49 gyvybes nusinešusios atakos dviejose Naujosios Zelandijos mečetėse vykdytojas šeštadienį trumpam stojęs prieš teismą pademonstravo baltųjų viršenybės ženklą, bet prieš ataką jo vardo nebuvo jokiuose įtariamų teroristų sąrašuose ir, atrodo, kad jis niekada nebuvo teistas.

28 metų B. Tarrantas užaugo Graftono miestelyje Naujojo Pietų Velso šiaurėje, kur baigė vidurinę ir, įgijęs tam tikrą kūno rengybos kvalifikaciją, 2009-aisiais susirado darbą vietos sporto klube.

Klubo savininkė Tracey Gray jį apibūdino kaip sunkiai dirbusį trenerį, bet sakė, kad jis atrodė pasikeitęs po kelionių Europoje ir Azijoje, tarp kurių, kaip rodytų įrašai socialinėje žiniasklaidoje, buvo išvykos net į Pakistaną ir Šiaurės Korėją.

„Galvoju, kad kažkas jame turėjo pasikeisti per tuos metus, kai jis keliavo po užsienį, – nacionaliniam transliuotojui ABC sakė T. Gray. – Kažkuriuo metu jį užvaldė kažkokios patirtys ar kažkokia grupė.“

T. Gray spėliones paremia padrikas, neapykantos kupinas „manifestas“, kurį B. Tarrantas paskelbė socialinėje žiniasklaidoje prieš šaudynes Kraistčerče.

74 puslapių manifeste jis rašė, kad apie ataką ėmė svarstyti 2017 metų balandį ir gegužę, keliaudamas po Prancūziją ir kitas Vakarų Europos šalis.

Jis pamini, kad jį šokiravo imigrantų „invazija“ Prancūzijos miestuose ir kad jis „nusivylė“ tais metais įvykusiais Prancūzijos prezidento rinkimais, kuriuose proeuropietiškas centristas Emmanuelis Macronas įveikė kraštutinių dešiniųjų kandidatę Marine Le Pen.

Į manifestą įtrauktoje trumpoje biografijoje B. Tarrantas vadina save „tiesiog paprastu baltuoju vyru,... gimusiu Australijoje, darbininkų klasės mažų pajamų šeimoje“.

Jo vaikystė buvusi „normali“ ir be problemų. Jis „vos“ išlaikęs baigiamuosius mokyklos egzaminus ir nenorėjęs siekti tolesnio mokslo.

Kaip rašoma žiniasklaidos pranešimuose, jo tėvas 2010 metais mirė nuo vėžio, o sporto klubo savininkė T. Gray sakė mananti, kad Graftone tebegyvena jo motina ir sesuo.

B. Tarrantas iš sporto klubo išėjo 2011 metais, o savo keliones, kaip sakė, finansavo iš pinigų, uždirbtų investuojant į kriptovaliutą „Bitconnect“, kuri buvo vadinama finansine piramide ir 2018-ųjų pradžioje žlugo.

Per penktadienio šaudynes buvo panaudoti du modifikuoti pusiau automatiniai ginklai, kaip pranešama – AR-15, du šratiniai šautuvai ir svirtimi pertaisomas šautuvas. Šių ginklų su charakteringais užrašais nuotraukos kelios dienos prieš ataką buvo paskelbtos socialinėje žiniasklaidoje.

Ant ginklų anglų ir keliomis Rytų Europos kalbomis yra užrašyti istorinių karinių veikėjų vardai – daugiausia europiečių, dalyvavusių kovose su Osmanų imperijos pajėgomis XV ir XVI amžiais. Taip pat paminėti keli asmenys, dalyvavę Kryžiaus žygiuose, vykusiuose dar keliais šimtmečiais anksčiau.

Ankara penktadienį paskelbė, kad tiria B. Tarranto keliones į Turkiją ir aiškinasi, su kuo jis ten galėjo susitikti.

Bulgarijos vyriausybė taip pat paskelbė pradėjusi tyrimą dėl B. Tarranto vizito šioje Balkanų šalyje praėjusių metų pabaigoje. Anksčiau jis taip pat lankėsi kitose Balkanų dalyse, įskaitant Serbiją, Kroatiją, Juodkalniją ir Bosniją ir Hercegoviną.

B. Tarranto manifeste sakoma, kad jį „įkvėpė“ kiti dešiniojo sparno ekstremistai, įskaitant norvegų rasistą ir žudiką Andersą Behringą Breiviką (Andersą Bėringą Breiviką), kuris iš neapykantos daugiakultūriškumui 2011-aisiais Norvegijoje nužudė 77 žmones.

Liūdnai pagarsėjusį britų 4-ojo dešimtmečio fašistų lyderį ir antisemitą Oswaldą Mosley (Osvaldą Mozlį) B. Tarrantas pavadino „istoriniu asmeniu, labiausiai artimu“ jo paties įsitikinimams.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (78)