Jis taip pat teisino popiežių Pijų XII, kuris seniai kaltinamas tylėjimu per nacių vykdytą Holokaustą, kurio aukomis tapo milijonai žydų.
„Nežinau, kodėl visi užsipuola Pijų XII ir Bažnyčią, bet niekas nekalba apie sąjungininkų pajėgas“, – Pranciškus sakė duodamas interviu, kurį penktadienį paskelbė Barselonoje leidžiamas dienraštis „La Vanguardia“.
„Jiems buvo puikiai žinoma apie geležinkelių tinklą, kuriuo žydai buvo transportuojami į koncentracijos stovyklas. Jie turėjo nuotraukas. Tačiau jie nebombardavo bėgių. Kodėl?“ – klausė pontifikas.
77 metų popiežius sakė esantis įsitikinęs, jog po kelių metų, kai bus išslaptinti Antrojo pasaulinio karo laikų Vatikano archyvai, jų turinys „atneš daug šviesos“ apie užkulisinius įvykius Šventajame Soste.
„Girdime visokių dalykų, kuriuos pasakojo apie vargšą Pijų XII, tačiau privalome atminti, kad jis laikomas didžiu žydų gynėju“, – pabrėžė Pranciškus.
Italas pontifikas, vadovavęs Katalikų Bažnyčiai 1939–1958 metais, slapstė žydus Romoje ir visoje Italijoje veikiančiuose vienuolynuose, taip pat popiežių vasaros rezidencijoje Kastel Gandolfe, kurioje besislapstančios moterys pagimdė 42 kūdikius, priminė Pranciškus.
„Nenoriu pasakyti, kad Pijus XII niekur nesuklydo. Klaidų darome visi – aš irgi. Tačiau jo vaidmuo turi būti suvokiamas to laikmečio kontekste, – sakė Šventasis Tėvas. – Ar siekiant, kad daugiau žydų nebūtų nužudyta, geriau buvo viešai nekalbėti – ar taip jis turėjo elgtis?“
Pranciškaus pirmtakas Benediktas XVI žengė prieštaringai vertinamą žingsnį, pradėjęs procesą, kuris gali vesti į Pijaus XII paskelbimą šventuoju. Tačiau šios pastangos įstrigo, nes tam pontifikui nepriskiriami jokie stebuklai.
Daugelis istorikų kaltiną Pijų XII, kad jis buvo pernelyg atsargus, atsisakydamas pasmerkti Holokaustą, baimindamasis represijų prieš katalikus nacių okupuotoje Europoje.