„Ilgai ir įtemptai mąsčiau“, – per televiziją kalbėjo B. Jelcinas.

„Šiandien – paskutinė šio šimtmečio diena ir aš pasitraukiu“, – pranešė jis.

Žmogus, kurį B. Jelcinas pasirinko savo įpėdiniu, – tuometinis Rusijos premjeras Vladimiras Putinas.

Palikdamas Kremlių jis nurodė V. Putinui pasirūpinti Rusija, rašo BBC.

Ar jis ja pasirūpino?

„Jelcinas turbūt nurodė Putinui sutvarkyti paliktą betvarkę“, – įsitikinęs žurnalistikos veteranas Vladimiras Pozneris.

„Rusija buvo paskendusi betvarkėje, kai Jelcinas traukėsi. Iš dalies Putinas tą betvarkę sutvarkė“, – mano jis.

„Vietos valdininkai neteko savo „kunigaikštysčių“, kur galėjo daryti, ką tik nori. Atsirado daugiau stabilumo, žmonės tapo labiau užtikrinti, kad rytoj turės darbą“, – tęsė V. Pozneris.

Stabilumas ir materialinė gerovė

Borisas Jelcinas, Vladimiras Putinas
Po chaotiško XX a. dešimtojo dešimtmečio buvęs KGB agentas V. Putinas suteikė Rusijai ne tik stabilumo.

„Ketveri metai, kai dirbome kartu, tapo reformų periodu“, – prisiminimais dalijosi buvęs Rusijos premjeras Michailas Kasjanovas.

„2000–2004 m. mums pavyko ištraukti Rusiją iš krizės stabilaus augimo link: BVP augimas per metus siekė 6–7 proc., o gyventojų pajamos per metus augo 15 proc.“, – teigė M. Kasjanovas.

„Šeimos, ypač gyvenančios didžiuosiuose miestuose, dabar gyvena daug geriau, tačiau tai nėra Putino nuopelnas. Žmones išgelbėjo nafta“, – įsitikinęs jis.

Pirmąja prezidentavimo kadenciją V. Putinas siekė glaudžių ryšių su Vakarais.

2000 m. interviu BBC jis netgi neatmetė Rusijos prisijungimo prie NATO perspektyvos.

Vis dėlto laikui bėgant V. Putino nusivylimas Vakarų „partnerėmis“, ypač JAV, vis didėjo.

Jį žeidė Vakarų neva dedamos pastangos silpninti Rusiją ir veržimasis į Rusijos „įtakos zoną“.

V. Putinas kaltino JAV Valstybės departamentą Rusijoje vykusių prieš vyriausybę nukreiptų protestų finansavimu 2011–2012 m.

V. Jerofejevas
Vakarai taip pat jį pažemino, nes palaikė šiuos vaikus. Jis buvo įtūžęs, o tada, jo manymu, Vakarai pradėjo Ukrainos „perėmimo“ veiksmus, o jis tam pasipriešino. Vėliau sekė audra, tačiau vietoje lietaus pasipylė kraujas.

Šie protestai labai paveikė V. Putiną – jis jautėsi išduotas.

„Putinas sudarė sandorį su viduriniąja klase – lojalumas mainais į asmeninę laisvę“, – savo pastebėjimais dalijosi rusų rašytojas Viktoras Jerofejevas.

„Staiga šie žmonės nuo jo nusisuko, kaip tai daro vaikai, nusisukdami nuo savo tėvų. Jis jautėsi pažemintas“, – tęsė jis.

„Vakarai taip pat jį pažemino, nes palaikė šiuos vaikus. Jis buvo įtūžęs, o tada, jo manymu, Vakarai pradėjo Ukrainos „perėmimo“ veiksmus, o jis tam pasipriešino. Vėliau sekė audra, tačiau vietoje lietaus pasipylė kraujas“, – sakė V. Jerofejevas.

Skausmingos sankcijos

Žinoma, prasidėjo ir ekonominė audra. Vakarų sankcijos įstūmė Rusiją į nuosmukį. Šios sankcijos – tiesioginis V. Putino sprendimo užimti Krymą ir karinio įsiveržimo į Rytų Ukrainą padarinys.

2014 m. gruodžio mėn. vienas Maskvos leidinys rašė, kad pastarieji įvykiai pakenkė V. Putino kaip visagalio burtininko įvaizdžiui.

Ar V. Putinas netenka savo magiškų galių, nes jį sugadino valdžia?

„Būtų keista, jei po 15 metų taip nebūtų nutikę“, – įsitikinęs V. Pozneris.

„Kai esi monarchas, toks gimsti, tai tavęs nesugadina, tačiau kai ateini iš niekur – o Putinas atėjo iš niekur – ir tampi labai sėkmingu prezidentu, atsiduri ant žurnalo „Time“ viršelio, „Forbes“ sąrašuose užimi pirmąją vietą, esi apsuptas pataikūnų, kurie kartoja, kad esi genijus, kaip gi tai gali tavęs nesugadinti?“ – įsitikinęs V. Pozneris.

Pagal Rusijos konstituciją V. Putinas 2018 m. ir vėl gali dalyvauti prezidento rinkimuose ir likti valdžioje iki 2024 m.

Populiarumas nemažėja

Nepaisant Rusijos problemų V. Putinas vis dar yra labai populiarus. 85 proc. rusų palaiko savo prezidentą – apie tokį populiarumo reitingą Vakarų politikai gali tik svajoti.

Vis dėlto ekonominio nuosmukio sąlygomis stulbinamą sėkmę išlaikyti bus gana sudėtinga.

„Jei ištiks tikra ekonominė katastrofa, kaltinamas bus Putinas, o tada iš herojaus jis taptų nuliu“, – prognozuoja V. Pozneris.

„Žvelgiant į Rusijos istoriją, pokyčiai šioje šalyje vyksta ne per sukilimus ir revoliucijas, tačiau pasitelkus konspiraciją Kremliuje ir aplink jį“, – įsitikinęs V. Jerofejevas.

„Konspiracija, susijusi su lyderio mirtimi, sveikatos pablogėjimu ar siaubinga ekonomikos griūtimi“, – mano jis.

Anot V. Jerofejevo, dabar jau per vėlu V. Putinui keisti vykdomą politiką ar asmenybę.

„Nemanau, kad jis galėtų pasikeisti. Po Krymo užėmimo ir kruvino karo Ukrainoje jis nebegali pasikeisti“, – mano jis.

„Niekas juo nebepatikėtų – nei vidurinioji klasė Maskvoje, nei Vakarai, nei jis pats“, – patikino jis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (67)