Raudonasis Kryžius ilgai negavo jokios informacijos, apie kokią humanitarinę pagalbą kalbama, portalą dw.de cituoja ukrinform.ua.

Tik antradienio vakarą humanitarinės pagalbos tiekimą į Rytų Ukrainą prižiūrintis Raudonasis Kryžius patvirtino, kad galiausiai gavo informacijos iš Rusijos, ką ši šalis siunčia kroviniuose. Tačiau informacija dar nepakankamai detali, laukiama jos patikslinimo, skelbia UNIAN. Atsakydamas į klausimą, ar jau žinoma, kada Rusijos vilkstinė pasieks Ukrainos sieną, Raudonojo Kryžiaus atstovas Andre Loerschas pažymėjo, kad „tikslios informacijos apie tai nėra“.

„Taip, buvo pasiektas visų šalių susitarimas, kad Rusija, padedama Raudonojo Kryžiaus, teiks humanitarinę pagalbą Ukrainai. Šalys padarė išvadą, jog humanitarinę pagalbą tiems, kam jos labiausiai reikia, paskirstys ir pristatys Raudonasis Kryžius. Vėliau bandėme iš Rusijos valdžios atstovų gauti konkretų sąrašą humanitarinės pagalbos, kurią jie ketina suteikti – ar tai vaistai, ar maisto produktai, ar kiti būtiniausi daiktai. Tačiau iki šiol to sąrašo negavome“, - anksčiau dieną teigė Raudonojo Kryžiaus atstovas.

Anot A. Loerscho, dėl šios priežasties Raudonasis Kryžius taip nustebo sužinojęs, kad iš Rusijos jau pajudėjo kolona su humanitarine pagalba. „Šis pranešimas mus visai supainiojo: dabar patys turime aiškintis, kas vyksta. Šiuo metu gauname tiek daug skirtingos informacijos, įskaitant Rusijos žiniasklaidos pranešimus, jog susidaryti bendrą vaizdą labai sunku“, – nerimauja Raudonojo Kryžiaus atstovas.

A. Loerschas patikino, kad šiuo klausimu organizacija ir toliau aktyviai bendradarbiauja su Ukrainos valdžia. Antradienio rytą vyko Raudonojo Kryžiaus atstovo pokalbis su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka.

A.Loerschas sako, kad Raudonasis Kryžius jau dirba Ukrainoje – aprūpina vaistais Donbasą, Charkovą, Mariupolį, dalija maisto produktus ir higienos reikmenis.

S. Lavrovas: kroviniai nebus perkraunami

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad atsisakyta minties perkrauti humanitarinės pagalbos krovinius iš Kamazų į Ukrainos transportą kertant sieną, praneša BBC.

Pasak S. Lavrovo, užteks to, kas buvo sutarta - Raudonasis Kryžius patikrins krovinį sutartame pasienio punkte ir lydės toliau.

Rusija tikina susitarusi su Kijevu dėl pagalbos kolonos sienos kirtimo perėjos

Rusija antradienį tvirtino, kad Rytų Ukrainai skirtos humanitarinės pagalbos kolonos maršrutas buvo suderintas su Kijevu ir kad koloną pasitiks Raudonasis Kryžius, kai ji kirs sieną.

„Perdavimas įvyks Rusijos ir Ukrainos sutartoje sienos perėjoje“ netoli Rusijos Šebekino miesto, sakoma užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

„Kirtusi Rusijos ir Ukrainos sieną kolona toliau bus prižiūrima Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto“, – nurodoma jame.

„Rusija iš Ukrainos tikisi maksimalaus bendradarbiavimo, užtikrinant humanitarinės pagalbos perdavimo Donecko ir Luhansko regionų gyventojams saugumą“, – pareiškė ministerija

Tuo tarpu Belgorodo regiono, kuriam priklauso Šebekinas, administracijos atstovė naujienų agentūrai sakė neturinti jokių žinių apie pagalbos siuntą.

Rusijos naujienų agentūros pranešė, kad Voronežo regione sunkvežimiai greičiausiai praleis naktį, o trečiadienį tęs savo kelionę.

Elektros generatorių, grūdų, mėsos konservų, pieno produktų, vandens, kūdikių maisto, medikamentų ir kitokių būtiniausių produktų siuntą gabena 262 kroviniai automobiliai, pranešė Rusijos užsienio reikalų ministerija.

Kremliaus poziciją remianti televizija NTV parodė šimtus baltų sunkvežimių viename transporto parke netoli Maskvos ir nurodė, kad jie gabena viską – nuo kūdikių maisto iki miegmaišių. Reportaže buvo parodytas rusų ortodoksų dvasininkas, prieš sunkvežimiams išvykstant laiminantis juos švęstu vandeniu. Ant kai kurių sunkvežimių buvo raudoni kryžiai.

Civiliai gyventojai yra smarkiai paveikti sukilėlių kontroliuojamame Luhanske, kur prieš karą gyveno 420 tūkst. žmonių. Antradienį miesto valdžia paskelbė, kad 250 tūkst. likusių gyventojų 10 dienų neturėjo elektros ar vandens.

„Luhanskas de facto patiria blokadą: miestas toliau naikinamas, o maisto produktų, vaistų ir degalų pristatymas sutrikdytas“, – sakoma miesto tarybos pareiškime.

Didelė Rusijos sienos su Luhansko sritimi dalis yra kontroliuojama separatistų.

ES: Rusijos pagalbos kolonos krovinys turi būti patikrintas

Rusijos humanitarinę pagalbą į rytinę Ukrainą gabenančios kolonos krovinys turi būti kruopščiai patikrintas, siekiant įsitikinti, kad jis nėra skirtas politiniams tikslams, antradienį pareiškė Europos Sąjungos (ES) humanitarinės pagalbos vadovė.

Rusijos kolona, gabenanti maistą, vandenį ir kitokią pagalbą į Rytų Ukrainą, kur vyriausybės pajėgos supa prorusiškus kovotojus, pajudėjo antradienį, tačiau Kijevas sako neleisiantis šiai kolonai patekti į šalies teritoriją.

Raudonasis Kryžius turėtų iškrauti šį krovinį ir perkelti jį į kitus automobilius.

Vakarų vyriausybės perspėjo Maskvą nemėginti pasinaudoti šia operacija kaip priedanga karinei intervencijai.

„Labai svarbu, kad humanitarinės pagalbos pristatymas bet kur ir bet kieno vykdomas atitiktų neutralumo, nešališkumo ir nepriklausomybės principus, o tarptautinės humanitarinės organizacijos būtų tos, kurios... padeda krizės paveiktiems žmonėms“, – sakė ES humanitarinės pagalbos komisarė Kristalina Georgijeva, atsakydama į klausimą apie Rusijos humanitarinę operaciją.

„Neturi būti siekiama jokių politinių arba kokių nors kitų tikslų, – sakė ji spaudos konferencijoje. – Humanitarinės pagalbos (krovinio) turinys privalo būti būtent humanitarinė pagalba ir negali būti, akivaizdu, priimamas už tikrą pinigą.“

Europos Komisija antradienį pranešė, kad skiria 2,5 mln. eurų humanitarinei pagalbai – dėl kovų rytinėje Ukrainoje namus palikusių žmonių pastogei, maistui ir sveikatos priežiūrai.

Ukraina iškėlė sąlygas dėl Rusijos pagalbos

Ukraina antradienį paskelbė sąlygas, kuriomis 280 krovininių automobilių gabenama Rusijos pagalbos siunta galėtų būti įleista į konflikto draskomą rytinę Ukrainą.

Kijevo pareigūnai pareiškė, kad sustabdys Rusijos koloną pasienyje, bet leis iškrauti krovinį, kuris tada bus atgabentas į Rytų Ukrainą su Raudonojo Kryžiaus išsinuomotu transportu.

„Mes neleisime, kad (pagalbą) lydėtų Rusijos nepaprastųjų situacijų ministerija arba Rusijos kariai“, - sakė prezidento administracijos vadovo pavaduotojas Valerijus Čalas.

V.Čalas pridūrė, jogt bet koks bandymas atgabenti humanitarinius krovinius į Ukrainą be deramo leidimo bus laikomas šalies puolimu.

Savo ruožtu Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos atstovas Andrijus Lysenka sakė, kad ta kolona nebuvo sertifikuota Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto (TRKK).

