Buvęs premjero pavaduotojas ir vienas garsiausių prezidento Vladimiro Putino kritikų B. Nemcovas buvo nušautas prieš pat vidurnaktį 2015 metų vasario 27 dieną, kai su savo drauge – ukrainiete manekene – ėjo per Maskvos upės tiltą šalia Kremliaus.
Kaltinamieji, kurie visi yra čečėnai, sėdėjo už stiklinės užtvaros Maskvos teismo sausakimšoje salėje, kurioje buvo daug žurnalistų, diplomatų ir žmogaus teisių gynėjų.
Policijos ir baklavas dėvinčių specialiųjų pajėgų pareigūnų saugomi kaltinamieji atmetė jiems pateiktus kaltinimus.
Bylos nagrinėjimas teisme prasidėjo po daugelio mėnesių tyrimo, kurio metu paaiškėjo, kad 2014 metų rugsėjo pabaigoje bylos kaltinamieji sutiko su neaukšto rango čečėnų saugumo pajėgų pareigūno Ruslano Muchudinovo ir kitų nenustatytų asmenų pasiūlymu už ne mažesnį nei 15 mln. rublių atlygį nužudyti B. Nemcovą. Nors šio užsakymo motyvas lieka neaiškus.
B. Nemcovo šalininkai sako, kad tyrėjai taip pat neapklausė aukšto rango pareigūnų, tarpo kurių yra ir Kremliui ištikimas Ramzanas Kadyrovas, vadovaujantis neramiai Čečėnijos respublikai Šiaurės Kaukaze, ir net nesitaikė į tikruosius kaltininkus, užsakiusius žmogžudystę, kuri buvo įvykdyta budriai policijos saugomame judriame rajone.
„Boriso Nemcovo žmogžudystės (byla) neišspręsta, – sakė B.Nemcovo šeimai atstovaujanti teisininkė Olga Michailova. – Organizuotojas nerastas... ir nestojo prieš teismą“.
„Kruopščiai paruoštas“ perversmas
Visi penki kaltinamieji – Zauras Dadajevas, broliai Šadidas ir Anzoras Gubaševai, Temirlanas Eskerchanovas ir Chamzatas Bachajevas – yra kaltinami dėl organizuotos grupės įvykdytos užsakomosios žmogžudystės ir neteisėto disponavimo ginklais.
Per parengtinį posėdį liepos mėnesį Maskvos apygardos karinis teismas patenkino kaltinamųjų gynėjų prašymą, kad bylą nagrinėtų prisiekusiųjų kolegija, kurios atranka vyko rugpjūčio ir spalio mėnesiais.
Generalinės prokuratūros pavedimu valstybinį kaltinimą byloje palaiko grupė patyrusių prokurorų, tarp jų Marija Semenenko ir Aleksejus Lvovičius.
M. Semenenko palaikė valstybinį kaltinimą virtinėje sudėtingų ir rezonansinių baudžiamųjų bylų, kurios buvo nagrinėjamos dalyvaujant prisiekusiesiems, tarp jų žurnalistės Anos Politkovskajos nužudymo byloje.
Prisiekusiųjų teismai Rusijoje yra gana reti ir rengiami tik labai sunkių nusikaltimų, už kuriuos baudžiama įkalinimo iki gyvos galvos bausme, atvejais.
Pasak prokurorų, artimai susijusi įtariamųjų grupė B. Nemcovą stebėjo nuo 2014 metų rugsėjo mėnesio ir „kruopčiai ruošė planą“. Tyrėjų teigimu, organizuotos grupės nariai kruopščiai rengėsi nužudymui, ilgai stebėjo ir sekė politiką, rinkosi vietą užpuolimui, nužudymo ginklą, transportą, ryšio priemones, aiškinosi galimus atsitraukimo būdus ir maršrutus.
Nužudymo naktį žudikas sekė B. Nemcovą, kai jis išėjo iš vienos kavinės Raudonojoje aikštėje. Pasak prokurorų, Z. Dadijevas į politiką iššovė šešis kartus, padarydamas keturias mirtinas žaizdas, o tada pabėgo jo laukusiu automobiliu be šviesų, kurį vairavo A. Gubaševas.
Praėjus dviems dienoms po nužudymo įtariamieji pabėgo į Čečėniją, tvirtina prokurorai.
R. Muchudinovas, kuris, kaip įtariama, pasiūlė įtariamiesiems už pinigus atlikti šią užduotį, iš Rusijos pabėgo, sako tyrėjai.
Tas išpuolis tapo didžiausio atgarsio sulaukusiu Rusijos opozicijos veikėjo nužudymu per 15 Vladimiro Putino valdymo metų.
Prieš nužudymą B Nemcovas buvo pradėjęs tyrimą dėl Maskvos slapto kariuomenės dislokavimo Ukrainoje ir konfliktavo su čečėnų lyderių R. Kadyrovu.
Baudžiamoji byla nagrinėjama kariniame teisme, nes Z. Dadajevas jam inkriminuojamo nusikaltimo padarymo metu tarnavo Rusijos vidaus reikalų ministerijos Čečėnijos batalione „Sever“ („Šiaurė“). Šis dalinys palaikė Kremliui ištikimą R. Kadyrovą, vadovaujantį neramiajai Čečėnijos respublikai Šiaurės Kaukaze.
Skirtingais tyrimo etapais bylos kaltinamieji duodami parodymus pripažino savo kaltę: Z. Dadajevas – iškart po sulaikymo, A.Gubaševas – ankstyvoje ikiteisminio tyrimo stadijoje.
Š. Gubaševas davė parodymus antroje 2015 metų pusėje, siekdamas brolio paleidimo į laisvę.
Vėliau visi kaltinamieji pareiškė, kad jiems buvo daromas spaudimas. Teisme jie visi tvirtina, kad nėra susiję su iškilaus opozicijos politiko nužudymu.