
Chen Guangchengas, kuris po savo drąsaus pabėgimo paskelbė vaizdo įrašą, ragindamas Kinijos premjerą Wen Jiabao (Ven Dziabao) nubausti kelis vietos pareigūnus, esą pavertusius jo ir jo šeimos gyvenimą pragaru, taip pat tvirtindamas, kad nori likti savo šalyje.
Tačiau JAV pareigūnai nebus linkę jo išduoti, neužsitikrinę tvirtų aktyvisto saugumo garantijų, o Chen Guangchengo šalininkai pastarosiomis dienomis sakė, kad jis gali nuspręsti išvykti į Jungtines Valstijas, jeigu su galėtų keliauti ir šeima.
Kinijos ekspertas Kennethas Lieberthalis, kuris buvo JAV prezidento Billo Clintono patarėjas, sakė manantis, kad Jungtinės Valstijos siekia sprendinio, kuris būtų "mažiausiai nepatogus Kinijai, ir nori įgyvendinti jį kiek įmanoma skubiau".
"Man kyla klausimas, ar Kinija tai pavers politiniu futbolu labai (įtemptame) politiniame sezone?" - pridūrė jis.
Aktyvistas išvežtas į medicinos įstaigą ir susitiks su savo šeima
Neregys žmogaus teisių aktyvistas, atsidūręs Vašingtono ir Kinijos diplomatinio ginčo centre, trečiadienį paliko JAV ambasadą ir buvo išvežtas į gydymo įstaigą Pekine, kur jis susitiks su savo šeima.
Sprendimas dėl aktyvisto Chen Guangchengo likimo buvo priimtas tuojau po to, kai JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton atvyko į Pekiną, kur dvi dienas dalyvaus kasmetinėse strateginėse derybose, kurias galėjo aptemdyti savamoklsio teisininko, pabėgusio iš namų arešto, slapstymasis.
"Chen Guangchengas atvyko į medicinos įstaigą Pekine, kur jam bus suteikta medicinos pagalba ir surengtas susitikimas su šeima", - sakė vienas aukšto rango JAV pareigūnas, pageidavęs neviešinti savo vardo, nes ši tema esanti labai opi.
Pareigūnas nepateikė daugiau detalių apie Chen Guangchengo buvimo vietą ir būklę.
Kinijos valstybinė naujienų agentūra "Xinhua" pranešė, kad Chen Guangchengas "savo noru" paliko JAV ambasadą, kurioje buvo prisiglaudęs šešias dienas.
Kinija reikalauja atsiprašyti
Trumpame pranešime anglų kalba "Xinhua" nurodė, kad Kinijos URM taip pat pareikalavo Jungtinių Valstijų "atsiprašyti dėl Kinijos piliečio patekimo" į ambasadą.
Šie pranešimai buvo pirmieji oficialūs abiejų valstybių komentarai dėl Chen Guangchengo bylos nuo praeito penktadienio, kai jo šalininkai pranešė, kad aktyvistas pabėgo iš 20 mėnesių trukusio namų arešto ir pasiprašė JAV vyriausybės apsaugos.
Dėl jo pabėgimo į JAV ambasadą Vašingtonas pateko į keblią padėtį, mėgindamas pagerinti pašlijusius ryšius su Pekinu, siekiant atgaivinti stringančią pasaulio ekonomiką ir užsitikrinti Kinijos palaikymą sprendžiant problemas, susijusias su įvairiomis šalimis - pradedant Iranu, baigiant Sirija ir Šiaurės Korėja.