Ceremonijoje Sankt Peterburge vaizdo ryšiu dalyvavęs prezidentas Vladimiras Putinas tikino, kad šie laivai šaliai turi strateginę reikšmę. „Abiejų šių ledlaužių inauguracija yra dalis serijinio projekto bei didelio masto sisteminio darbo atnaujinti mūsų ledlaužių flotilę bei sustiprinti Rusijos, kaip Arkties galios, poziciją“, – pareiškė V. Putinas.

Arkties regionas pastaruoju metu dėl klimato kaitos įgijo didesnę strateginę reikšmę, nes dėl ledynų tirpsmo ten atsirado naujų laivybos kelių. Rusijai priklausančioje Arkties regiono dalyje slypi didžiuliai naftos ir dujų telkiniai.

Naujiesiems ledlaužiams duoti vardai „Uralas“ ir „Jakutija“. Pastarasis laivas yra 173,3 metrų ilgio ir gali pralaužti iki 3 metrų storio ledą. Jis darbą turėtų pradėti 2024 m., o „Uralas“ išplauks jau gruodį. Pasak V. Putino, šiuo metu statomas dar vienas atominis ledlaužis, kuris bus 209 metrų ilgio ir galės prasiveržti pro 4 metrų storio ledą. Jo statybą planuojama užbaigti 2027-aisiais.

Rusijos prezidentas tvirtino, kad tokie laivai šaliai reikalingi „norint atlikti Arkties tyrinėjimus“, taip pat „siekiant užtikrinti saugią ir tvarią laivybą šiame regione“. „Šio labai svarbaus transporto koridoriaus plėtra leis Rusijai išnaudoti savo eksporto potencialą ir sukurti efektyvius logistikos kelius į, be kita ko, Pietryčių Aziją“, – kalbėjo V. Putinas.

1999 m. į valdžią atėjęs V. Putinas jau kurį laiką tyliai stiprina Rusijos buvimą Arkties regione. Nuo 2005 m. Maskva savo regiono dalyje atidarė dešimtis sovietmečio laikų karinių bazių, modernizavo savo karinį jūrų laivyną ir sukūrė hipergarsines raketas, galinčias apeiti JAV daviklius ir gynybos sistemas. Arkties regiono ekspertų vertinimu, Vakarams prireiktų mažiausiai 10 metų, norint pasivyti tenykštį Rusijos karinio buvimo lygį.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją