Australijos rytų pakrantėje trečią dieną pliaupiant liūtims gelbėjimo tarnybos nurodė nuo praeito vakaro išgelbėję per 80 žmonių.

Daug žmonių įstrigo savo automobiliuose, kai mėgino pravažiuoti užlietomis gatvėmis, arba kylančio vandens buvo atkirsti savo namuose.

Australijoje itin smarkiai pasireiškia pasaulio klimato kaita – sausros, pražūtingi krūmynų gaisrai, koralų blukimo incidentai Didžiajame barjeriniame rife ir potvyniai tampa vis dažnesni ir smarkesni.

Kylant temperatūrai atmosfera sukaupia daugiau drėgmės, todėl iškrinta daugiau kritulių.

Naujajame Pietų Velse iš viso apie 32 tūkst. žmonių buvo nurodyta evakuotis arba būti pasirengusiems išvykti, nurodė gelbėjimo tarnybų departamentas. Kariuomenė siunčia 100 karių padėti operacijoms šioje audrų siaubiamoje valstijoje.

„Žemė įmirkusi, upių tėkmė greita, užtvankos persipildo“, – sakė valstijos gelbėjimo tarnybų komisarė Carlene York.

„Ten ypač pavojinga“, – per spaudos konferenciją pridūrė ji.

Dumblini rudi vandenys dalį pietvakarinio Sidnėjaus priemiesčio Kamdeno pavertė ežeru.

Gatves ir kilnojamuosius namelius užliejo iki kelių siekiantis vanduo, mažiausiai vienas namelis nuvirto ant šono, matyti televizijos filmuotoje medžiagoje.

Galingi vandens srautai liejosi iš didžiausios mieste Varagambos užtvankos, kurioje nuo sekmadienio bandoma sumažinti vandens lygį.

Ši didžiulė betoninė užtvanka yra vakariniame Sidnėjaus pakraštyje ir yra pagrindinis miesto geriamojo vandens šaltinis.

Naujajame Pietų Velse smarkūs lietūs gali tęstis dar parą, perspėjo sinoptikai.

„Pasikartos vis dažniau“

Prie Sidnėjaus pakrantės pavojingos oro sąlygos sukėlė dar vieną dramą. Gelbėtojai atskubėjo į pagalbą 150 metrų ilgio krovininiam laivui „Portland Bay“ su 21 įgulos nariu, kai siaučiant audrai sugedo jo varikliai.

Honkonge registruotas biriųjų krovinių gabenimo laivas yra nuleidęs du inkarus, pranešė policijos atstovas spaudai.

Pasak jo, saugumo sumetimais teko atidėti planą evakuoti įgulos narius iš laivo dviem sraigtasparniais.

Prie laivo pasiųsti du vilkikai, kad jį nuplukdytų toliau nuo kranto.

Per pastaruosius pusantrų metų Australijos pakrančių rajonai ne kartą buvo užlieti vandens.

Daugiau kaip 20 žmonių žuvo šių metų kovą, kai potvynio vandenys siekė namų stogus, o galingos vandens srovės nuo kelių šlavė automobilius.

Dabartinę orų sistemą virš Sidnėjaus maitina šiltas ir drėgnas oras, atslinkęs iš netoli pusiaujo, sakė Monasho universiteto mokslininkė Kimberley Reid.

Pasak jos, rytinėje Australijos dalyje kritulių kiekis labai nepastovus, todėl sunku šį įvykį sieti su klimato kaita.

„Tačiau mūsų 2021 metų kovą atliktas Sidnėjaus potvynių tyrimas parodė, kad iki XXI a. pabaigos panašūs reiškiniai Sidnėjuje gali pasikartoti 80 proc. dažniau“, – nurodė mokslininkė.

Naujojo Pietų Velso premjeras Dominicas Perrottetas spaudos konferencijoje taip pat sakė, kad Australija turi ruoštis dažnesniems potvyniams.

„Neabejotina, kad tokie įvykiai pasikartos vis dažniau, – sakė jis. – Vyriausybės turi prisitaikyti ir užtikrinti, kad reaguotume į besikeičiančią aplinką, kurioje atsidūrėme.“

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją