Potvynio vandenys Bosnijoje išjudino po karo paliktas sausumos minas, nuplovė dėl minų laukų perspėjamuosius ženklus, tad šiandien darbo imasi ir speciali minų paieškos komanda.
Minos tampa tarptautiniu rūpesčiu
Pasiėmę tik tai, kas būtiniausia, arba tuščiomis rankomis žmonės sraigtasparniais, valtimis, autobusais sprunka nuo šimtmečio potvynio. Iš oro matosi, kad maždaug trečdalis Bosnijos primena dumbliną ežerą – tokiomis sąlygomis kenčia ketvirtadalis (maždaug milijonas) gyventojų.
Staiga pakilusios upės įsiveržė į namus, o Bosnija tik pradėjo atsigauti po Balkanų karų. Vanduo ir nuošliaužos išjudino 1992–1995 m. karo palikimą. Bosnija per du dešimtmečius bandė nukenksminti maždaug milijoną po karo paliktų minų, bet neįstengė. Jų laukai buvo pažymėti, dabar vanduo nuplovė perspėjamuosius ženklus, o minos randamos ten, kur jų niekada nebuvo. Maža to, Savos upe minos gali nuplaukti per Kroatiją, po to Dunojumi iki pat Juodosios jūros ir patekti į hidroelektrinių turbinas. Tad jos tampa tarptautiniu rūpesčiu, kaip ir potvynis.
Serbai raginami taupyti elektros energiją
Serbijoje labiausiai kenčia Obrenovačo miestas. Daugiau negu 20 tūkst. žmonių teko evakuoti iš apsemtų rajonų, bet ne visi nori palikti namus.
„Jie patys nusprendė likti, bandome juos įkalbėti, labai sunku, nes negalime visiems atvežti maisto, nerandame visų, kurie įstrigę namuose“, – sakė savanoris gelbėtojas Novica Bioracas.
Serbijoje tūkstančiai savanorių atsiliepė į vyriausybės kvietimą padėti gelbėtojams. Garsenybės taip pat daro, ką gali. Teniso žvaigždė Novakas Džokovičius „Facebook`e“ ragina prisidėti prie paramos akcijos, o režisierius Emiras Kusturica gelbėtojams perdavė du savo sraigtasparnius.
Ekspertai spėja, kad Savos upės vanduo kils dar dvi dienas, vėliau ims slūgti. Vyriausybė žada, kad trečiadienį baigsis tas košmaras, bet liks jo padariniai. Dėl potvynio mažesniu pajėgumu dirba didžiausia šalyje elektrinė po to, kai vanduo užtvindė netoli esančią anglių šachtą, tad visa šalis raginama taupiau naudoti energiją.
Kroatijoje taip pat skubiai evakuojami pavojingų rajonų gyventojai. Balkanuose per tris dienas išlijo maždaug trijų mėnesių lietaus norma. Nuostolius ir aukas bus galima skaičiuoti tik tuomet, kai pasitrauks vanduo.