Nors regioną stingdo šaltis, Uždniestrės savivalda pranešė, kad sausio 5 d. keturioms valandoms, konkrečiai – nuo 8 val. ryto iki vidudienio, visur, įskaitant administracinį centrą Tiraspolį, bus nutrauktas elektros energijos tiekimas, praneša Laisvės radijo Moldovos tarnyba.

Separatistinė administracija įspėjo, kad elektros energijos tiekimas gali sustoti ir ilgesniam laikotarpiui, todėl pasiūlė gyventojams apsirūpinti malkomis.

450 tūkst. žmonių gyvenamame regione, kurio didžioji dalis kontingento – rusakalbiai, sausio 3 d. elektros tiekimas buvo nutrauktas valandai, o sausio 4 d. – jau trims valandoms. Be to, sausio 4 d. rytą buvo užregistruoti ne mažiau kaip 157 avariniai elektros energijos tiekimo sutrikimai.

Daugeliui pramonės įmonių, išskyrus tas, kurios priklauso maisto gamybos sektoriui, teko užsidaryti. Sausio 4 d. buvo uždaryta plieno gamykla ir kepykla Rybnicoje, apie 48 tūkst. gyventojų turinčiame mieste.

Separatistinė valdžia paskelbė apie numatytą pagalbą pagyvenusiems žmonėms, mat tikimasi, kad naktį termometro stulpelis gali nukristi iki –10 laipsnių padalos.

Pasak Uždniestrės de facto lyderio Vadimo Krasnoselskio, sausio 3 d. taikytas laipsniškas elektros tiekimo mažinimas tebuvo testas. Deja, valandą trunkančios pauzės, kaip ir tikėtasi, anaiptol nepakanka siekiant užtikrinti elektros tiekimo sistemos funkcionavimą, nurodė jis „Telegram“ paskelbtoje žinutėje.

„Sugeneruojamas elektros energijos kiekis per menkas, kad būtų patenkintas tolydžio augantis poreikis“, – konstatavo jis.

Pasak V. Krasnoselskio, „1,5 tūkst. daugiabučių liko be šildymo ir karšto vandens, o beveik 72 tūkst. privačių namų ūkių – be dujų.“

Moldovos sostinės Kišiniovo valdžia patvirtino, kad elektros energija į Uždniestrę tiekiama, nes regioną aprūpinanti elektrinė pradėta kūrenti akmens anglimi.

Remiantis viešai skelbiamais duomenimis, Uždniestrės sostinės Tiraspolio anglių atsargos sudaro apie 70 tūkst. tonų, bet tokio kiekio gali pakakti 30–50 dienų.

Visgi jau sausio 1 d. mažiausiai 11 gyvenviečių netoli Tiraspolio neturėjo nei gamtinių dujų, nei šildymo, nei karšto vandens.

Mieste jau įrengta 30 susibūrimo punktų, kur žmonės gali sušilti ir pavalgyti karšto maisto. Kaip pranešė dujų tiekėjas „Tiraspoltransgaz“, apie 115 tūkst. namų ūkių gamtinių dujų pakanka tik maistui pasigaminti.

Analitikai ir Moldovoje dirbantys politikai teigia, kad Rusija pasistengs pasinaudoti susidariusia padėtimi, kad dar labiau susilpnintų provakarietišką mažos valstybės vyriausybę, ir padidintų savo įtaką visoje šalyje.

Energijos tiekimo sutrikimai – tai Ukrainos atsisakymo pratęsti tranzito sutartį su Rusijos dujų tiekimo milžine „Gazprom“ rezultatas, bet tokio žingsnio motyvas – sumažinti Maskvos gaunamas pajamas, kuriomis ji finansuoja karą Ukrainoje.

Didelė dalis tiekiamų dujų buvo transportuojama į Europą. Dauguma šalių sugebėjo rasti alternatyvius dujų tiekimo šaltinius, nors kai kurios (pvz., Slovakija, Vengrija ir Austrija) nurodė, kad dabar dujos atsieis kur kas brangiau.

80 proc. elektros energijos Moldova iki šiol gaudavo iš Uždniestrėje veikiančios Kučurhano elektrinės, kuri buvo varoma rusiškomis dujomis.

Moldovos valstybinė energetikos įmonė „Energocom“ nurodė pajėgdavusi 100 proc. patenkinti šalies elektros energijos poreikius, tačiau, sustojus rusiškų dujų tiekimui, separatistiniam regionui elektros nepakaks.

Moldova šiemet planuoja padidinti elektros energijos importą iš Rumunijos, nors kaina, kurią teks mokėti, greičiausiai bus didesnė.

Šalies valdžia šiuo metu ragina privačius vartotojus, įmones ir viešąsias įstaigas taupyti energiją, kad sumažėtų poreikis ją brangiai pirkti ES rinkoje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją