Jos vaizdo kreipimasis pasirodė Kremliui pareiškus, kad jo mirties priežasčių tyrimas „tęsiamas“, o jo motinai Liudmilai jau trečią dieną neleidžiama pamatyti kūno.

„Prieš tris dienas Vladimiras Putinas nužudė mano vyrą Aleksejų Navalną, – sakė J. Navalnaja vaizdo kreipimesi, paskelbtame A. Navalno „YouTube“ kanale. – Aleksejus mirė kalėjime po trejus metus trukusių kankinimų.“

Jos kreipimasis paskelbtas prieš pat susitikimą su ES užsienio reikalų ministrais.

„Aš tęsiu Aleksejaus Navalno darbą. Toliau kovosiu už mūsų šalies laisvę, – sakė J. Navalnaja. – Ir raginu jus palaikyti mane.“

„Putinas atėmė iš manęs patį didžiausią vertybę, patį artimiausią ir mylimiausią žmogų. Bet Putinas atėmė Navalną ir iš jūsų“, – sakė 47 metų moteris.
Julija Navalnaja

J. Navalnaja buvo šalia savo vyro, kai jis skatino masinius protestus Rusijoje, išskraidino jį iš šalies, kai jis buvo apnuodytas, o 2021 metais, žinodama, kad jis bus įkalintas, drąsiai grįžo su juo į Maskvą.

Pranešimas, kad ji pakeis A. Navalną, yra reikšmingas ir nenuspėjamas posūkis persekiojamai ir išeivijoje atsidūrusiai Rusijos opozicijai, kuri po A. Navalno mirties liko be lyderio.

Tai įvyko likus vos mėnesiui iki Rusijos prezidento rinkimų, kuriuose V. Putinas dalyvaus be realių varžovų.

J. Navalnaja taip pat sakė, kad jos vyro komanda žino, „už ką konkrečiai“ A. Navalnas buvo nužudytas, ir teigė, kad sieks „sužinoti pavardes“ tų, kurie, jų manymu, jį nužudė.

Laikėsi nuošalyje

A. Navalno žmona Julija visuomet laikėsi nuošalyje, tvirtindama, kad jos pagrindinis vaidmuo yra būti žmona ir motina, o ne politike, rašo BBC.

Tačiau po to, kai penktadienį mirė jos vyras, ir per Miuncheno saugumo konferenciją ji aistringai paragino siekti teisingumo, J. Navalnaja – beveik nieko nedarant – iškilo kaip svarbi persekiojamos Rusijos opozicijos figūra.

Nepaisant antraeilio vaidmens praeityje, Julija visuomet buvo labai svarbi savo vyro rėmėja ir itin prisidėjo prie to, kad jis būtų išgabentas iš Rusijos skubiam gydymui, kai 2020 metais jis buvo apnuodytas nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

Ji buvo vadinama Rusijos opozicijos pirmąja ponia. Pats Aleksejus buvo sakęs, kad be jos negalėtų tęsti kovos su Kremliumi, kuri darėsi vis beviltiškesnė ir vienpusiškesnė.

Jų itin vieša meilės istorija ir šeimyninis gyvenimas – jiems gimė du vaikai – buvo regimi kaip įkvėpimas jų šalininkams.


Julija Ambrosimova gimė Maskvoje 1976 metais ir buvo gerbiamo mokslininko Boriso Ambrosimovo duktė. Baigusi ekonomikos studijas, ji kurį laiką dirbo bankininkystės srityje, tačiau po to, kai Aleksejus išpopuliarėjo kaip opozicijos politikas, ji atsisakė savo karjeros, kad galėtų auginti jųdviejų vaikus.

Jie susipažino 1998 metais, atostogaudami Turkijoje, ir po dvejų metų susituokė. Tuomet apie būsimą Aleksejaus šlovę dar nebuvo jokių užuominų. „Tekėjau ne už perspektyvaus teisininko ar opozicijos lyderio. Tekėjau už jauno vyro, vardu Aleksejus“, – sakė ji 2020 metais Rusijos savaitraščiui „Sobesednik“.

Panašu, kad J. Navalnaja nuo ankstyvųjų dienų pritarė Aleksejaus politikai – 1-ojo dešimtmečio pradžioje jie abu priklausė liberaliajai partijai „Jabloko“. Tačiau iki pat vyro apnuodijimo 2020 metais ji gyveno gana privatų gyvenimą – retai rodydavosi viešumoje ar sakydavo kalbas. Kai tų pačių metų rugpjūtį blogai pasijutęs Aleksejus buvo nugabentas į Omsko miestą Sibire, ji parašė tiesiai prezidentui V. Putinui, prašydama išleisti jį gydytis į Vokietiją. „Kiekvieną akimirką, kol ten buvome, galvojau: „Turiu jį išvežti“, – pasakojo ji rusų dokumentinio filmo kūrėjui Jurijui Dudui.

Padedant vienai Vokietijoje įsikūrusiai labdaros organizacijai, A. Navalnui pavyko išvykti iš Rusijos. Po kelių mėnesių pasibaigus gydymui, Julija kartu su juo grįžo į Maskvą ir savo akimis matė, kaip jis iš karto buvo suimtas. Likusi jo gyvenimo dalis prabėgo už grotų.

„Principinga ir bebaimė“

Buvęs JAV ambasadorius Rusijoje Michaelas McFaulas, pavadinęs Juliją „principinga ir bebaime“, tuo metu sakė, kad jai bus daromas didžiulis spaudimas imtis viešesnio vaidmens ir kad ji tam turi „visus įgaliojimus“.

„Navalnas negalėjo turėti geresnės gyvenimo partnerės nei Julija Navalnaja. Ji laikosi tokių pačių įsitikinimų ir pasižymi tokia pačia drąsa ir bebaimiškumu“, – teigė jis JAV televizijai NBC.

„Ji taip pat auklėjo ir saugojo jųdviejų vaikus taip, jog tai kėlė didžiulį Rusijos demokratijos šalininkų susižavėjimą. Nėra abejonių, kad praėjusią vasarą Julija išgelbėjo savo vyro gyvybę“.

J. Navalnaja neseniai sakė, kad neseks Sviatlanos Cichanouskajos – tremtyje gyvenančios Baltarusijos opozicijos lyderės, kuri tapo kandidate į prezidentus, kai prieš 2020 metų rinkimus buvo įkalintas jos vyras – pėdomis. Opozicija teigia, kad S. Cichanouskaja laimėjo rinkimus, kuriuos savo naudai suklastojo dabartinis šalies lyderis Aliaksandras Lukašenka.

Tačiau jau J. Navalnajos emocinga kalba Miunchene ir vėliau sekęs kreipimasis į šalininkus socialinėje žiniasklaidoje (rusų kalba) parodė, kad ji galėjo pakeisti savo nuomonę.

„Mums reikia laisvos, taikios ir laimingos Rusijos. Nuostabios ateities Rusijos, apie kurią taip svajojo mano vyras“, - sakė ji vaizdo kreipimęsi.

„Štai ta šalis, kurią noriu kurti kartu su jumis. Šalis, kokią įsivaizdavo Aleksejus Navalnas“, – tęsė ji.

„Tai vienintelis kelias – ne koks nors kitas – kuriuo jo neįsivaizduojama auka nenueis veltui.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)