Maskvai neduoda ramybės kai kurių partnerių bandymai tarptautinį tyrimą dėl Malaizijos lėktuvo „Boeing 777“ katastrofos liepos 17 d. virš Donecko srities paversti atskirais kontaktais su Kijevu.

Taip Rusijos užsienio reikalų ministras S. Lavrovas pareiškė pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje.

„Tikimės, kad nugalės protas ir į pirmą vietą visi iškelsime užduotį išsiaiškinti tiesą, atlikti visiškai bešališką tyrimą be jokių bandymų paveikti jo rezultatus. Tikimės, kad mūsų partneriai, kurie jau seniai kalba apie turimus kažkokius kitus nenuginčijamus įrodymus, pateiks šiuos duomenis viešai, atvirai ir nesirems konfidencialumu, slaptumu ar kokiomis kitomis priežastimis“, – sakė S. Lavrovas.

„Mes manome, kad toks tyrimas turi prasidėti kuo greičiau, palaikant JTO, tad Saugumo taryba turi priimti dar vieną sprendimą. Mums kelia nerimą tai, kad kai kurie mūsų partneriai bando paversti praktinį tokio tyrimo organizavimą atskirais, dvišaliais kontaktais su Ukrainos valdžia“, – teigė S. Lavrovas.

Pasak jo, Vakarų taikomos sankcijos neigiamo efekto nepadarys, o Rusija dėl jų taps dar savarankiškesnė.

S. Lavrovas pareiškė, kad Maskva nesivadovaus principu „akis už akį“ ir nesielgs „isteriškai“, reaguodama į JAV ir Europos Sąjungos dėl krizės Ukrainoje jai įvestas sankcijas.

„Mes nesirengiame veikti pagal principą „akis už akį, dantis už dantį“, - sakė Rusijos diplomatijos vadovas spaudos konferencijoje Maskvoje.

„Kai kurie mūsų politikai ragina taip elgtis, tačiau mes visgi norime blaiviai vertinti šią situaciją. Prezidentas jau minėjo, kad mes, žinome, negalime į tai neatsižvelgti. Tačiau pulti į kažkokią isteriją ir būtinai į smūgį atsakyti smūgiu - taip elgtis tikriausiai nedera didelei valstybei“, - pabrėžė jis.

„Turime savigarbą. Tuo ir remsimės“, - pridūrė S.Lavrovas.

Anot S. Lavrovo, Maskva nerimauja dėl kelių partnerių, dalyvavusių susitarimuose su Ukraina, gebėjimo sudaryti sutartis.

Ukraina neįgyvendino nei vasario 21-ąją, nei balandžio 17-ąją sudarytų susitarimų įsipareigojimų, pirmadienį spaudos konferencijoje sakė Rusijos užsienio reikalų ministras, kuriuo remiasi „RIA Novosti“.

„Pirmiausia būtina priminti, kad vasario 21 dieną susitarimą pasirašė prezidentas (Viktoras) Janukovyčius ir tuometiniai opozicijos lyderiai Vitalijus Klyčko, Arsenijus Jaceniukas, Olehas Tiahnybokas, o proceso liudininkai buvo Vokietijos, Prancūzijos ir Lenkijos užsienio reikalų ministrai. Iš esmės nieko nebuvo padaryta, ką šiame susitarime įsipareigojo tuometinė opozicija, - kalbėjo S. Lavrovas. - Leiskite man pažymėti, kad balandžio 17-osios Ženevos sutarčių, kaip svarbiausio susitarimo, prioritetas - užkirsti kelią bet kokiam jėgos naudojimui ir pradėti atvirą, atsakingą ir konstitucinį procesą, kuriame dalyvautų visi Ukrainos regionai. Nieko panašaus nebuvo padaryta“.

Vasarį Kijeve, pagrindinėje Maidano aikštėje, kilo smurtinė Europos integracijos šalininkų ir jų oponentų konfrontacija, pareikalavusi dešimčių gyvybių. Vasario 21 dieną Ukrainos opozicijos lyderiai tarpininkaujant Europos Sąjungai (ES) pasirašė taikos sandorį su tuometiniu prezidentu V. Janukovyčiumi, kuriuo siekiama užbaigti aklavietę, į kurią pateko dvi konfliktuojančios pusės. Kitą dieną Aukščiausioji Rada balsavo už V. Janukovyčiaus galių nutraukimą, įvedė konstitucines pataisas ir paskelbė pirmalaikių prezidento rinkimų datą - gegužės 25-ąją. Rusakalbiai regionai Ukrainos pietryčiuose atsisakė pripažinti laikinosios vyriausybės teisėtumą ir paragino surengti referendumus dėl didesnės autonomijos, regionuose prasidėjo demonstracijos.

S. Lavrovas: tyrimas kelia klausimų ir įtarimų

Rusijos užsienio reikalų ministras pareiškė, jog nesuprantama, kodėl amerikiečiai, kurie kalba apie tai, kad turi neginčijamų savo versijos apie „Boeing“ katastrofą įrodymų, nepateikia šių įrodymų.

Malaizijos lėktuvo katastrofos tyrimas kelia klausimų ir įtarimų, kaip ir iki šiol nerasti dispečerių pokalbiai, pirmadienį pareiškė S. Lavrovas, informuoja ria.ru.

„Nesuprantame, kodėl amerikiečiai, kurie sako, kad turi kažkokių nenuginčijamų savo versijos (apie „Boeing“ katastrofą) įrodymų, kodėl jie nepateikia šių įrodymų?“ – sakė S. Lavrovas.

Anot jo, tai pasakytina ir apie dispečerių pokalbius.

„Ukrainiečių dispečerių tarnybų pokalbių įrašai iš lėktuvo su kitais lėktuvais, kurie tuo metu ten skrido. Tai tikriausiai galima pateikti? Kai kuriais duomenimis, tiems dispečeriams apskritai buvo uždrausta su kuo nors bendrauti. Juos ką, ruošia susitikimui su tarptautiniais ekspertais, kad jie tinkamu būdu pateiktų savo versijas? Visa tai kelia daugybę klausimų“, – pabrėžė S. Lavrovas.

Maskva laukia ESBO stebėtojų misijos Rusijos ir Ukrainos pasienyje artimiausiu metu, pareiškė S. Lavrovas.

Jo teigimu, prieš dieną jis kalbėjo telefonu su JAV valstybės sekretoriumi Johnu Kerry ir paprašė JAV tam netrukdyti.

DELFI primena, kad S. Lavrovas sekmadienį apkaltino JAV diplomatijos vadovą J. Kerry trikdant Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) misijos darbą Ukrainoje ir paragino jį sustabdyti tokius veiksmus, pranešė Maskva, vykstant susirėmimams aplink Malaizijos keleivinio lainerio sudužimo vietą.

S.Lavrovas, kalbėdamasis telefonu, „prašė Johno Kerry nurodyti savo darbuotojams liautis trukdžius ESBO daryti jos dabartinį darbą“, sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.

ESBO stebėtojai negalėjo patekti į teritoriją, kurioje per 298 žmonių gyvybes pareikalavusią katastrofą sudužo oro bendrovės „Malaysia Airlines“ laineris, nes tas regionas buvo smarkiai bombarduojamas.

Maskva penktadienį JAV palaikant Kijevą ir „dalijantis atsakomybe už pralietą kraują“ neramioje rytų Ukrainoje.

Tuo tarpu Jungtinės Valstijos ir Europa kaltina Maskvą remiant sukilėlius ir teigia, kad reiso MH17 keleivinis lėktuvas liepos 17 dieną buvo numuštas Rusijos gamybos raketa.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1093)