Gyvūno, praminto Hvaldimiru, kūnas buvo rastas plūduriuojantis prie pietvakarinio Risavikos miesto ir nugabentas į artimiausią uostą ištirti.

Pirmą kartą delfinas Norvegijos vandenyse buvo pastebėtas prieš penkerius metus, tada prie jo kūno diržu su užrašu „Sankt Peterburgo įranga“ buvo pritvirtinta „GoPro“ kamera.

Tai sukėlė gandus, kad žinduolis gali būti šnipas – ekspertų teigimu, taip yra buvę ir anksčiau. Maskva niekada nereagavo į šiuos kaltinimus.

Negyvą Hvaldimirą savaitgalį aptiko organizacija „Marine Mind“, kuri daugelį metų stebėjo jo judėjimą. Organizacijos įkūrėjas Sebastianas Strandas naujienų agentūrai AFP sakė, kad mirties priežastis nežinoma ir kad ant Hvaldimiro kūno nebuvo akivaizdžių sužalojimų.

Apytikriai 15 metų amžiaus Hvaldimiras nebuvo senas, kadangi baltojo delfino gyvenimo trukmė gali siekti 60 metų.

Pirmą kartą prie norvegų laivų jis priplaukė 2019 metų balandį netoli Ingojos salos, esančios maždaug už 415 km nuo Murmansko, kur įsikūręs Rusijos Šiaurės laivynas. Šis vaizdas sulaukė dėmesio, nes baltieji delfinai retai matomi taip toli į pietus nuo tolimosios Arkties.

Norvegijos vidaus žvalgybos agentūra pradėjo tyrimą, o vėliau pareiškė, kad delfiną greičiausiai dresavo Rusijos kariuomenė, nes jis atrodė pripratęs prie žmonių.

Norvegai delfiną praminė Hvaldimiru – tai žodžių žaismas, sukurtas iš norvegiško žodžio „hval“, reiškiančio delfiną ar banginį, ir prezidento Vladimiro Putino vardo.

Rusijoje kariniais tikslais anksčiau buvo dresuojami jūrų žinduoliai, pavyzdžiui, delfinai, o interneto svetainė „Barents Observer“ netoli karinių jūrų pajėgų bazių į šiaurės vakarus nuo Murmansko yra aptikusi delfinų aptvarų.

Rusija niekada oficialiai neatsakė į teiginį, kad Hvaldimiras galėjo būti dresuojamas Rusijos kariškių. Anksčiau ji neigė bet kokių programų, skirtų dresuoti žinduolius šnipinėti, egzistavimą.