Šis susitikimas atrodo kaip proveržis, nes tai buvo pirmasis oficialus Rusijos pareigūno vizitas JAV nuo karo pradžios. Tačiau visą dieną Rusijos užsienio reikalų ministerija apie tai nepaskelbė nė žodžio, o Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas išsisuko sausa fraze: „Mes toliau bendraujame įvairiais kanalais“.

Tokį Kremliaus ir Užsienio reikalų ministerijos nedaugžodžiavimą galima paaiškinti tuo, kad Vladimiras Putinas derėtis su Vašingtonu įpareigojo praktiškai dvi komandas, kurios tarpusavyje ne itin gerai sutaria ir per vasario 18 dieną Rijade prasidėjusį pirmąjį derybų raundą net buvo susikirtusios dėl vietos prie derybų stalo, teigia su derybų eiga susipažinęs „Agenstvo“ šaltinis.

Kirilas Dmitrijevas
Kirilas Dmitrijevas
FOTO: Baraa Anwer | AP / „Scanpix“

Apie K. Dmitrijevo misiją Vašingtone pirmieji sužinojo amerikiečių televizijos kanalai – pagrindiniu informacijos šaltiniu tapo CNN. Kad K. Dmitrijevas galėtų atvykti į JAV, Amerikos valdžia laikinai sustabdė jam taikomas sankcijas, pažymėjo CNN šaltiniai. Naktį į ketvirtadienį „Reuters“ informavo, kad K. Dmitrijevas susitiko su S. Whitkoffu, tačiau šio susitikimo detalės nėra žinomos.

Būtent Vakarų žiniasklaidos priemonės buvo pagrindinis informacijos šaltinis, kad K. Dmitrijevas atlieka itin svarbų vaidmenį derybose su Vašingtonu. K. Dmitrijevas „gali atlikti esminį vaidmenį kaip neoficialus ryšių su D. Trumpo derybininkais kanalas“, – likus kelioms dienoms iki susitikimo Rijade rašė „Bloomberg“. Agentūra taip pat pavadino K. Dmitrijevą Rusijos derybų su JAV strategijos autoriumi.

Nepaisant aukšto statuso, K. Dmitrijevas, kaip rodo filmuoti kadrai iš Rijado, vasario 18 dieną prie derybų stalo nesėdėjo. Oficialiai Rusijos delegacijai vadovavo užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ir prezidento patarėjas Jurijus Ušakovas. Filmuotoje medžiagoje, kurioje matyti, kaip Rusijos delegacija eina į derybas, yra ir K. Dmitrijevas, tačiau panašu, kad J. Ušakovas tarsi stengiasi rusus pasitinkantį Saudo Arabijos pareigūną atstumti nuo RTIF vadovo, stovinčio šalia.

Prieš derybas Rijade V. Putinas S. Lavrovui pranešė, kad Rusijos delegaciją sudarys du žmonės – pats užsienio reikalų ministras ir J. Ušakovas, sakė „Agenstvo“ pašnekovas. Tačiau jau po šito su V. Putinu susitikęs K. Dmitrijevas paprašė jo leisti jam dalyvauti derybose, sakė šaltinis. V. Putinas sutiko, bet S. Lavrovui apie tai nepranešė, teigė jis.

Kirilas Dmitrijevas kalbasi su Vladimiru Putinu
Kirilas Dmitrijevas kalbasi su Vladimiru Putinu
FOTO: Aleksey Nikolskyi/Kremlin Pool | „Zuma“ / „Scanpix“

S. Lavrovas liko labai nustebęs, kai derybų salėje prie stalo, kur turėjo sėdėti Rusijos delegacija, išvydo tris kėdes, nurodė šaltinis. Jo teigimu, kai ministrui buvo paaiškinta, kad trečioji kėdė skirta K. Dmitrijevui, jis nustūmė kėdę nuo stalo tardamas: „Jei jis nori dalyvauti, tegul Vladimiras Vladimirovičius man apie tai pasako“. Po šito K. Dmitrijevas išėjo iš salės į koridorių bendrauti su žurnalistais, sakė „Agenstvo“ pašnekovas.

Šaltinis tvirtino, kad K. Dmitrijevui vis dėlto pavyko atsidurti prie derybų stalo. Per vieną iš techninių pertraukų S. Lavrovas išėjo iš salės, o grįžęs pamatė, kad K. Dmitrijevas jau sėdi prie stalo, sakė šaltinis. „Tuo metu amerikiečiai taip pat sėdosi prie stalo, ir [S. Lavrovui] buvo nebepatogu bartis. „Man reikia pasėdėti bent 15 minučių“, – pareiškė K. Dmitrijevas“, – derybininkų pokalbį perpasakojo šaltinis.

„Agenstvo“ negalėjo nepriklausomai patvirtinti dalies šaltinio teiginių. Kadruose iš Rijado matyti, kad iš JAV pusės prie stalo sėdi trys žmonės – S. Whitkoffas, valstybės sekretorius Marco Rubio ir D. Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Mike`as Waltzas, o Rusijos pusėje – S. Lavrovas ir J. Ušakovas. Trečiosios kėdės šalia Kremliaus atstovų nebuvo matyti. „Agenstvo“ taip pat nepavyko rasti kadrų, kuriuose būtų užfiksuota, kad prie derybų stalo sėdėtų K. Dmitrijevas. Tačiau K. Dmitrijevas derybų metu ir po jų iš tikrųjų bendravo su žiniasklaidos atstovais. RTIF spaudos tarnyba taip pat paskelbė nuotrauką iš derybų kuluarų, kurioje matyti, kaip K. Dmitrijevas kalbasi su M. Rubio, M. Waltzu ir S. Whitkoffu (be S. Lavrovo ir J. Ušakovo).

„Agenstvo“ šaltinis mano, kad V. Putino komunikacijos su pareigūnais ypatumai atsiliepia pačioms deryboms. „Visi pas V. Putiną eina po vieną, o jis kiekvienam sako skirtingus dalykus. Todėl ir derybose niekas negali suformuluoti Rusijos reikalavimų“, – teigė pašnekovas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (31)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės