Skirtumas siekia vos keliolika tūkstančių balsų.

Tokia maža persvara – tai regresas proeuropietiškajai Moldovos prezidentei Maiai Sandu, kuri dėl mažo rezultato kaltino užsienio kišimąsi.

Sekmadienį skelbti rinkimų komisijos negalutiniai rezultatai rodė, kad Moldovos gyventojai referendume balsavo prieš šalies prisijungimą prie ES, tačiau skaičiuojant paskutinius balsus rezultatas pasikeitė.

 Suskaičiuota 99,8 proc. balsų: Moldova Europos Sąjungai taria „taip“

Moldovos prezidentė: teisingai laimėjome neteisingoje kovoje

Moldovos prezidentė Maia Sandu pirmadienį pareiškė, kad jos proeuropietiška stovykla „teisingai laimėjo neteisingoje kovoje“ – referendume dėl ES ir pirmajame prezidento rinkimų ture, kurį lydėjo teiginiai apie Rusijos kišimąsi.

„Laimėjome pirmąjį mūšį sunkioje kovoje, kuri nulems mūsų šalies ateitį. Mes kovojome sąžiningai ir teisingai laimėjome neteisingoje kovoje“, – internete paskelbtame vaizdo įraše sakė M. Sandu, ragindama žmones balsuoti per kitą mėnesį vyksiantį antrąjį prezidento rinkimų turą.

Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola pirmadienį pasveikino Moldovą po to, kai ši šalis referendume nedidele balsų persvara nubalsavo už stojimą į Europos Sąjungą.

„Labai gerai, Moldovos Respublika! Ačiū jums už drąsą“, – platformoje „X“ parašė R. Metsola ir rumunų kalba pridūrė, kad Europa yra Moldova, o Moldova yra Europa. – Mūsų ateitis bus kuriama kartu.“

Referendumas Moldovoje

Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas pirmadienį pasveikino Moldovą ir pavadino ją „drąsia tauta“ po to, kai jos rinkėjai referendume nedidele balsų persvara pritarė stojimui į Europos Sąjungą.

Buvęs Europos Vadovų Tarybos pirmininkas D. Tuskas socialiniame tinkle pasveikino „puikią lyderę ir drąsią tautą“.

„Supykdyti Maskvą, sužavėti Europą, dar kartą išgelbėti savo šalį – štai kas yra Maia Sandu“, – sakė D. Tuskas.

M. Sandu laimėjo sekmadienį vykusių prezidento rinkimų pirmąjį turą, tačiau jos laukia sunkus antrasis turas su prorusiškų socialistų remiamu kandidatu.

Būgštavimai dėl galimo Rusijos kišimosi

Sekmadienį Moldovoje vyko prezidento rinkimai ir referendumas dėl narystės ES. Balsavimą nustelbė būgštavimai dėl galimo Rusijos kišimosi.

Proeuropietiška Moldovos prezidentė Maia Sandu ėmėsi kaltinti „precedento neturintį išpuolį prieš mūsų šalies laisvę ir demokratiją“, kai daliniai rinkimų rezultatai sekmadienį iš pradžių rodė, kad dauguma moldavų referendume dėl prisjungimo prie Europos Sąjungos (ES) taria „ne“.

Abu balsavimai laikomi svarbiu proeuropietiško Moldovos posūkio valdant M. Sandu išbandymu, tačiau juos nustelbė būgštavimai dėl Rusijos kišimosi vykstant karui kaimyninėje Ukrainoje.

Po to, kai Rusija 2022 m. įsiveržė į Ukrainą, M. Sandu, kuri 2020 m. įveikė Maskvos remiamą ligtolinį prezidentą, nutraukė ryšius su Maskva ir kreipėsi dėl Moldovos stojimo į ES.

Pirmadienį Europos Sąjunga (ES) pareiškė, kad balsavimą Moldovoje per referendumą dėl prisijungimo prie bloko ir per prezidento rinkimus temdė „precedento neturintis Rusijos kišimasis ir bauginimas“.

„Pastebėjome, kad šis balsavimas vyko esant precedento neturinčiam Rusijos ir jos įgaliotų asmenų kišimuisi ir bauginimui, siekiant destabilizuoti demokratinius procesus Moldovos Respublikoje“, – sakė ES atstovas Peteris Stano.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (43)