Vietos žiniasklaida paskelbė tarnybų įspėjimą apie „destruktyvios ir nusikalstamos veiklos organizatorius“, planuojančius sutrukdyti šeštadienį vyksiančius rinkimus. Teigiama, kad jie nori paaštrinti ir taip neramią padėtį ir yra pasirengę aukoms. Pranešama, kad jų veiklą neva koordinuoja užsienio žvalgybos agentūros.

Įtarimai dėl sukčiavimo per parlamento rinkimus spalio pabaigoje sukėlė kelias savaites trunkančius protestus, ypač Tbilisyje. Buvo paskelbta, kad rinkimus laimėjo valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“, o premjeras Iraklis Kobakhidzė pareiškė, kad derybos dėl šalies narystės Europos Sąjungoje (ES) atidedamos iki 2028 m. pabaigos. Tai sukėlė dar didesnius protestus, gatvėse vyko demonstrantų ir policijos susirėmimai. Per pastarąsias dvi savaites buvo suimta keli šimtai žmonių, apkaltintų smurtu prieš policiją, sulaikyti opozicijos lyderiai.

Pirmą kartą Sakartvelo prezidentą rinks parlamentas kartu su regionų atstovais, o ne tiesiogiai rinkėjai. „Sakartvelo svajonė“ turi daugumą ir savo kandidatu iškėlė buvusį šalies futbolininką Micheilą Kavelašvilį. Prezidentė Salomė Zurabišvili, palaikanti Sakartvelo narystę ES, pareiškė, kad nepasitrauks.

ES apsvarstys galimybę imtis priemonių dėl Sakartvele vykdomo susidorojimo su protestais

Kitą savaitę susitiksiantys Europos Sąjungos (ES) šalių užsienio reikalų ministrai aptars galimybę nubausti Sakartvelo valdžios institucijas – tokio žingsnio žengimas bus svarstomas po to, kai Briuselis prabilo apie „patikimus nuogąstavimus“ dėl proeuropietiškų demonstrantų kankinimo, antradienį pranešė Bendrija.

„Nuolatinis traukimasis nuo demokratinių normų ir pastaruoju metu Sakartvelo valdžios institucijų panaudotos represinės priemonės turi padarinių mūsų dvišaliams santykiams. ES apsvarstys galimybę imtis papildomų priemonių“, – sakoma išplatintame pranešime.

Sakartvelą neramumai krečia nuo tada, kai prorusiška valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ paskelbė pergalę spalio mėnesį vykusiuose ginčijamuose rinkimuose. Šalies vyriausybė neseniai taip pat pareiškė, kad iki 2028 m. sustabdys derybas dėl stojimo į ES, o tai sukėlė naują protestų bangą. Valdžios institucijos į demonstracijas reaguoja griežtai – mitinguojantys kartvelai tramdomi guminėmis kulkomis, ašarinėmis dujomis ir vandens patrankomis.

„Buvo sulaikyta daugiau nei 400 asmenų, o daugiau kaip 300, anot pranešimų, patyrė smurtą ir netinkamą elgesį, daugybei jų prireikė skubios medikų pagalbos“, – tvirtino ES. Blokas pridūrė, kad esama „patikimų nuogąstavimų dėl kankinimų ir nežmoniško elgesio“, ir paragino ištirti kaltinimus dėl „plačiai paplitusių žmogaus teisių pažeidimų“.

„ES smerkia šiuos represinius veiksmus prieš protestuotojus, žiniasklaidos atstovus ir opozicijos lyderius ir ragina nedelsiant paleisti visus sulaikytus asmenis“, – teigė Bendrija. ES taip pat „reikalauja nutraukti plačiai paplitusį bauginimą, politinį persekiojimą, kankinimus ir netinkamą elgesį su piliečiais“.

ES užsienio reikalų ministrai į reguliarų posėdį rinksis pirmadienį.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)