Vašingtonas seniai yra svarbiausias Taipėjaus sąjungininkas ir didžiausias ginklų tiekėjas, tai pykdo Pekiną, laikantį Taivaną savo teritorija.
Tankai M1A2 – pirmoji 2019 m. užsakytų 108 tankų partija – vėlai sekmadienį atvyko į Taivaną ir buvo perkelti į kariuomenės mokymo bazę Sindžu mieste, į pietus nuo sostinės Taipėjaus, pranešė Gynybos ministerija.
M1A2 yra pirmieji per 30 metų Taivanui pristatyti nauji tankai, pranešė pusiau oficiali Centrinė naujienų agentūra. Dabartines Taivano tankų pajėgas sudaro apie 1 000 Taivano gamybos tankų CM 11 „Brave Tiger“ ir JAV gamybos vis labiau senstančios technologijos M60A3.
Tankai „Abrams“, vieni sunkiausių pasaulyje, yra pagrindinė JAV kariuomenės atrama. Taivanui nuolat gresia Kinijos invazijos pavojus, Pekinas neatmeta galimybės jėga perimti savarankiškai valdomos salos kontrolę. Taivanas turi vietos gynybos pramonę ir atnaujina savo įrangą, bet siekdamas sustiprinti saugumo pajėgumus yra labai priklausomas nuo JAV parduodamų ginklų.
Taivanas 2019 m. paprašė moderniausių tankų M1A2, jiems įsigyti skyrė daugiau nei 1,2 mlrd. JAV dolerių. Kita užsakymo dalis turėtų būti pristatyta 2025 ir 2026 m., sakė kariuomenės pareigūnas. Nors JAV ginklų tiekimas Taivanui yra įtvirtintas įstatyme, pristatymą sulėtino tiekimo grandinių sutrikimas per COVID-19 ir JAV ginklų siuntos į Ukrainą bei Izraelį.
Bet kokiame kare Kinija karių skaičiumi ir ugnies galia smarkiai pranoktų Taivaną, o pastaraisiais metais padidino išlaidas kariuomenei. Taipėjus 2024 m. skyrė gynybai rekordinę 19 mlrd. JAV dolerių sumą, o kitais metais ketina skirti dar daugiau. Pastaraisiais metais Kinija didina karinį spaudimą Taivanui, nuolat dislokuoja aplink salą naikintuvus ir karo laivus.
Ekspertai: tankai „Abrams“ padės Taivanui geriau apsiginti nuo galimo Kinijos armijos desanto
Taivano arsenalą papildę JAV gamybos tankai „Abrams M1A2T“ sustiprins salos kariuomenės galimybes veiksmingiau kovoti su priešų desantu, į šalį atvykus pirmajai šių pažangių šarvuočių partijai sekmadienį pasakė grupė Taivano gynybos ekspertų, kurių žodžius citavo naujienų agentūra CNA.
38 modelio „M1A2T“ tankai „Abrams“ į Taipėjaus uostą Naujojo Taipėjaus Balio rajone buvo pristatyti sekmadienį. Prieš tai JAV Taivanui nuo 1994 m. tiekė modelio „M60A3“ tankus.
Tai pirmoji iš 108 modelio „M1A2T“ tankų ir su jais susijusios įrangos partija, kurią JAV vyriausybė 2019 m. sutiko parduoti Taivanui.
Pirmadienį tankai buvo nugabenti į Sindžu mieste esančią kariuomenės šarvuotosios technikos pratybų vadavietę.
Taivano kariuomenė pirmiau pranešė, kad 10 iš šių tankų liks kariuomenės šarvuotosios technikos pratybų vadavietėje, o likę bus perduoti dviem šarvuotosioms brigadoms, dislokuotoms Naujojo Taipėjaus Linkou rajone ir Sindžu apskrities Hukou mieste, kad padėtų ginti šiaurinę Taivano dalį.
Keturi gynybos ekspertai naujienų agentūrai CNA sakė, kad didelio masto Kinijos invazijos atveju šios pažangios kovos mašinos padės sustiprinti Taivano pakrančių gynybą.
Strateginių įžvalgų asociacijos mokslo darbuotojo Chieh Chungo teigimu, Taivano kariuomenė šiuo metu naudoja pasenusius JAV gamybos modelio „M60A3“ tankus ir vietoje konstruojamus tankus „CM11“. Tačiau jie neprilygsta pažangioms Liaudies išsivadavimo armijos (LIA) desantinėms kovos mašinoms „Type 05“.
Neturėdama naujos kartos pažangių tankų, Taivano gynyba būtų nepalankioje padėtyje, paaiškino Chieh Chungas.
Tamkango universiteto absolventų tarptautinių reikalų ir strateginių mokslų instituto docentas Lin Ying-yu pasakė, kad Taivano turimi tankai – „M60A3“ ir „CM11“ – buvo pradėti eksploatuoti prieš tris dešimtis metų ir greičiausiai neatsilaikytų prieš LIA prieštankines pajėgas.
Todėl, jo teigimu, šalies arsenalą papildę „M1A2T“ sustiprins Taivano gynybinius pajėgumus.
Pasak kariuomenės finansuojamo Nacionalinės gynybos ir saugumo tyrimų instituto (NDSR) mokslo darbuotojo Su Tzu-yuno, LIA desantinės operacijos atveju pirmoji Taivano gynybos linija būtų priešlaivinės raketos, po to – vietos ir JAV gamybos mobiliosios artilerinės raketų sistemos, tokios, kaip „Thunderbolt-2000 RT/LT-2000“, savaeigės haubicos „M109“ ir HIMARS.
Trečiąją gynybos liniją sudaro koviniai sraigtasparniai, tokie, kaip „AH-64E“, o ketvirtąją – pakrantės gynybos raketų sistemos.
Jis pridūrė, kad penktoji ir paskutinė gynybos linija – tai tankai, įskaitant „M1A2T“, ir sausumos pajėgos.
Dar vienas NDSR mokslo darbuotojas Huang An-hao pasakė, kad „M1A2T“ ir kitų rūšių tankai vaidina svarbų vaidmenį jungtinėse Taivano oro ir sausumos operacijose. Jo teigimu, jie bus dislokuojami kartu su mechanizuotais pėstininkais, aviacija ir specialiosiomis pajėgomis.
Huang An-hao paaiškino, kad sausumoje veikiantys „M1A2T“ ir ore dislokuoti „AH-64E“ gali padvigubinti Taivano galimybes savo paplūdimiuose ir pakrantėse naikinti įsibrovėlių pajėgas.
Tankuose „M1A2T“ yra sumontuotos 120 milimetrų lygiavamzdės patrankos, galinčios pramušti 850 mm storio šarvus, be to, šių tankų neįveikia daugumos kitų tankų sviediniai.
Vidutinis jų greitis taip pat yra didesnis nei Taivano turimų tankų. Šiose kovos mašinose yra įdiegta taikinio paieškos ir sunaikinimo (angl. hunter-killer) technologija, suteikianti joms galimybę vienu metu pulti vieną taikinį ir sekti kitą.
Taivano nacionalinės gynybos ministerijos paskelbtame pristatymo grafike numatyta, kad 2025 m. šalies ginkluotosios pajėgos gaus dar 42 tankus „M1A2T“, o 2026 m. jų gretas papildys dar 28 šio modelio kovos mašinos.