Karinė vadovybė studijuoja kandidatų į šalies premjerus sąrašus. "Norime tokio žmogaus, kuriam patinka demokratija ir konstitucinė monarchija", - sakė Sonthi Boonyaratglinas.
"Per dvi savaites bus parengta laikinoji konstitucija, ... paskirta nauja nacionalinė asamblėja ir paskirtas naujas premjeras, - nurodė jis. - Po dviejų savaičių atsistatydinsiu iš laikinojo premjero posto, ir dabar ieškome žmogaus, kuris taps naujuoju premjeru. Galimi kandidatai yra politiškai neutralūs".
Nušalintasis premjeras, kuris buvo Niujorke, kai kariškiai vėlai antradienį perėmė valdžią, gali grįžti į tėvynę, nurodė generolas. "Thaksinas yra tailandietis ir tėvynainis, ir nebus jokių problemų, jei jis nuspręstų grįžti", - sakė jis.
Tailando ministras pirmininkas Thaksinas Shinawatra trečiadienį iš Niujorko turėjo atskristi į Londoną, pranešė Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerija. Londone studijuoja viena iš Thaksino Shinawatros dukterų.
Pasak Sonthi Boonyaratglino, naujų rinkimų Tailande tikriausiai nebus iki kitų metų rugsėjo, nes prireiks tiek laiko naujai nuolatinei konstitucijai parengti. "Naujos konstitucijos projektui prireiks metų", - sakė jis ir pridūrė, kad rinkimai bus surengti netrukus po to, kai naujajai konstitucijai bus pritarta per referendumą.
Per savo pirmąją trumpą spaudos konferenciją po valdžios perėmimo Sonthi Boonyaratglinas taip pat sakė, kad šalyje gerbiamas karalius Bhumibolas Adulyadejas neturi nieko bendra su perversmu.
"Už mūsų niekas nestovėjo. Nusprendėme patys ir patys tuo pasirūpinome. Per pastarąsias dvi dienas nusprendėme surengti perversmą, nes liaudis ragino (tai padaryti), taip pat - dėl blogo vyriausybės valdymo", - sakė jis ir pridūrė: "Kariškiai veikė pagal liaudies norus".
Antradienį paskelbęs apie perversmą, Sonthi Boonyaratglinas ir jo generolai susitiko su karaliumi, kuris anksčiau yra suteikęs nebylų palaiminimą nepopuliarių lyderių pakeitimui ir tvarkos atkūrimui.
Tailande, kuris yra JAV sąjungininkas, politinė sumaištis trunka jau ne vieną mėnesį, nuo to laiko, kai Thaksino Shinawatros šeima nesumokėdama jokių mokesčių pardavė jo įkurto telekomo akcijų už beveik 2 mlrd. JAV dolerių (5,4 mlrd. litų).
Masiniai protestai įtikino Thaksiną Shinawatrą laikinai atsistatydinti ir balandį surengti rinkimus, bet juos nustelbė chaosas, o rinkimų komisijos nariai buvo įkalinti už pagalbą premjero partijai. Nauji rinkimai buvo ne kartą atidėti, ir, pasak Sonthi Boonyaratglino, generolai pagaliau nusprendė, kad atėjo metas veikti.
Anksčiau Sonthi Boonyaratglinas per valstybinę televiziją paskelbė apie naujas griežtas žinisklaidos kontrolės priemones ir draudimą viešai burtis į grupes. Tailando šiaurėje, kur žmonės remia Thaksiną Shinawatrą, buvo uždaryta valstybinė siena su Laosu ir Mianmaru.
Lyderiai visame pasaulyje smerkė šį perversmą, kuris sutrikdė Azijos vertybinių popierių biržas ir užtemdė metinės Jungtinių Tautų (JT) Generalinės Asamblėjos sesijos Niujorke pradžią.
Thaksinas Shinawatra buvo nuvykęs į Niujorką sakyti kalbos Asamblėjoje, tačiau kreiptis į susirinkusius pasaulio lyderius jam nebeteko.
Valdžią Tailande, kur gyventojų daugumą sudaro budistai, pirmasis šalies armijos vadas musulmonas Sonthi Boonyaratglinas užėmė tokiu metu, kai premjeras buvo kritikuojamas dėl atsako į islamistų sukilimą šalies pietuose.
Pietų Tailande per beveik trejus metus smurtas pareikalavo daugiau kaip 1,4 tūkst. žmonių gyvybių, o neramumai toliau stiprėjo, nors Thaksinas Shinawatra kai kuriose regiono dalyse paskelbė karo padėtį.
Antradienio vakarą, kai sostinėje Bankoke pozicijas užėmė kareiviai, kurių daugelis buvo prisisegę geltonus ženklus, taip išreikšdami lojalumą karaliui, Thaksinas Shinawatra Niujorke per televiziją stebėjo, kaip po penkerių valdymo metų valdžia slysta jam iš rankų.
Kol kas nėra pranešimų apie smurtą ar neramumus šioje šalyje, kur gyvena 64 mln. žmonių ir kurioje per pastaruosius septynis dešimtmečius buvo įvykdyta mažiausiai 18 perversmų, 17 iš jų - po Antrojo pasaulinio karo.
Tailandiečiams laukiant, kas bus toliau, daugelis sako, kad nenustebo dėl kariškių veiksmų. "Jau senai norėjau, kad armija perversmu perimtų kontrolę, nes buvo labai daug protestų", - Bankoke sakė 40 metų Boonchou Reukamlangas.