Visi šie šaltiniai sutiko kalbėtis su anonimiškumo sąlyga, kad galėtų laisvai kalbėti jautria ir politizuota tema.

Dauguma „The Moscow Times“ kalbintų esamų ir buvusių pareigūnų pasakojo, kad sužinoję, jog atleistas S. Šoigu, nuo 2012 m. prezidentui Vladimirui Putinui lojalus gynybos ministras, jautėsi nustebę ir suglumę.

Kai kurie taip pat išreiškė susirūpinimą, kad pertvarka gali kelti grėsmę Rusijos invazijai į Ukrainą tuo metu, kai kariuomenė vėl įgauna pagreitį mūšio lauke.

Kremlius nusprendė nušalinti S. Šoigu dar praėjusią vasarą po to, kai samdinių grupuotė „Wagner“ sukilo prieš Rusijos karinę vadovybę, sakė Kremliui artimas šaltinis.

„Kariškiai paprasčiausiai nemėgsta S. Šoigu“, – sakė šaltinis.

Nors „Wagner“ maištas signalizavo S. Šoigu valdymo pabaigos pradžią, dauguma „The Moscow Times“ šaltinių teigė, kad jo pakeitimas Andrejumi Belousovu – buvusiu vicepremjeru ir ekonomistu, neturinčiu karinės patirties – buvo „didelė staigmena, kone šokas“.

„Kaligula paskyrė senatoriumi savo mylimą arklį. Mūsų atveju gynybos ministru galėtų būti paskirtas Putino labradoras“, – sakė vienas dabartinis vyriausybės pareigūnas, turėdamas omenyje vieną iš V. Putino šunų, labradorą Koni.

„Šis paskyrimas neturi jokios loginės prasmės. Jau mačiau 20 versijų, aiškinančių, kodėl A. Belousovas yra geras gynybos ministras. Bet visa tai visiškas absurdas“, – sakė vyriausybės pareigūnas.

„Andrejus Removičius [Belousovas] yra gryniausias teoretikas. Jis mažai ką bendro turėjo su realia ekonomika. O kalbant apie „mobilizacinę ekonomiką“, kur dabar bandoma aiškinti, kad jis turi sukurti kažką nauja... tai visiški niekai“, – sakė šaltinis.

Šią mintį atkartojo ir kitas gynybos ministerijai artimas šaltinis.

„Audituoti procesus gynybos ministerijoje yra akivaizdi nesąmonė. Tam ir yra Audito rūmai. Ir tada [jie pareiškė], kad „būtina“ pašalinti S. Šoigu iš karinio-pramoninio komplekso“, – sakė gynybos ministerijai artimas šaltinis.

Kaip Saugumo tarybos sekretorius, S. Šoigu įpareigojamas prižiūrėti karinį-pramoninį kompleksą.

„Jei tai nėra sąmoningas sprendimas pabloginti specialiosios karinės operacijos sėkmės galimybes, galima daryti tik prielaidą, kad karinis-pramoninis kompleksas yra naujas ekonomikos augimo taškas“, – sakė šaltinis, apibūdindamas A. Belousovą kaip keinsistą [Keyneso ekonomikos teorijos (Keynesian economics) šalininką], pasisakantį už makroekonominę intervenciją.

„Ir tie, kurie sako, kad specialioji karinė operacija yra ilgalaikė, yra teisūs“, – pridūrė šaltinis.

Visgi kai kurie šaltiniai V. Putino sprendimą paskirti A. Belousovą vadovauti gynybos ministerijai pavadino logišku ir tikėtinu žingsniu siekiant optimizuoti karines išlaidas, nes Kremlius pripažįsta ilgalaikio konflikto Ukrainoje tikimybę.

Vienas dabartinis Rusijos vyriausybės pareigūnas nubrėžė paraleles tarp A. Belousovo ir S. Šoigu pirmtako, Anatolijaus Serdiukovo, kuris reformavo ir modernizavo Rusijos kariuomenę 2007-2012 m. laikotarpiu.

„Tai antras Serdiukovas, tik labiau išsilavinęs ir protingesnis, – sakė pareigūnas. – A. Belousovo užduotis bus optimizuoti išlaidas karui, kad kuo daugiau lėšų būtų nukreipta į karą ir ukrainiečių žudynes, o ne į gynybos ministerijos pareigūnų kišenes“.

„Jis yra ekonomikos skatinimo pinigais, valstybės investicijomis ir planine ekonomika šalininkas. Ir yra itin lojalus Putinui bei apsėstas administravimo, todėl jam galima patikėti šias pareigas. Jis neturi savo komandos. Jis su niekuo nesusisaistęs“, – pridūrė pareigūnas.

Vienas buvęs aukštas Kremliaus pareigūnas A. Belousovo paskyrimą apibūdino kaip „žingsnį link kvalifikuotos kariuomenės ekonomikos priežiūros“.

Du šaltiniai, artimi gynybos ministerijai, ir vienas artimas Kremliui leidiniui „The Moscow Times“ teigė, kad sprendimas atleisti S. Šoigu buvo „tikėtinas ir suprantamas“.

„Buvo įprasta, kad daugumoje su gynybos ministerija susijusių struktūrų finansavimas paslaptingai dingsta“, – sakė vienas iš gynybos ministerijai artimų šaltinių, turėdamas omenyje plačiai paplitusią korupciją Rusijos kariuomenėje.

Vyriausybės pareigūnas, anksčiau dirbęs žvalgybos tarnybose ir pasižymintis karingomis pažiūromis, sakė nerimaujantis, kad civilinio ministro paskyrimas – ir galimos su tuo susijusios reformos – gali pakenkti karo veiksmams.

„Taigi gynybos ministerija funkcionuos kaip civilinė ministerija – [didins] skaidrumą ir panašiai, – sakė vyriausybės pareigūnas. – Tačiau kokios dabar bus reformos? Nereformuokime [sistemos, kuri] šiuo metu Ukrainoje užima dar vieną kaimą. Nieko nebus. Tai tik viską sugriaus.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)