Pagal valdančiųjų sprendimą, Sakartvelas neįtrauks derybų su Europos Sąjunga pradžios klausimo į darbotvarkę iki 2028 m. pabaigos.
Ministro Pirmininko teigimu, Sakartvelas taip pat atsisako bet kokių Europos Sąjungos biudžeto dotacijų iki 2028 m. pabaigos. Apie tai pranešė Sakartvelo naujienų agentūra IPA.
I. Kobachidzė Briuselio reikalavimus dėl stojimo derybų pavadino šantažu, kuriam Sakartvelas nepasiduos. Integracija yra abipusis aktas, o ne Briuselio dovana, sakė jis. Ministras pirmininkas taip pat kritikavo Europos Parlamento rezoliuciją dėl Sakartvelo. Joje reikalaujama nepripažinti spalio pabaigoje vykusių parlamento rinkimų rezultatų, kurie rodo partijos „Salartvelo svakonė“ pergalę.
Buvusi sovietinė respublika Sakartvelas 2023 m. gruodį kartu su Ukraina ir Moldova gavo ES šalies kandidatės statusą. Tačiau santykiai ėmė sparčiai blogėti, nes valdančioji partija vis kritiškiau vertina Europą ir nori apriboti tariamą užsienio įtaką šalyje. Dėl to ir Briuselis įšaldė suartėjimą. Opozicija tuo tarpu nori laikytis europietiško kurso. Ji kaltina vyriausybę pergalę rinkimuose pasiekus tik manipuliacijomis.
„Tai šalies išdavystė“, – taip opozicijos politikas Romanas Gotsiridzė įvertino valdančiųjų sprendimą.
Pasak jo, premjero sprendimas pažeidžia konstituciją ir jis bus „nubaustas“ kartu su „Sakartvelo svajonės“ garbės įkūrėju Bidzina Ivanišviliu.
Anot opozicijos politiko, be Vakarų pagalbos Sakartvelui gresia katastrofa.
„Sakartvelo ekonomika, ypač jos finansai, kurių stabilumas buvo grindžiamas rezervais, gautais iš Tarptautinio valiutos fondo, Pasaulio banko ir Vakarų šalių, taip pat investicijos daugiausia buvo vakarietiško pobūdžio.
Infrastruktūros projektai, kurie kada nors buvo pastatyti Sakartvele, taip pat buvo vykdomi su Vakarų pagalba ir pigiomis paskolomis. Nuo Sakartvelo nepriklausomybės paskelbimo be tarptautinės pagalbos nepraėjo nė valanda.
Be šios pagalbos ir šių ekonominių išteklių šaliai gresia katastrofiška padėtis. Jei kiltų didelė krizė, kas duotų vyriausybei bent 1 dolerį, kad būtų palaikomas valiutos kursas? Ar jį duos Orbanas, ar Putinas, ar Kinija?“ – piktinosi R. Gotsiridzė.
Europos Parlamentas ragina Sakartvele surengti naujus rinkimus
Įvertinę svarbius pažeidimus, europarlamentarai ketvirtadienį atsisakė pripažinti parlamento rinkimų Sakartvele rezultatus ir paragino per ateinančius metus surengti naujus rinkimus, sakoma EP spaudos pranešime.
Europos Parlamento rezoliucijoje, kuriai pritarė 444 EP nariai, 72 nepritarė, o 82 susilaikė, smerkiami spalio 26 d. Sakartvele vykusių parlamento rinkimų pažeidimai: rinkėjų persekiojimas, manipuliavimas balsais bei elektronine balsavimo sistema, kišimasis į rinkimų stebėtojų ir žiniasklaidos darbą. Šie rinkimai nebuvo laisvi ir teisingi ir atspindi tolesnį demokratijos šalyje regresą, už kurį atsakinga Sakartvelą valdanti partija „Sakartvelo svajonė“, įsitikinę europarlamentarai. Jie atsisako pripažinti rinkimų rezultatus, raginai tą padaryti ir tarptautinę bendruomenę bei siūlo Sakartvelui su tarptautinės bendruomenės priežiūra ir padedant nepriklausomai rinkimų administracijai per ateinančius metus surengti naujus parlamento rinkimus.
Europos Parlamentas remia nepriklausomą rinkimų pažeidimų tyrimą ir ragina ES įvesti sankcijas Sakartvelo pareigūnams ir politikams, kurie atsakingi už demokratijos regresą, rinkimų įstatymo pažeidimus ir piktnaudžiavimą valstybės institucijomis. Šios sankcijos turėtų būti taikomos premjerui Irakliui Kobachidzei, Tbilisio merui ir „Sakartvelo svajonės“ generaliniam sekretoriui Kachai Kaladzei, parlamento pirmininkui Šalvai Papuašviliui ir buvusiam šalies ministrui pirmininkui Bidzinai Ivanišviliui, teigia EP nariai. Jie kartu ragina ES apriboti oficialius santykius su Sakartvelo vyriausybe ir parlamentu bei pažymi, kad šalyje priimti antidemokratiški įstatymai jau sustabdė šalies integraciją į ES.
Europarlamentarai smerkia Rusijos nuolatinius mėginimus daryti įtaką Gruzijos demokratiniams procesams, pasitelkiant „pasaulinio karo partijos“ sąmokslo teoriją, kuri teigia, kad šalies opozicija, tariamai sekdama Vakarų nurodymais, įtrauks Sakartvelą į karą su Rusija. EP nariai griežtai įspėja Sakartvelo valdžią, kad mėginimai uždrausti teisėtai šalyje veikiančias politines partijas dar labiau atitolins Sakartvelą nuo ES. „Sakartvelo svajonės“ vedama politika taip pat nesuderinama ir su šalies euroatlantine integracija, priduria jie.