„Konsultuojamės su JAV dėl lėktuvnešio kovinės grupės, vadovaujamos atominio lėktuvnešio „USS Ronald Reagan“, veiksmų plano Japonijos jūroje maždaug spalio 15-ąją“, – sakė vienas Pietų Korėjos kariškis.

Lėktuvnešį „USS Ronald Reagan“ (CVN-76) lydės keli koviniai laivai, priklausantys jo smogiamajai grupei, dislokuotai karinėje jūrų laivyno bazėje Jokosukos uoste į pietus nuo Tokijo. Tarp tų laivų bus raketinis kreiseris, eskadrinis minininkas, aprūpintas priešraketine gynybos sistema AEGIS, galinčia numušti bet kokias Šiaurės Korėjos balistines raketas, bei atominis povandeninis laivas, ginkluotas sparnuotosiomis raketomis „Tomahawk“.

Per pratybas JAV ir Pietų Korėjos karinių jūrų laivynų pajėgų laivai treniruosis nustatyti Pchenjano balistinių raketų paleidimą, susekti jų skrydžio trajektoriją ir jas perimti.

Visgi JAV ginkluotųjų pajėgų štabo Pietų Korėjoje atstovas sakė, kad kol kas dar nenustatyta data, kada „USS Ronald Reagan“ atplauks prie Šiaurės Korėjos rytinių krantų.

„Labiausiai tikėtina, kad jis dalyvaus pratybose spalio 20-ąją. Galutinis tvarkaraštis kol kas nėra nustatytas, viskas priklauso nuo situacijos. Be to, planuojama, kad lėktuvnešis apsilankys ir Pietų Korėjos Busano uoste“, – teigė jis.

Pietų Korėjos žiniasklaida skelbia, kad minėtos pratybos rengiamos Korėjos pusiasalyje tvyrant itin didelei įtampai dėl Pchenjano pastaruoju metu įvykdytų balistinių raketų ir branduolinių užtaisų bandymų.

Praėjusį savaitgalį virš Japonijos jūros palei Šiaurės Korėjos krantus praskriejo keli naikintuvų lydimi Jungtinių Valstijų strateginiai bombonešiai B-1B, kad pademonstruotų jėgą šiai nesukalbamai šaliai, plėtojančiai savo branduolinio ginklavimosi programą. Pchenjanas savo ruožtu pareiškė, kad jei amerikiečių lėktuvai dar kartą prisiartins prie Šiaurės Korėjos, jie bus numušti.

Kiek anksčiau buvo pranešta, kad pastarosiomis dienomis JAV ir Pietų Korėjos žvalgyba užfiksavo, kad iš Šiaurės Pchenjane esančio raketinės technikos tyrimų centro į paleidimo pozicijas buvo atgabenta balistinių raketų. Manoma, kad tai buvo vidutinio nuotolio raketos „Hwasong 12“ arba tarpžemyninės balistinės raketos „Hwasong 14“, gaminamos tame centre.

Pietų Korėjos pareigūnų nuomone, Pchenjanas gali surengti dar vieną provokacinį balistinių raketų bandymą valdančiosios Darbininkų partijos įkūrimo metinių proga. Šias metines Pchenjanas minės spalio 10-ąją.

Praėjusią savaitę Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministras Ri Yong Ho Niujorke pareiškė, kad jo šalies lyderis Kim Jong Unas, atsakydamas į amerikiečių grasinimus, gali surengti termobranduolinio užtaiso bandymą Ramiajame vandenyne.

Seulas neatmeta galimybės, kad tai gali būti padaryta Pchenjanui paleidus raketą su branduoline galvute.

Penktadienį JAV Ramiojo vandenyno štabas taip pat pranešė, kad Vašingtonas ir Seulas surengė pirmas bendras artimojo nuotolio priešraketinės gynybos pajėgų pratybas Pietų Korėjos teritorijoje.

JAV: Šiaurės Korėja turi rinktis, diplomatinėmis ar karinėmis priemonėmis bus išspręstas jos klausimas

JAV Valstybės departamentas sekmadienį pasiūlė Šiaurės Korėjai pačiai pasirinkti, kokiomis priemonėmis – diplomatinėmis ar karinėmis – bus išspręstas Korėjos pusiasalio denuklearizacijos klausimas.

Šiaurės Korėja neįgis branduolinių galimybių. Diplomatija ar jėga – spręsti režimui“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Valstybės departamento atstovė Heather Nauert.

Tuo pačiu ji pažymėjo, kad „diplomatiniai kanalai (Šiaurės Korėjos lyderiui) Kim Jong Unui šiuo metu yra atviri“.

„Bet jie nebus atviri amžinai“, – perspėjo H.Nauert.

D. Trumpas: derėjimasis su Šiaurės Korėja yra laiko švaistymas

Paaiškėjus, kad JAV turi kanalų kontaktams su Pchenjanu, JAV prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį perspėjo, kad bandymai derėtis su Šiaurės Korėja dėl jos branduolinės programos būtų laiko švaistymas.

Donaldas Trumpas

Praėjus vos kelioms valandoms po valstybės sekretoriaus Rexo Tillersono paviešinimo, kad JAV pareigūnai palaiko žvalgomuosius kontaktus su savo kolegomis Šiaurės Korėjoje, D.Trumpas, regis, sudavė smūgį savo diplomatijos vadovui: per „Twitter“ pareiškė, kad bet kokios derybos būtų bergždžios.

„Pasakiau Rexui Tillersonui, mūsų nuostabiam valstybės sekretoriui, kad jis švaisto savo laiką bandydamas derėtis su Mažuoju Raketininku“, – „Twitter“ parašė D.Trumpas, pavartodamas savo sugalvotą įžeidžiamą Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno pravardę.

