Publikacijoje du reporteriai pasakoja apie savo neįprastus nuotykius – abu buvo išvykę į kelionę po Europą. Kaip du turistai iš Švedijos.
Jie pasakoja apie nerimą kertant sienas, aptaria, kaip Vokietijoje bandė nuslėpti, iš kur atvyko, ir kaip sunerimęs vieno viešbučio šeimininkas Nyderlanduose pažadino juos žodžiais: „Matau, kad jūs iš Švedijos. Nejaugi nežinote, kad dvi savaites turite saviizoliuotis?“.
Žurnalistų išvada: pabuvęs turistais iš Švedijos Europoje, supranti, kad su tavim elgiamasi „kaip su raupsuotuoju“.
Dauguma Europos šalių vėl įsileidžia turistų iš kitų Europos Sąjungos valstybių. Švedai be jokių ribojimų gali keliauti, pavyzdžiui, į Italiją, Ispaniją, Kroatiją ir Prancūziją. Nepaisant to, kai kurios kitos šalys, pavyzdžiui, Graikija, nori atvykusius švedus pirmiausia karantinuoti. Kitos iš viso nenori atverti sienų Švedijos piliečiams dėl didelio ten koronavirusu sergančiųjų ir nuo viruso mirusiųjų skaičiaus.
Dienraštis „The New York Times“ parašė apie naująjį Švedijos kaip „Skandinavijos šalies-atstumtosios“ statusą.
Tai labai skaudu tautai, įpratusiai visam pasauliui būti pavyzdžiu, rašoma straipsnyje.
Dar skaudžiau, kai diskriminuoja kaimynai.
„Tai, kad švedai ir kitose Šiaurės valstybėse laikomi raupsuotaisiais, juos itin žeidžia“, – rašo liberaliosios kairės Norvegijos dienraštis „Dagsavisen“.
Švedai iš tikrųjų buvo vieninteliai, pandemijos metu neuždarę sienų – dabar jiems tenka stebėti, kaip Norvegija, Suomija ir Danija viena kitai atveria sienas, o švedai ir toliau lieka nepageidaujamais svečiais.
Nors Švedijos pasirinktoje kovos su koronavirusu strategijoje buvo labai svarbus fizinis atstumas tarp žmonių, valdžia ir ekspertai pirmiausia kliovėsi žmonių sąmoningumu, o ne draudimų ir ribojimų efektyvumu.
Šiandien mirusiųjų nuo COVID-19 skaičius milijonui gyventojų Švedijoje siekia 523 ir dešimt kartų viršija Norvegijos (46) ar Suomijos (54) bei penkis kartus – Danijos (104).
„Man gaila Švedijos“, – „Dagbladet“ pareiškė infekcinių ligų ekspertė iš Norvegijos Bjorg Marit.
Anot specialistės, šaliai nevertėjo „aklai tikėti“ valstybės epidemiologu Andersu Tegnelliu ir jo žinyba.
Skandinavijos valstybės nuo XX amžiaus 6-ojo dešimtmečio buvo Europos flagmanai ir laisvės simboliai.
Bet dabar šalies užsienio reikalų ministrė Ann Linde nerimauja dėl atsivėrusių „žaizdų“, per interviu „Dagens Nyheter“ prisipažino specialistė.
Keičiasi ir pati Švedijos visuomenė. Nors dauguma šalies žmonių ir toliau palaiko vyriausybę ir sveikatos apsaugos ministeriją, apklausų rezultatai pirmą kartą istorijoje rodo užtikrintai mažėjantį palaikymą krizės valdymui ir kovos su koronavirusu strategijai, rašo „Tages-Anzeiger“.