„Reuters“ žurnalistai pakalbino dvi dešimtis žmonių, priklausančių verslo ir politikos pasauliams. Dauguma iš jų atvirai kalba apie baimės ir nesaugumo atmosferą, tvyrančią Rusijos versle: verslininkai bijo patekti į juoduosius Jungtinių Valstijų sąrašus.

„Žmonės įsitempę. Situacija neaiški. Jeigu, neduok Dieve, tave pripažins artimu V. Putinui, kaip įrodysi, kad ne. Teistis su Jungtinėmis Valstijomis dėl savo turto gana sudėtinga“, – teigia vienos didelės Rusijos bendrovės atstovas.

„Amerikiečių taktika labai aiški. Reikia skriausti tuos, kurie palaiko V. Putiną. Tiek juridinius asmenis, tiek fizinius. Tam, kad jie pagaliau pasakytų – na kiek gi galima... Juo labiau, prieš rinkimus“, – teigia prisistatyti nepanoręs verslo pasaulio atstovas.

V. Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sankcijas sieja su Jungtinių Valstijų siekiu nuteikti Rusijos verslo elitą prieš dabartinę šalies valdžią ir konkrečiai patį prezidentą.

„Esame tikri, kad viskas būtent taip“, – ketvirtadienį, atsakydamas į „Reuters“ klausimus, pareiškė Rusijos prezidento atstovas spaudai.

V. Putinas dar oficialiai nekalba apie planus siekti ketvirtos prezidento kadencijos, tačiau apklausos atskleidžia, kad, jeigu panorėtų, labai lengvai rinkimus laimėtų.

Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo rugpjūčio 2 dieną pasirašytame įstatyme dėl naujų sankcijų šalies valdžia įpareigojama sausio pabaigoje Kongresui pristatyti ataskaitą apie artimai su Rusijos valdžia susijusius politikos ir verslo veikėjus. Ataskaitoje taip pat turi būti pateikiama informacija apie jų turimą turtą, pajamų šaltinius ir verslo ryšius už Rusijos ribų.

Su sankcijomis susipažinę teisininkai sako, kad pati ataskaita juridinės galios neturės, o įtraukimas į ją dar nereiškia, kad imamos taikyti sankcijos. Nepaisant to, įstatymas, kurį pasirašė D. Trumpas, iš esmės bendrovėms, turinčioms reikalų su į sankcijų sąrašą patenkančiomis organizacijomis, riziką padidina.

„Įstatymas labai blogas, labai platus, labai lankstus, jo taikymas iš esmės gali turėti pačių įvairiausių padarinių“, – pareiškė antrojo pagal dydį Rusijos valstybinio banko VTB vadovas Andrejus Kostinas.

Pasak vieno verslininko, patenkančio į turtingiausių Rusijos gyventojų šimtuką, kurį sudarė „Forbes“, atstovo, jo viršininkas nusprendė riboti savo veiklą viešuose renginiuose, kuriuose dalyvauja V. Putinas – tokiu būdu jis nenori atkreipti pareigūnų iš Jungtinių Valstijų dėmesio.

„Jis tiesiog stengiasi kuo mažiau rodytis netoliese prezidento“, – pareiškė anonimu panoręs išlikti atstovas.

„Niekas negali žinoti, kuo remdamiesi jie gali pritaikyti tas sankcijas. Toks jausmas, kad taikinyje gali atsidurti bet kas“, – teigia jis.

Šaltinis iš vieno Europos banko, vystančio veiklą Rusijoje, pareiškė, kad Vakarų bankai ėmėsi papildomai tikrinti žmones, turinčius vienokių ar kitokių ryšių su Rusijos prezidentu – esą jie potencialūs kandidatai atsidurti sankcijų taikinyje.

„Iš pradžių kilo tikrų tikriausia panika. Juk jeigu atsiduri sąraše, viskas – areštuojamos sąskaitos, nekilnojamasis turtas. Vėliau panika kiek pritilo, emocijos atidėtos į šalį, imta galvoti galva“, – pasakoja pašnekovas iš vienos didelės Rusijos bendrovės.

„Kai kurie įtakingi verslininkai šiuo metu renkasi vieną aiškią strategiją – stengiasi sėdėti tyliai. Dalis bando gerinti reputaciją, dalyvaudami rimtuose socialiniuose projektuose Vakaruose“, – paaiškina vieno Rusijos milijardieriaus atstovas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (237)