Norah al Faiz laikoma pažangos Saudo Arabijoje simboliu. 2009 metų vasarį karalius Abdullah ją paskyrė švietimo viceministre – aukščiausią postą šioje karalystėje užimančia pareigūne. Tuo metu daugelis stebėtojų gyrė šį žingsnį kaip reformų ženklą.

Tačiau nuo šių pareigų pradžios N. al Faiz persekioja kontroversijos. Pirmą kartą pasigirdus naujienoms apie jos paskyrimą, Saudo Arabijos dienraštis „Al Watan“ paskelbė mažą jos nuotrauką, kurioje ji ryšėjo skarelę, bet rodė savo veidą. N.al-Faiz supyko ir paaiškino nešiojanti nikabą – juodą apdangalą, kuris paslepia ir veidą, palikdamas tik plyšelį akims. Saudo Arabijos moterims, kurios nešioja nikabą, rodyti savo veidą viešumoje, nekalbant apie žiniasklaidą, yra nepriimtina.

„Mano nuotraukos publikavimas mane nepaprastai nuliūdino“, - sakė ji per interviu minėtam laikraščiui.

„Visi žino, kad esu kilusi iš Nadždo, - sakė ji, galvoje turėdama konservatyvų regioną šalies viduryje. – Taigi aš nešioju nikabą. Niekada neleisiu publikuoti savo nuotraukų laikraščiuose ir nesutiksiu, kad jos būtų dedamos kur nors kitur“.

N. al Faiz paprašė žiniasklaidos neskelbti jos nuotraukų, ir šio jos reikalavimo didžia dalimi buvo paisoma. Kai ji buvo įtraukta į žurnalo „Time“ įtakingiausių pasaulio žmonių šimtuką, leidinys šalia jos pavardės paskelbė nuotrauką su svetima moterimi, dėvinčia nikabą.

Atsakydama į klausimus, kaip ji galinti dirbti su kolegomis vyrais, turint galvoje griežtas lyčių segregacijos taisykles, draudžiančias vyrams ir moterims būti vienoje patalpoje, jeigu jų nesieja giminystės ryšiai, ji atsakė, kad jų bendravimas vyks „per kameras“. Kitaip tariant, ji sėdės atskirame nuo vyrų kabinete ir galės juos matyti bei girdėti, kai tuo tarpu vyrai galės girdėti tik jos balsą.

Moters sprendimas slėpti veidą yra jos asmeninis pasirinkimas ir jį reikia gerbti. Tačiau nepaisant to, jog N.al Faiz nuolat primena apie savo religingą kilmę, ji ne visada dėvi nikabą. Tas faktas, kad ji Saudo Arabijos žiniasklaidai tvirtina priešingai, kelia klausimų, kaip turėtų jaustis tie žmonės, kurie mėgina reformuoti karalystės politiką moterų teisių klausimais.

Įrodymų, kad N. al Faiz ne visada dėvi nikabą, pilnas internetas. Garsus Saudo Arabijos gydytojas Walidas Fitahi savo „Twitter“ puslapyje neseniai paskelbė fotografiją, kurioje N.al Faiz sako kalbą Saudo Arabijos absolventams iš Amerikos universitetų Merilande. Joje N. al Faiz ryši baltą skarelę. Tą pačią dieną Saudo Arabijos valstybinė naujienų agentūra išplatino nuotrauką, kurioje ji sėdi šalia Saudo Arabijos ambasadoriaus Jungtinėse Valstijose Adelio al Jubeiro, ryšėdama tą pačią skarelę.

„Twitter“ vartotojai teigia, kad tai ne pirmas kartas, kai N. al Faiz pasirodo viešumoje be nikabo. Vienoje fotografijoje, kurią paskelbė Britanijos užsienio ir Britanijos tautų sandraugos tarnyba, užfiksuota, kaip besišypsanti N. al Faiz per vieną susitikimą spaudžia ranką Didžiosios Britanijos valstybės sekretoriaus pavaduotojui Alistairui Burtui. Vakarų požiūriu, tame nėra nieko bloga, tačiau toks vaizdas nedera moteriai, prisistatančiai konservatyvia Nadždo atstove.

Alistairas Burtas ir Norah al Faiz, Britanijos URM nuotr.

„Užsienyje ji neslepia veido ir ji nėra tipiška konservatyvi nadždietė“, - sakė Saudo Arabijos tinklaraštininkas Emanas al Nafjanas. – Ji taip sako ir elgiasi, norėdama nuraminti žmones, kurie ieško bet kokios progos jai pakenkti“.

Jeigu N.al Faiz nori ryšėti skarelę, šį sprendimą taip pat reikia gerbti. Tačiau problema ta, kad ji elgiasi vienaip, o žmonėms kalba kitaip, keldama minčių painiavą Saudo Arabijos gyventojams, sako apžvalgininkas. Vos prieš kelis mėnesius, kai pasirodė anksčiau minėta nuotrauka su Britanijos valstybės sekretoriaus pavaduotoju A. Burtu, N. al Faiz pasirodė Saudo Arabijos televizijoje, dėvėdama nikabą. Kas nuo to laiko pasikeitė? Ar ji jau nebėra konservatyvi moteris iš Nadždo? Ar ji dėvėjo nikabą tik tam, kad išvengtų konservatyvių religijos lyderių, dar visai neseniai kontroliavusių mergaičių švietimą šalyje, atakų? – klausia autorius.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (63)