„Tas konvojus nėra sertifikuotas konvojus. Jo nesertifikavo Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas, - sakė jis. - Jokios karinės struktūros neturi teisės lydėti humanitarinės pagalbos konvojų, ypač į kitą valstybę“.

Antradienį iš Pamaskvio pajudėjusi 280 krovininių automobilių kolona į Ukrainą gabena 2 tūkst. tonų „humanitarinių išteklių“, įskaitant medicininę įrangą, kūdikių maistą ir miegmaišius, išvažiavo Ukrainos pasienio link – kitą dieną po to, kai buvo susitarta dėl tarptautinės humanitarinės pagalbos misijos.

Pasak šaltinių, Ukrainos pasienį kolona turėtų pasiekti trečiadienį.

Tai sukėlė nerimą Ukrainai ir Vakarų šalims, kurių lyderiai sako, kad Rusija gali pasinaudoti šia iniciatyva kaip pretekstu pasiųsti savo karius į prorusiškų separatistų kontroliuojamą teritoriją.

Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas patvirtino, kad kol kas šiai misijai nebuvo pritarta.

Be to, Raudonasis Kryžius, turintis koordinuoti šią operaciją, sakė neturintis jokios informacijos, ką veža tie sunkvežimiai ir kur jie vyksta.

„Mums dar reikia gauti daugiau informacijos, kad galėtume judėti toliau“, - sakė komiteto atstovė Anastasija Isjuk Ženevoje.

Tuo tarpu buvęs Ukrainos prezidentas Leonidas Kučma naujienų agentūrai „Interfax“ sakė, kad Maskva, Kijevas ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) sutarė, jog pagalba turėtų patekti į Luhanską per vyriausybės kontroliuojamą Charkovą.

Pasak jo, Rusijos siunčiamą krovinys bus gabenamas prižiūrint Tarptautiniam Raudonojo Kryžiaus komitetui (TRKK) ir lydimas ESBO atstovų.

Tačiau ESBO nurodė, jog derybos dėl jos dalyvavimo pagalbos misijoje tebevyksta.

Rusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos, kuri vykdo šią misiją, atstovas Aleksandras Drobyševskis sakė, kad jo organizacija „dar nenustatė“, kur sunkvežimiai kirs sieną, ir nurodė, jog gali prireikti kelių dienų, kol jie pasieks Ukrainą.

Ukrainos vyriausybė tvirtino, kad pagalba turi kirsti sieną vyriausybės kontroliuojamoje sienos perėjoje. Mažiausiai 100 km sienos šiuo metu kontroliuoja sukilėliai.

V.Čalas sakė, kad vienas tinkamas perdavimo taškas galėtų būti tarp Rusijos Belgorodo srities ir Ukrainos Charkovo srities, kur nebuvo tokių didelių neramumų kaip toliau pietuose.

Kremliaus poziciją remianti televizija NTV parodė šimtus baltų sunkvežimių viename transporto parke netoli Maskvos ir nurodė, kad jie gabena viską – nuo kūdikių maisto iki miegmaišių.

Reportaže buvo parodytas rusų ortodoksų dvasininkas, prieš sunkvežimiams išvykstant laiminantis juos švęstu vandeniu. Ant kai kurių sunkvežimių buvo raudoni kryžiai.

Tačiau A.Lysenka sakė, kad įtarimų sukėlė kolonos sunkvežimių karinė kilmė. Trumpoje spaudos konferencijoje jis parodė slapta nufilmuotą medžiagą, kurioje, regis, matyti sunkvežimiai, panašūs į baltu brezentu dengtus sunkvežimius, stovinčius vienoje karinėje bazėje Rusijoje.

Viename kadrų buvo matyti uniformuoti kariai, išsirikiavę priešais vieną tų sunkvežimių.

Civiliai gyventojai yra smarkiai paveikti sukilėlių kontroliuojamame Luhanske, kur prieš karą gyveno 420 tūkst. žmonių. Antradienį miesto valdžia paskelbė, kad 250 tūkst. likusių gyventojų 10 dienų neturėjo elektros ar vandens.

„Luhanskas de facto patiria blokadą: miestas toliau naikinamas, o maisto produktų, vaistų ir degalų pristatymas sutrikdytas“, – sakoma miesto tarybos pareiškime.

Didelė Rusijos sienos su Luhansko sritimi dalis yra kontroliuojama separatistų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1071)