Visas laikraščio numeris skirtas karo veteranų pasakojimams, vietos politikų sveikinimams bei televizijos programai, kurioje, kaip ir visą savaitę, vyrauja karinės tematikos filmai bei laidos šlovinančios tiek “Raudonąją armiją”, tiek šiandienę Rusiją.
Pergalės prieš fašistinę Vokietiją dienos minėjimas prasidėjo miesto politikų bei veteranų sveikinimais, amžinosios ugnies įžiebimu Šiaurės Dvinos upė pakrantėje, Archangelsko centre.
“Pergalės maršo” eisenoje, žuvusių Archangelsko raudonosios armijos karių nuotraukas nėšė įvairių karinių dalinių atstovai, sukarintų mokyklų auklėtiniai, karo medikai ir daugybė miestiečių.
Dar gyvi karo veteranai sulaukė išskirtinio dėmesio bei glėbių raudonų gvazdikų, parduodamų čia pat už 35 rublius (0,6 eur.)
Gyvenimu Rusijoje patenkinta
Šventinio minėjimo metu, Lenino aikštėje veikiančiose prekybos palapinėse buvo galima įsigyti įvairių suvenyrų, užkandžių ar saldumynų. Miestiečiai buvo vaišinami kareiviška koše. Alkoholį pardavinėti buvo uždrausta.
"Esu laiminga šiandienine šalimi. Šiandien aš galiu pasakyti – gyvenu gerai. Tikrai geriau nei prieš dvidešimt penkerius metus. Rusija atsigauna. Aš kasmet ateinu į Pergalės dienos minėjimą, nes ši diena man šventa”, - teigia šalia Iljičiaus Lenino paminklo sėdinti ir paradą stebinti Archangelsko gyventoja pensininkė Natalija.
Natalijai rodos pritaria ir daugybė Arhangelsko gyventojų plevėsuojančių Rusijos vėliavėlėmis ir dėvinčių marškinėlius su Rusijos Federacijos simbolika bei Vladimiro Putino atvaizdu.
Atsisakoma Stalino portretų
“Esu miškininkas. Prižiūriu didžiules teritorijas šiame regione. Neįsivaizduojate, kiek čia yra masinių kapaviečių. Gali skambėti kaip iš siaubo filmo, tačiau žmonių kaulų miške randu labai daug. Kažkur šiose kapavietėse yra palaidotas ir nužudytas mano senelis. Vien dėl to į Pergalės dieną žiūriu dviprasmiškai”, - sako mieste sutiktas Konstantinas.
Anot jo, Rusijoje po truputi pradedama kalbėti apie Stalinistinius nusikaltimus, ypač šiame regione, kur žmonės savo akimis viską matė, o daugelis jų ir patyrė.
Galbūt todėl Pergalės dienos minėjime Archangelske, oficialioje eisenoje Stalino portretų nebuvo.
“Pastebėjau, jog J. Stalino portretų šiemet nėra. Nežinau kodėl. Galbūt dėl to, jog šiuose kraštuose buvo daug stalinizmo aukų. Kaip bebūtų, mano namuose, virtuvėje jo portretas visuomet kabo” - dalinasi savo pastebėjimu apie Natalija.
Vis dėlto po eisenos savarankiškai pražygiavę komunizmo šalininkai išskleidė sovietų lyderį šlovinantį plakatą.
Plevesavo ir “DNR” vėliava
Daugybė miestiečių mojuodami tarybinėmis bei Rusijos Federacijos vėliavomis stebėjo eiseną ir klausėsi šventinio koncerto. Kaip ir visoje šalyje, žmonės šią dieną pasitiko pasidabinę Georgijaus juostelėmis, kurios visą savaitę buvo dalinamos miestuose prie prekybos centrų ar atnešamos tiesiog su sąskaita išgėrus puodelį kavos kurioje nors kavinėje.
Tuo tarpu Vakarų šalių piliečiai, taip pat ir Ukraina, minėdami šią dviprasmiškai vertinamą pergalės dieną, pasirinko kitą simbolį – aguonos žiedą, taip pagerbdami karo ir genocido aukas.
Kita priežastis, dėl kurios Vakarų ir kai kurios sovietų okupaciją patyrusios šalys atsisakė Gvardijos juostelės simbolikos yra tai, jog šis simbolis tapo Donbaso prorusiškų separatistų skiriamuoju ženklu.
Šiame minėjime tarp daugybės vėliavų buvo galima pastebėti ir plevėsuojančią separatistinės “Donecko Liaudies respublikos” vėliavą, prie kurios mielai fotografavosi kai kurie minėjimo dalyviai.