Rusijos pagalbinis laivas „Jantar“ buvo pastebėtas ketvirtadienį, plaukiantis Airijos jūra į rytus nuo Dublino ir į vakarus nuo Didžiosios Britanijos krantų. Vienu metu jis atsidūrė Airijos išskirtinėje ekonominėje zonoje, per 5–7 kilometrus į šiaurę nuo kabelių, einančių nuo Airijos iki Didžiosios Britanijos.
Airijos pajėgos, kaip pranešama, užfiksavo Rusijos laivo įgulą paleidžiant virš Airijos vandenų tris dronus ir akivaizdžiai vykdant stebėseną. Negana to, tuo metu buvo išjungtas „Jantar“ atsakiklis, turintis siųsti signalus, informuojančius apie laivo buvimą. Airijos pajėgos mėgino užmegzti ryšį su Rusijos laivu, bet jokio atsako nesulaukė.
Šis rusų akibrokštas privertė sunerimti tiek Didžiąją Britaniją, tiek Airiją, kadangi „Jantar“, klasifikuojamas kaip pagalbinis vandenynų tyrimų laivas, aprūpintas gelbėjimo pajėgumais, nors formaliai yra laikomas civilinės paskirties laivu, visgi priklauso Rusijos kariniam jūrų laivynui ir vykdo Rusijos gynybos ministerijos pavedamas užduotis.
Kaip teigia „Navy Lookout“ žvalgybos analitikai, šis laivas gali panaudoti giliai panyrančius povandeninius aparatus, be to, jis jau ne kartą buvo pastebėtas netoli po vandeniu įrengtos infrastruktūros. Analitikai daro prielaidą, kad šįkart laivo misija veikiausiai buvo susijusi su „strateginiu signalizavimu ir žvalgybos duomenų rinkimu“, o ne sabotažu.
Galiausiai rusų laivas buvo priverstas apleisti užimtą poziciją ir, lydimas Airijos karinio jūrų laivyno laivo „LE James Joyce“ išplaukti iš užsienio šalies vandenų. Procesą stebėjo ir karinė aviacija.
Rusijos šnipinėjimo laivo veiksmai padidino nerimą dėl to, kiek saugūs yra komunikaciniai kabeliai, nutiesti tarp Airijos ir Didžiosios Britanijos ir perduodantys milžinišką srautą informacijos iš didžiųjų duomenų apdorojimo centrų, kuriuos kontroliuoja technologijų bendrovės, įskaitant „Google“ ir „Microsoft“, ne kur kitur, o Airijoje įkūrusios savo Europos būstines.