Šiaurės Makedonija šiuo metu rotacijos tvarka pirmininkauja visos Europos saugumo organizacijai, kurios ministrų kasmetinė konferencija lapkričio 30 d.–gruodžio 1 d. vyks Skopjė mieste.
Pirmadienį kalbėdamas su žurnalistais Šiaurės Makedonijos užsienio reikalų ministras Bujaras Osmani sakė gavęs S. Lavrovo laišką, kuriame jis „reikalavo leisti jam atvykti į Skopjė“.
„Su šiuo reikalavimu yra susiję keletas keblumų“, – nurodė B. Osmani.
Kadangi tiek Šiaurės Makedonijos, kuri nėra Europos Sąjungos narė, tačiau prisidėjo prie Maskvai taikomų sankcijų, tiek jos kaimynių oro erdvė Rusijos orlaiviams yra uždaryta, jo teigimu, „reikės imtis šiokių tokių logistinių priemonių“.
Anot ministro, pagal ESBO taisykles susitikime privalo dalyvauti visos 57 jos valstybės narės.
„Tačiau tai priklausys nuo to, kokie sprendimai bus priimti ateinančiomis dienomis. Tikiuosi, mums pavyks visiems susirinkti Skopjė“.
Pernai ESBO ministrų susitikimas vyko organizacijai tuo metu pirmininkavusioje Lenkijoje ir Varšuva atsisakė leisti S. Lavrovui atvykti į šalį.
Toks poelgis papiktino Maskvą, kuri atsisakymą pavadino „precedento neturinčiu ir provokaciniu“.
Vietoje to jos delegacijai vadovavo nuolatinis Rusijos atstovas ESBO Aleksandras Lukaševičius.
Spalį Ukraina paprašė išmesti Rusiją iš ESBO ir perspėjo, kad Maskvai toliau esant jos nare organizacijos laukia „lėta mirtis“.
ESBO buvo įsteigta, siekiant sumažinti Šaltojo karo metu tarp Rytų ir Vakarų tvyrojusią įtampą, be to, jos tikslas – padėti savo narėms derinti veiksmus tokiais klausimais, kaip žmogaus teisės ir ginklų kontrolė.
Rusija yra ne kartą apkaltinusi Vakarus mėginant „perimti“ ESBO, teigė, kad grupė nusigręžė nuo savo pamatinių principų.
Dėl Rusijos vykdomos plataus masto invazijos Ukraina ne kartą prašė panaikinti Rusijos narystę tokiose tarptautinėse organizacijose, kaip Didžiojo dvidešimtuko grupė, JT Saugumo Taryba ir visos didžiosios sporto organizacijos.