„Taupyk savo energiją, Rexai, mes padarysime, kas turi būti padaryta!“ – pridūrė JAV lyderis.

Šeštadienį po Pekine įvykusių derybų su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu R.Tillersonas sakė, kad JAV pareigūnai turi atvirų komunikacijos su Šiaurės Korėja kanalų, nors abiejų šalių lyderiai yra įsivėlę į vis augantį žodžių karą.

„Likite prisijungę“

Paklaustas, iš kur žino, kad Šiaurės Korėja bent svarstys galimybę atsisėsti prie derybų stalo ir atsisakyti savo didėjančio branduolinio arsenalo, R.Tillersonas žurnalistams Pekine sakė: „Mes žvalgome (galimybes), todėl neperjunkit kanalo.“

„Mes klausiame. Turime ryšių linijų su Pchenjanu. Nesame tamsoje, užtemdyme – turime porą, tris kanalus, atvirus Pchenjanui, – aiškino jis. – Galime su jais kalbėtis; kalbamės su jais.“

Tačiau vėliau, R.Tillersonui išskridus namo, Valstybės departamentas paskelbė paaiškinamąjį pranešimą, jog Šiaurės Korėja „niekaip neparodė, kad yra suinteresuota derybomis dėl denuklearizacijos ar joms pasirengusi“.

Be to, sekmadienį Valstybės departamento atstovė Heather Nauert ir R.Tillersono patarėjas komunikacijai Robertas C.Hammondas paskelbė virtinę savų „Twitter“ pranešimų, kuriais, regis, buvo bandoma derinti prieštaringus signalus.

„(Šiaurės Korėja) neįgis branduolinių galimybių. Diplomatija ar jėga – spręsti režimui“, – parašė H.Nauert, kuri antroje žinutėje pažymėjo, kad „diplomatiniai kanalai (Šiaurės Korėjos lyderiui) Kim Jong Unui šiuo metu yra atviri“.

„Bet jie nebus atviri amžinai“, – perspėjo H.Nauert ir pridėjo nuorodas į Valstybės departamento ir JAV prezidento „Twitter“ paskyras.

Tuo tarpu R.C.Hammondas sakė, kad D.Trumpo „Twitter“ žinutes reiktų interpretuoti ne kaip priekaištą R.Tillersonui, bet kaip žinią Kim Jong Unui, kad laikas diplomatiniam sprendimui senka.

„Kanalai atviri mėnesius. Jie yra nenaudojami ir vėsta mėnesius“, – vienoje žinutėje rašė jis ir kitoje pridūrė: „Prezidentas ką tik pasiuntė aiškią žinią Šiaurės Korėjai: pasirodykit prie diplomatijos stalo, kol kvietimas neatšalo.“

„Savižudžio misija“

Neseniai sakydamas savo pirmąją kalbą Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje, D.Trumpas pagrasino „visiškai sunaikinti“ Šiaurės Korėją, jei ši užpuls Ameriką arba jos sąjungininkes. Šiaurės Korėjos lyderį D.Trumpas pašaipiai pavadino „Raketininku“ (Rocket Man), kuris leidžiasi į „savižudžio misiją“.

Kim Jong Unas neliko skolingas: pavadino D.Trumpą „senu nuokvaka“ ir perspėjo, kad JAV prezidentui teks „brangiai sumokėti“ už savo grasinimą.

D.Trumpo administracija taip pat vadovavo pastangoms sankcijomis nubausti Šiaurės Korėją už jos šeštą ir kol kas didžiausią branduolinį bandymą ir dviejų raketų paleidimą virš Japonijos.

Šiaurės Korėjos pagrindinė ekonominė partnerė Kinija, kaip ir Rusija, palaikė šias sankcijas, tarp kurių yra importo suvaržymai.

Tačiau susirūpinusios D.Trumpo karingu tonu abi šios šalys ragino Jungtines Valstijas derėtis su Šiaurės Korėja, be to, R.Tillersono pateiktą informaciją sekmadienį sveikino Vokietija.

Kim Jong Unas

„Tai kaip tik teisingas kursas ir drąsus žingsnis, – sakė Vokietijos užsienio reikalų ministras Sigmaras Gabrielis. – Šiaurės Korėjai patartina rimtai vertinti šį derybų pasiūlymą.“

S.Gabrielis taip pat paragino JAV pradėti dialogą su Iranu dėl susitarimo branduoliniu klausimu, kurio D.Trumpas, regis, ketina atsisakyti, ir pridūrė, kad toks žingsnis „pakirstų pasiūlymo Šiaurės Korėjai patikimumą“.

D.Trumpas anksčiau neatmesdavo galimybės derėtis su Šiaurės Korėja.

Praėjusį mėnesį minėto JT susitikimo užkulisiuose susitikęs su Japonijos premjeru Shinzo Abe ir Pietų Korėjos prezidentu Moon Jae-inu, D. Trumpas į klausimą, ar galėtų vykti derybos, atsakė: „Kodėl ne?“

Tačiau jo administracija taip pat ragino sąjungininkus smarkiai didinti spaudimą Kim Jong Uno režimui jį diplomatiškai izoliuojant.

Sekmadienį paaiškėjo, kad Italija, protestuodama prieš Pchenjano raketų paleidimus ir branduolinius bandymus, nurodė naujam Šiaurės Korėjos ambasadoriui išvykti iš šalies.

„Priėmėme tvirtą sprendimą nutraukti akreditacijos procedūrą. Ambasadorius turės išvykti iš šalies“, – interviu Italijos dienraščiui „La Repubblica“ sakė užsienio reikalų ministras Angelino Alfano.

„Norime priversti Pchenjaną suprasti, kad izoliacija yra neišvengiama, jei jis nekeis kurso“, – pridūrė italų ministras.