Pedofilijai prilygstančia „bača bazi“ („berniukų žaidimo“) praktika, kaip nustatė AFP, Talibanas naudojosi per dvejus metus surengdamas virtinę „saviškių“ išpuolių, kurių vien nuo sausio iki balandžio buvo mažiausiai šeši ir kurie nuošalioje pietinėje Uruzgano provincijoje pareikalavo šimtų policininkų gyvybių.
Šis nuo senovės laikų gyvuojantis paprotys yra paplitęs visame Afganistane, bet niekur jis neatrodo taip įsigalėjęs kaip Uruzgano provincijoje, kur „bača beriš“ – „bebarzdžiai berniukai“ – daug kur tampa didelę galią turinčių policijos vadų geismo objektais.
„Talibanas siunčia berniukus – gražius berniukus, dailius berniukus – prasiskverbti į patikrinimo postus ir žudyti, apsvaiginti narkotikais ir nuodyti policininkų“, – sakė Ghulam Sakhi Roghas Lewanai, kuris buvo Uruzgano policijos viršininkas, bet balandžio mėnesį buvo nušalintas per saugumo struktūrų pertvarkymą didėjant smurtui.
„Prezidentas įsakė atlikti nuodugnų tyrimą (Uruzgane) ir imtis skubių veiksmų remiantis šio tyrimo išvadomis“, – sakoma prezidentūros pareiškime.
„Bet kas, nepriklausomai nuo rango, ... pripažintas kaltu, bus persekiojamas baudžiamąja tvarka ir nubaustas pagal ... afganų įstatymus ir mūsų tarptautinius įsipareigojimus“, – nurodoma tame pareiškime anglų kalba.
Senovinis „bača bazi“ paprotys, vienas didžiausių žmogaus teisių pažeidimų šioje šalyje, pasireiškia ir tuo, kad jauni berniukai, kurie kai kada rengiami kaip moterys, yra paimami į policijos priešakinį postą seksualinei draugijai palaikyti ir kaip ginklanešiai.
Praktika giliai įsišaknijusi Uruzgane, kur policijos vadai, teisėjai, vyriausybės pareigūnai ir tokio smurto aukos AFP pasakojo, kad Talibanas verbuoja „bača bazi“ aukas atakoms prieš jų žagintojus vykdyti.
Šie pareiškimai, kuriuos Talibanas griežtai paneigė, atskleidžia vaikų išnaudojimą, kurį vykdo abi Afganistano konflikto šalys.
Prezidentūros pareiškime sakoma, jog Afganistano valstybės aparate „nėra vietos“ prievartautojams, ir priduriama, jog ji padarys „visa, ko reikia“, kad juos nubaustų.
Tas pareiškimas pasirodė po smerkiamos tarptautinės reakcijos į minėtą AFP pranešimą.
„Mes griežtai smerkiame bet kokius šiurpaus pobūdžio išnaudojimus, aprašytus šiame straipsnyje, – paskelbė JAV ambasada Kabule. – Raginame afganų vyriausybę ... ginti ir remti aukas ir jų šeimas, tuo pačiu tvirtai skatinant teisingumą ir atskaitingumą nusikaltėliams pagal afganų teisę.“
Praėjusią savaitę laiške JAV gynybos sekretoriui Ashtonui Carteriui JAV Atstovų Rūmų narys Duncanas Hunteris pareikalavo iniciatyvaus Amerikos vaidmens nutraukiant „bača bazi“ afganų pajėgose.
„Lieku susirūpinęs, ... kad Talibanas vis dažniau naudoja vaikus, kad pasiektų saugumo pozicijas ir rengtų saviškių atakas prieš ... afganų policiją“, – sakoma D. Hunterio laiške, kurį matė AFP.
„Tikiu, jog galime pradėti imtis skubių žingsnių, kad neleistume vykti vaikų žaginimui esant JAV pajėgoms ir sumažintume bet kokią sutampančių saviškių atakų riziką. Tai apima nulinės tolerancijos politikos įvedimą“, – rašė D. Hunteris.
Potraukis berniukams
Talibanas, kuris savo valdymo metais, nuo 1996 iki 2001 metų, draudė „bača bazi“, griežtai neigė siunčiantis nepilnamečius berniukus „saviškių“ išpuoliams.
„Mes turime specialią mudžahidų brigadą tokioms operacijoms – visi (jie yra) suaugę vyrai su barzdomis“, – AFP sakė Talibano atstovas.
Talibai ilgai neigė, kad kovai naudoja vaikus, bet tokius pareiškimus ne kartą atmetė teisių gynimo grupės ir vyriausybė.
„Saviškių“ atakas išgyvenę žmonės, kurie kalbėjosi su AFP, sako, kad Talibanas „bača bazi“ įtvirtinimu policijos gretose naudojasi kariniais tikslais.
Praktiškai visuose 370-yje Uruzgano vietos ir nacionalinės policijos patikrinimo postų yra „bačų“, kurie nelegaliai paimami ne tik seksualinei draugijai, bet ir kaip ginklanešiai, sakė daug pareigūnų.
Pasak jų, kai kurie policininkai reikalauja „bačų“ kaip savo darbo privilegijos ir atsisako vykti į priešakinius postus, kuriuose jų nėra.
Dėl šiurpaus išnaudojimo patikrinimo postuose šie berniukai, kurių daugelis yra neregistruoti ir negauna atlyginimo, ima trokšti keršto ir tampa lengvu grobiu Talibano verbuotojams, dažnai dar ir dėl to, kad nėra jokio kito būdo ištrūkti iš vadų rankų.
Daugelis tų, kurie bandė pabėgti, buvo sugrąžinti sufalsifikuotais kaltinimais palaikius ryšius su Talibanu, AFP sakė du provincijos aukšto rango teisėjai.
Berniukai taip pat kelia mirtiną konkurenciją tarp policininkų: pareigūnai praneša apie tokius incidentus, kaip šiais metais įvykęs viešas dviejų vadų susišaudymas Gezabo rajone, vienam iš jų piktai kaltinant kitą jo „bačos“ „pavogimu“.
„Kad atkurtume saugumą Uruzgane, mes pirma turėsime atskirti policininkus nuo jų „bačų“, – sakė vienas minėtų teisėjų.
„Bet jei jiems pasakoma keisti savo elgesį, įprastas atsakymas yra toks: „Jei priversit mane palikti savo berniuką, aš taip pat paliksiu tą patikrinimo postą“.
Talibanas nėra aklas ir pastebi, kad šis potraukis yra didesnis už (potraukį) opijui.“
Vyrų žaginimas
„Bača bazi“, kurį JAV valstybės departamentas yra pavadinęs „kultūriškai sankcionuota vyrų žaginimo forma“, atima berniukų vyriškąją tapatybę visuomenėje, kurioje lytys yra griežtai atskirtos.
Konservatyviuose rajonuose moterų viešumoje beveik nepamatysi, be to, jos dažnai yra nepasiekiamos dėl didelių išpirkų už nuotakas. „Bačos“ perima moterų vaidmenį, net jų eiseną ir kartais dažosi bei nešioja varpelius ant kojų.
Daugelis Uruzgane „bača bazi“ nelaiko nei pedofilija, nei homoseksualumu, kuriuos islamas draudžia. Jei socialines normas išrikiuoti eilės tvarka, berniukų žaginimas būtų laikomas daug etiškesniu nei moterų žaginimas.
„Bača bazi“ yra visur prasismelkianti seksualinė vaikų vergija, plačiai laikoma kultūrine praktika, o ne nusikaltimu“, – AFP sakė Londone įsikūrusio labdaros fondo „Child Soldiers International“ direktorė Charu Lata Hogg.
„Kadangi ją daugiausia praktikuoja esantieji galios pozicijoje – karo lauko vadai, vadai, politikai – ją sunku išgyvendinti. Atrodo, kad ji iš dalies palaikoma dėl to, jog prieiga prie moterų yra apribota“, – sakė Ch. L. Hogg.