Susitikimas surengtas po to, kai praėjusią savaitę netikėtai buvo paskelbta apie Kinijai tarpininkaujant atkurtus pagrindinių Artimųjų Rytų varžovių Saudo Arabijos ir Irano diplomatinius ryšius.
R. T. Erdogano ir B. al Assado ryšiai nutrūko prasidėjus karui Sirijoje, o sėkmingas Kremliaus tarpininkavimas suteiktų V. Putinui diplomatinės įtakos, nes dabar Rusija yra tarptautiniu mastu izoliuota dėl karo Ukrainoje.
„Mes nuolat palaikome ryšį, o mūsų santykiai plėtojami“, – sakė Rusijos vadovas B. al Assadui per televiziją transliuotoje jų susitikimo pradžioje, taip pat pasidžiaugė „svarbiais kovos su tarptautiniu terorizmu rezultatais“.
Antradienį į Maskvą atvykęs B. al Assadas išreiškė paramą Maskvos karinei kampanijai Ukrainoje ir sakė, kad šis vizitas bus „naujas aspektas“ jo šalies santykiuose su Maskva.
B. al Assado ir R. T. Erdogano susitikimas?
R. T. Erdoganas yra užsiminęs, kad galėtų susitikti su B. al Assadu, o jų gynybos ministrai gruodžio mėnesį susitiko Maskvoje per pirmąsias tokias derybas nuo karo Sirijoje pradžios.
Pasak Turkijos žiniasklaidos, Rusijos, Turkijos, Sirijos ir Irano diplomatai šią savaitę turėtų susitikti Maskvoje, kad parengtų dirvą užsienio reikalų ministrų susitikimui. Tačiau prieš tai reikia išspręsti sudėtingus klausimus, visų pirma susijusius su Turkijos karių buvimu Sirijos šiaurėje.
Damaskas yra ištikimas Maskvos sąjungininkas – ši 2015 metais įsikišo į Sirijos konfliktą ir surengė oro antskrydžius, kad paremtų vyriausybės pajėgas. Remiamas Rusijos ir Irano, Damaskas susigrąžino didžiąją dalį teritorijos, kurios buvo netekęs ankstyvuoju karo etapu.
Sirijos kare nuo 2011 metų, kai buvo žiauriai slopinami antivyriausybiniai protestai, žuvo apie pusė milijono žmonių, o dar milijonai buvo priversti palikti savo namus.
12-osios demokratinių protestų metinės
Tūkstančiai sirų trečiadienį dalyvavo demonstracijoje karo nuniokotos šalies šiaurės vakaruose, sukilėlių kontroliuojamoje teritorijoje, minėdami 12-ąsias demokratinių protestų pradžios metines ir atmesdami bet kokį tarptautinį santykių su Damasku „normalizavimą“.
Idlibo mieste demonstrantai mojavo revoliucinėmis vėliavomis ir laikė plakatus su užrašais: „Žmonės reikalauja režimo žlugimo“ ir „Laisvė ir orumas visiems sirams“.
Protestai trečiadienį vyko ir Tabkoje, kurdų kontroliuojamoje Rakos provincijos teritorijoje centrinėje Sirijoje, pranešė AFP fotografas.
Idlibo regionas yra paskutinis didelis sukilėlių bastionas, kurio nekontroliuoja B. al Assado Rusijos remiamos pajėgos.
Sukilėlių užimtose Sirijos šiaurės ir šiaurės vakarų teritorijose, kurias kontroliuoja islamistų grupuotės ir Turkijos remiami kovotojai, gyvena daugiau kaip keturi milijonai žmonių, mažiausiai pusė jų atsikėlė čionai iš kitų šalies dalių.