Naujausias incidentas įvyko tuo metu, kai Baltijos jūrą supančios valstybės stengiasi sustiprinti savo gynybą po įtariamo povandeninių kabelių sabotažo pastaraisiais mėnesiais. Kai kurie stebėtojai kaltę priskiria Rusijai.

Švedijos prokurorai pradėjo tyrimą dėl „sabotažo sunkinančiomis aplinkybėmis“, sakoma šios Skandinavijos valstybės prokuratūros pranešime. „Buvo sulaikytas laivas, įtariamas įvykdęs sabotažą“, – priduriama pranešime.

BALTIJOS JŪROJE PAŽEISTAS KABELIS: KAS ŽINOMA?

  • Ankstyvą sausio 26 d. rytą Baltijos jūroje buvo pažeistas Latvijos valstybinio radijo ir televizijos centro (LVRTC) povandeninis optinis kabelis.

  • LVRTC duomenų perdavimo stebėjimo sistema užfiksavo duomenų perdavimo sutrikimus Ventspilio-Gotlando atkarpoje.

  • Atsižvelgiant į tai, kad kabelis yra daugiau nei 50 metrų gylyje, žalos pobūdį bus galima nustatyti tik pradėjus remonto darbus. Centras pradėjo derybas su užsienio bendrove, kuri gali techniškai užtikrinti kabelio remontą.

  • Švedija pranešė, kad sulaikė laivą, kuris, kaip įtariama, pažeidė optinį kabelį.

  • Tai tik vienas iš vis daugėjančių incidentų Baltijos jūroje. Stebėtojai kaltę dėl jų priskiria Rusijai.

Susiję straipsniai

Latvijos karinis jūrų laivynas kiek anksčiau nurodė, kad netoli incidento vietos identifikavo „įtartiną laivą“ „Michalis San“. Kelių internetinių svetainių, stebinčių laivų eismą, duomenimis, „Michalis San“ plaukė į Rusiją.

„Baltijos jūroje visą parą patruliuoja karo laivas, todėl galėjome greitai jį išsiųsti, kai sužinojome apie padarytą žalą“, – sekmadienį spaudos konferencijoje teigė Latvijos karinio jūrų laivyno vadas Maris Polencas.

Premjerė Evika Silina pažymėjo, kad Ryga informavo Švedijos institucijas ir kad abi šalys bendradarbiauja reaguodamos į incidentą.

Švedijos ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas savo ruožtu patvirtino, kad bendravo su E. Silina. „Yra informacijos, leidžiančios manyti, kad Baltijos jūroje buvo pažeistas mažiausiai vienas duomenų kabelis tarp Švedijos ir Latvijos“, – tinkle „X“ parašė jis ir pridūrė, kad „Švedija, Latvija ir NATO glaudžiai bendradarbiauja šiuo klausimu“.

Sutrikęs duomenų perdavimas

Ekspertai ir politikai kaltina Rusiją vykdant hibridinį karą prieš Vakarus, abiem pusėms nesutariant dėl Ukrainos.

„Povandeninio Švedijos ir Latvijos duomenų kabelio apgadinimas yra naujausias įvykis sisteminių incidentų, turinčių įtakos ES kritinei infrastruktūrai, serijoje“, – sekmadienį „X“ paskyroje nurodė Ukrainos užsienio reikalų ministras Andrijus Sybiha.

„Reiškiame solidarumą su nukentėjusiais ES partneriais. Didesnis NATO buvimas Baltijos jūroje yra labai svarbus kovojant su tokiomis grėsmėmis“, – tvirtino jis.

Anksčiau šį mėnesį NATO paskelbė, kad Baltijos jūroje inicijuoja naują stebėjimo misiją , kurioje dalyvaus patruliniai laivai ir orlaiviai, jog būtų galima atgrasyti nuo bet kokių bandymų taikytis į povandeninę infrastruktūrą regione.

Pasak pareigūnų, žala buvo padaryta Švedijos teritoriniuose vandenyse mažiausiai 50 metrų gylyje. Kabelis priklauso Latvijos valstybiniam radijo ir televizijos centrui (LVRTC), kuris pranešime teigė, kad „sutriko duomenų perdavimo paslaugos“. Bendrovė pažymėjo, kad buvo rasta alternatyvų, o galutiniai vartotojai iš esmės nebus paveikti, tačiau „gali sulėtėti duomenų perdavimas“.

„Remiantis dabartinėmis išvadomis, manoma, kad kabelis buvo smarkiai pažeistas dėl išorinių veiksnių. LVRTC inicijavo baudžiamojo proceso veiksmus“, – priduriama pranešime.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pareiškė „visišką solidarumą“ su nuo incidento nukentėjusiomis šalimis. „Mūsų kritinės infrastruktūros atsparumas ir saugumas yra svarbiausias prioritetas“, – „X“ platformoje parašė U. von der Leyen.

Persekiojo Bulgarijos laivą

Švedijos pakrančių apsaugos tarnyba po optinio kabelio, jungiančio Švediją su Latvija, pažeidimo Baltijos jūroje persekiojo ir sulaikė vieną Bulgarijos laivą, pirmadienį pranešė jo savininkas.

„Švedijos pakrančių apsaugos tarnyba persekiojo šį laivą davusi nurodymus, kad laivas įplauktų į jų teritorinius vandenis, o dabar jis yra išmetęs inkarą, kur vyksta tyrimas“, – agentūrai AFP sakė bendrovės „Navigation Maritime Bulgare“, kuri yra laivo „Vezhen“ savininkė, generalinis direktorius Aleksandras Kalčevas. Jis neigė vaidmenį sabotažo veiksmuose.

Vokietija per NATO jungiasi prie tyrimo

Vokietija dalyvaus tiriant naujausią incidentą, kai buvo apgadintas povandeninis kabelis tarp Švedijos ir Latvijos, Berlyne pranešė vyriausybės atstovas spaudai.

Atstovas spaudai atkreipė dėmesį į Vokietijos dalyvavimą NATO operacijoje „Baltic Sentry“, sakydamas, kad ji prisideda prie tyrimo. Apie operaciją „Baltic Sentry“ buvo paskelbta sausio 14 dieną Helsinkyje, jos tikslas – apsaugoti ypatingos svarbos povandeninę infrastruktūrą.

„Šis incidentas dar kartą parodė, kokia pažeidžiama yra ypatingos svarbos povandeninė infrastruktūra“, – sakė atstovas spaudai, pridurdamas, kad Vokietijai labai svarbu didinti NATO buvimą regione.

Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai sakė, kad hibridinių grėsmių esmė yra ta, kad neaišku, kas tiksliai įvyko.

Pasak jo, Vokietija pateikė konkrečių pasiūlymų pirmadienį Briuselyje vykstančiam Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrų susitikimui, kuriame šis klausimas turi būti aptartas.

Atstovas paminėjo glaudesnį ES ir NATO bendradarbiavimą ir geresnį keitimąsi informacija. „Turime suvokti, kad šios hibridinės grėsmės tik didės“, – sakė jis.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (29)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės