Kariai pasiekė Kidalį praėjus kelioms dienoms po to, kai buvo užimti Gao ir Tombuktu miestai. Paryžius tikisi užbaigti tris savaites trukusį puolimą ir perduoti šią misiją jungtinėms Afrikos pajėgoms.

"Prancūzų (pajėgų) elementai praeitą naktį buvo dislokuoti Kidalyje", - Prancūzijos armijos atstovas Thierry Burkhard’as sakė naujienų agentūrai AFP Paryžiuje.

Keli šaltiniai anksčiau pranešė, kad Prancūzijos kariai užėmė pozicijas Kidalio oro uoste.

"Patvirtiname, kad Prancūzijos orlaiviai yra Kidalio aerodrome ir kad skraido juos saugantys sraigtasparniai", - sakė vienas vietos saugumo šaltinis.

Separatistinio Azavado islamo judėjimo, kuris neseniai paskelbė perėmęs kontrolę Kidalyje, atstovas sakė, kad jų lyderis kalbasi su oro uoste išsilaipinusiais prancūzais.

Kidalis yra už 1 500 kilometrų į šiaurės rytus nuo sostinės Bamako ir pastaruoju metu buvo kontroliuojamas islamistų grupuotės "Ansar Dine" ("Tikėjimo gynėjai").

Tačiau praeitą ketvirtadienį naujai suformuotas judėjimas paskelbė atsiskyręs nuo "Ansar Dine" ir atmetantis "ekstremizmą bei terorizmą", taip pat norintis rasti taikų Malio krizės sprendimą.

"Ansar Dine" ir dvi kitos islamistų grupuotės pasinaudojo chaosu, kilusiu po karinio perversmo Bamake pernai kovą, užimdamos didžiulį šiaurinį regioną ir įvesdamos griežtą šariatą, kurio pažeidėjams buvo taikomas plakimas, amputacijos, o kai kada netgi egzekucijos.

Prancūzija atėjo į pagalbą Maliui sausio 11 dieną, kai islamistai pajudėjo į pietus, Bamako link, didindami susirūpinimą, kad visa šalis gali tapti teroristų prieglobsčiu.

"Malio ir Prancūzijos pajėgos įvykių grandinę pakreipė atgal", - Prancūzijos gynybos štabo viršininkas admirolas Edouard’as Guillaud trečiadienį sakė Bamake po susitikimo su Malio ministru pirmininku Django Cissoko.

"Prasidėjo įstatymo ir tvarkos atkūrimas šiaurės Malyje. Tai gera žinia, ir mes žengsime toliau", - pridūrė jis.

Keliuose pranešimuose nurodoma, kad vyriausieji islamistų vadai - "Ansar Dine" vadovas Iyadas Agas Ghaly ir Islamiškojo Magribo "al Qaeda" (AQIM) lyderis alžyrietis Abou Zeidas - atsitraukė į kalnus Kidalio regione, esančiame prie sienos su Alžyru ir Nigeriu.

Po sausumos pajėgų smūgių ir niokojančio aviacijos bombardavimo, kurie sugriovė islamistų būstines Tombuktu, taip pat sunaikino jų degalų ir ginklų atsargas, kovotojai neturėjo kitos išeities, tik sprukti.

Tačiau menkas pasipriešinimas nereiškia, kad kovotojų grėsmė visiškai pašalinta, sakė Prancūzijos tarptautinių santykių instituto Užsachario Afrikos reikalų skyriaus vadovas Alainas Antilis.

"Jie gali pereiti prie klasikinės partizanų taktikos, įskaitant smulkius puldinėjimus, žaibiškas atakas, pagrobimus ir sprogdinimus", - perspėjo jis.

"Jie persigrupuos ir užims pozicijas Libijoje, Alžyre ir Tunise. Visų pirma tai tarptautinis tinklas", - sakė islamistų judėjimų ekspertas Malyje Souleimane'as Mangane'as.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)