Rusija kategoriškai neigia tokius kaltinimus, pirmadienį pareiškė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas. „Nesikišome, kaltinimai yra visiškai nepagrįsti“, – sakė jis. Priešingai, esą Europa bandė kištis į rinkimus, siekdama destabilizuoti Sakartvelą.
Oficialiais duomenimis, surinkusi beveik 54 proc. balsų, rinkimus buvusioje sovietinėje respublikoje laimėjo „Sakartvelo svajonė“. Proeuropietiška opozicija šių duomenų nepripažįsta ir kalba apie rinkimų klastojimą, dėl kurio esą atsakomybė tenka ir Rusijai. Tarptautiniai stebėtojai nustatė daug pažeidimų. JAV ir ES pareikalavo ištirti šiuos incidentus.
Opozicija kaltina vyriausybę Tbilisyje nusigręžiant nuo proeuropietiško šalies kurso ir siekiant šalį vėl glaudžiau susaistyti su Rusija. Vyriausybė tai neigia. Tendencijas šalyje kritiškai vertina ir ES, dėl ginčytinų įstatymų įšaldžiusi stojimo procesą.
Sakartvelo premjeras mėgina išsklaidyti būgštavimus
Sakartvelo premjeras Iraklis Kobachidzė pirmadienį bandė sušvelninti įtemptą politinę padėtį po savaitgalį vykusių rinkimų, patikindamas rinkėjus, kad šalis išlieka įsipareigojusi Europos Sąjungai (ES).
Sakartvelas nori iki 2030-ųjų visapusiškai integruotis į ES, pirmadienį per vyriausybės posėdį sostinėje Tbilisyje pareiškė jis. I. Kobachidzė sakė, kad ateinančiais metais tikisi naujos sudėtingų santykių su ES pradžios. Ministro pirmininko žodžius citavo Sakartvelo žiniasklaida.
Sakartvelas yra ES šalis kandidatė. Tačiau Briuselis sustabdė stojimo derybas dėl keleto represinių įstatymų, kuriuos šiais metais prastūmė I. Kobachidzės partija „Sakartvelo svajonė“.
Premjeras šeštadienį vykusius rinkimus pavadino balsavimu dėl pasitikėjimo jo vyriausybe. Rinkimų komisijos duomenimis, „Sakartvelo svajonė“ gavo apie 54 proc. balsų.
Tuo tarpu provakarietiška Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvili rezultatus apibūdino kaip visišką klastotę ir nurodė įtarianti Rusijos įtaką. Ji taip pat paragino pirmadienio vakarą dėl rezultatų surengti masinę demonstraciją.
Oficialių rezultatų nepripažįsta ir proeuropietiška opozicija. Didžiausias opozicinis blokas pranešė, kad neužims savo vietų parlamente.
Dominuojanti figūra konservatyvios nacionalistinės partijos „Sakartvelo svajonė“ gretose yra milijardierius Bidzina Ivanišvilis, kuris savo turtus susikrovė Maskvoje ir pasisako už susitaikymą su Rusija bei bendradarbiavimą su Kinija.
ES vadovė: Sakartvelo žmonės turi „teisę žinoti, kas atsitiko“ per ginčyjamą balsavimą
Europos Sąjungos (ES) vadovė Ursula von der Leyen pirmadienį paragino pradėti nepriklausomą tyrimą dėl „pažeidimų“ per savaitgalio rinkimus Sakartvele ir tvirtino, kad Sakartvelo žmonės turi „teisę žinoti, kas atsitiko“.
„Jau daugybę metų Sakartvelo žmonės siekia ir kovoja už demokratiją. Jie turi teisę žinoti, kas nutiko šį savaitgalį. Jie taip pat turi teisę pamatyti, kad rinkimų pažeidimai būtų ištirti greitai, skaidriai ir nepriklausomai“, - pareiškė U. von der Leyen, sakydama kalbą Europos kolegijoje Belgijos Briugės mieste.
Tūkstančiai žmonių Sakartvele protestuoja prieš įtariamą sukčiavimą per rinkimus
Tūkstančiai kartvelų pirmadienį išėjo į gatves, kai Europos Sąjungą palaikanti opozicija paragino surengti masines demonstracijas, apkaltinusi valdančiąją partiją „pavogus“ savaitgalį vykusius parlamento rinkimus.
Demonstrantai susirinko prie pagrindinio parlamento pastato Tbilisio centre, tai matė naujienų agentūros AFP žurnalistai. Tarptautinė kritika dėl balsavimo pažeidimų stiprėja, rinkimų stebėtojai teigia atskleidę didelio masto sukčiavimo schemą, pakeitusią rinkimų rezultatus valdančiosios partijos naudai.